Levandule zdobí, voní i chutná… Kde a jak ji využít?

foto: Jitka Lubojacká

Levandule u nás už zcela zdomácněla. Krášlí nejednu zahrádku či balkon, přesto mnozí z nás stále tápou, jak ji využít i víc než jen pro okrasu. Přitom jde o jednu z nejvšestrannějších bylin vůbec. Brzy rozkvetou už první voňavé kvítky, tak si pojďme o ní říci něco víc. A dokonce si upečeme i pravé provensálské sušenky. Těšte se!

Levandule nám domů přináší neopakovatelnou atmosféru Středomoří, vzpomínky na sluncem zalité pláže, čarokrásné prázdniny, dovolenou… Není divu, že ji tak rádi pěstujeme. A navíc ta vůně!

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je jednou z nejméně náročných bylin. Uchytí se téměř všude, miluje slunce, ale daří se jí i v polostínu. Nepotřebuje ani pravidelnou zálivku, a navíc se snadno vysemení a roste prakticky sama, bez nároku na jakoukoli péči. Jediné, co ocení, je pravidelné seříznutí. To můžete udělat na podzim, ale podle zkušených zahradníků je lepší levanduli ostříhat brzy na jaře. Nehrozí tak, že vymrzne a lépe pak kvete.

V Evropě se levandule lékařská pěstuje už po staletí, patří k nejstarším léčivým bylinám vůbec. Její latinský název lavare (což znamená i prát či mýt) napovídá, proč si ji lidé cenili už ve starověkém Římě. Květy levandule obsahují vonné a antiseptické silice, proto se sušené vkládaly mezi prádlo a využívali i při praní a koupelích.

Široké možnosti využití

Velmi ceněná je levandule při výrobě parfémů, tam se ale více využívá odrůda Lavandula latifolia, která obsahuje až třikrát více vonných silic než levandule lékařská. A samozřejmě široké uplatnění nachází v kosmetickém průmyslu. Vzhledem k tomu, že působí silně antibakteriálně, využívala se odnepaměti levandulová voda k oplachování aknózní pokožky. Dnes se esence z levandule přidávají do krémů, mýdel, šamponů, deodorantů…

Levandule je také známá jako skvělý uklidňující prostředek. Využívá se v aromaterapii ke zmírnění napětí a stresu, zlepšuje usínání a prohlubuje spánek, snižuje krevní tlak, pomáhá při nechutenství, žaludečních neurózách. Doporučována je i při kožních infekcích či na uklidnění kůže po bodnutí hmyzem. Ve vysokých dávkách je ovšem neurotoxická, takže jako všechny účinné silice musí být využívána jen s mírou, což platí především při užívání vnitřně.

Zahrádkáři keříky levandule milují pro jejich schopnost odhánět škůdce, proto je s oblibou vysazují například k růžím. Hodí se i na balkon nebo terasu, nejen proto, že v terakotových květináčích vypadají krásně, ale také odhánění hmyz, především komáry.

Využití nachází levandule také v kuchyni. Kromě čajů a limonád se její listy přidávají k pečeným masům, využívají se do směsí na grilování nebo jako přísada do octů i olejů na saláty. V Provence, která je levandulovými lány proslulá, pečou i skvělé sušenky s levandulí. Pokud máte chuť je vyzkoušet, zde je recept.

Pravé francouzské máslové sušenky s levandulí

Na cca 20 kousků potřebujete

  • 140 g hladké mouky
  • 1 lžíce mletých mandlí
  • 110 g másla
  • 1 lžíce pomerančové šťávy
  • 1 lžička sušených levandulových květů
  • 60 g cukru krystal
  • 1 vejce
  • 1 žloutek

Postup:

Máslo s cukrem utřete dohladka. Přidejte, prosátou mouku, mandle, pomerančovou šťávu, levandulové květy a vejce. Vypracujte hladké těsto a nechte hodinu v lednici odležet.

Těsto rozválejte na cca 3-5 mm silnou placku, vykrájejte kolečka či jiné tvary, přeneste je na plech vyložený pečicím papírem, potřete žloutkem rozmíchaným se lžící vody a pečte asi 12 minut v troubě vyhřáté na 180 stupňů. Po upečení nechte sušenky ještě asi 5 minut v troubě dojít. Ještě teplé je můžete obalit ve směsi cukru a vanilkové cukru.

Zdroj: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com, www.bonappetit.com, www.gardenersworld.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související