Proč by muži neměli podceňovat preventivní urologické vyšetření?

foto: Unsplash

V medicíně je prevence tím nejdůležitějším klíčem ke zdravému životu. Pokud mluvíme o mužích, ti by měli dbát především na preventivní urologické vyšetření, které je velmi důležité. Případné obtíže, které mohou začít pociťovat, mohou totiž znamenat, že onemocnění je již rozvinuté. 

Jen urolog může odhalit některé nemoci, včetně rakoviny, které nemají zpočátku žádné příznaky. A právě jejich diagnostika v časném stádiu zvyšuje šance na úplné vyléčení. Pokud nemá muž potíže, měl by začít urologa každoročně navštěvovat po padesátce. V případě zdravotních problémů v rodině se doporučují preventivní prohlídky už po čtyřicátého věku. A při obtížích samozřejmě ihned bez ohledu na věk.

foto: Unsplash

Erektilní dysfunkce

Až 50 % mužů po padesátce trpí nějakou formou erektivní dysfunkce. Jde o poruchu erekce, přesněji o neschopnost udržet erekci penisu v dostatečné tuhosti, čímž dochází k nekvalitnímu pohlavnímu styku. Příčinou může být nemoc, stres, životní styl či zvolená medikace. Tento problém bývá celkem velmi častý a není možné ho podceňovat. Vyhledání odborníka může být u mnohých mužů téměř nevyhnutelné. Mnohdy totiž může být erektivní dysfunkce varováním před blížícím se srdečním infarktem i dalším onemocněním – od cukrovky až po deprese.

Zvětšená prostata

Až 40 % mužů po padesátce trpí zvětšenou prostatou a po sedmdesátce se tento problém týká už takřka každého. Pokud vás tyto potíže postihnou, není dobré to podceňovat nebo si říkat, že je to normální. Není.

Díky zvětšení předstojné žlázy neboli prostaty dochází k utlačování močové trubice, což způsobuje řadu nepříjemných symptomů. K těm nejčastějším patří časté močení, inkontinence neboli únik moči, slabší či přerušovaný proud moči či bolest při močení i další závažnější problémy. Znamenat to může i prvotní signál vážnějšího onemocnění, jako je rakovina prostaty či nádor močového měchýře. Součástí preventivní urologické prohlídky u mužů nad 50 let bývá i odběr krve pro testování PSA – prostatického specifického antigenu, jehož vysoká hladina poukazuje na možné nádorové onemocnění.

foto: Unsplash

„Také URO test je určen všem mužům, kteří mají potíže s močením a nejsou si jisti, zda není příčinou problémů právě prostata. Jde o přehledný dotazník, který umožňuje v klidu doma odpovědět na 10 otázek, které napoví více o závažnosti problémů. Výsledky pak mohou naznačit, že je vhodné navštívit lékaře. Najdete ho na internetových stránkách UROtest, kde jsou kromě samotného dotazníku k dispozici také kontakty na lékaře, anonymní poradna a pacientské příběhy,“ říká Mgr. Petra Dulíková. Díky těmto přehledným informacím budete na návštěvu lékaře pak lépe připraveni.



Rakovina prostaty

Podobné příznaky jako zvětšená prostata může mít ale i zhoubné onemocnění prostaty. „Nebezpečná je ovšem tím, že se zpočátku nemusí nijak projevovat a příznaky na ni mohou upozornit až v jejím pozdějším stadiu, kdy se vyhlídky na úplné vyléčení podstatně snižují. Kromě slabého proudu moči a nucení na močení mezi její příznaky patří krev v moči a ejakulátu, ale také bolesti beder či kyčlí, které ukazují na rozšíření rakoviny do kostí. Vzhledem k tomu, že doposud neexistuje jiná účinná prevence, spočívá jediná šance na její včasné odhalení při pravidelných kontrolách u lékaře. Pokud se ale nádor odhalí včas, je tu vysoká pravděpodobnost úplného vyléčení,“ říká MUDr. Soňa Boušková.

Tímto typem nádoru v Česku ročně onemocní kolem 7000 mužů a zemře průměrně 1400. Šedesátníci patří mezi nejohroženější skupinu, ovšem tato nemoc může zasáhnout i mnohem mladší muže. Právě včasné vyšetření urologem, který by provedl i krevní test na PSA, může odhalit tuto nebezpečnou nemoc, která nemusí vykazovat viditelné příznaky. Karcinom prostaty patří mezi nejčastější onkologické onemocnění u mužů.

foto: Unsplash

Rakovina prostaty a nezhoubné zvětšení prostaty jsou dvě zcela odlišná onemocnění. Pro obě choroby však platí, že jejich nejohroženější skupinou jsou muži nad 50 let věku a právě ti by měli absolvovat urologické vyšetření minimálně jednou do roka.

Nádor varlat

Nejčastěji postihuje mladé muže okolo dvacátého až třicátého roku a pak muže kolem padesátky. Jde o velmi agresivní nádor, který rychle roste a tvoří metastázy. Předejít fatálním následkům může muž tím, že si doma dělá každý měsíc samovyšetření varlat. Jakékoli změny tvaru, velikosti či nárůst bulky by měl pak konzultovat s lékařem. Urolog provede vyšetření včetně ultrazvuku, které trvá kolem 15 minut a je bezbolestné. Na základě toho lékař může na 99 % určit zdraví pacienta.

Příčinou této nemoci může být nesestoupení varlete z dutiny břišní do šourku, neplodnost, Klinefelterův syndrom (genetická abnormalita pohlavních chromozomů) nebo rodinný výskyt testikulárního karcinomu.

foto: Unsplash

Nádory močového ústrojí

Nádory ledvin a močového ústrojí patří mezi nejzávažnější nádorová onemocnění, přičemž 30 % nemocných na onemocnění zemře. Nejčastějším faktorem je kouření, kde je až 4x vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění. Dalším faktorem může být tzv. bilharziáza, onemocnění způsobené parazitem žijícím ve stojatých vodách v některých tropických a subtropických oblastech (Egypt, Viktorino jezero apod.). Nejčastějším příznakem je nález krve v moči, a to bez potíží při močení či bolestí.

Kde sehnat urologa

Ideální je urolog na doporučení, případně si ho můžete vyhledat na internetu. Pokud však máte obavy a chcete mít jistotu lékaře s dobrými referencemi, je dobré využít online poradny, kde vám vyhledají odborníka, který pravidelně řeší dotazy týkající se urologických problémů.

foto: Unsplash

„U mužů bývá hlavním problémem ostych, a návštěvu ordinace odkládají na dobu neurčitou. V tuto chvíli se často obrací na diskuzní fóra na internetu, ve kterých najdete častěji laický názor než relevantní doporučení,“ říká Táňa Lálová z uLékaře.cz.

Rizikových skupin je však poměrně velké množství, a pokud jste kuřák nebo si dopřáváte alkohol, mějte se na pozoru. Naštěstí prevence je velmi mocná, navíc výrazně levnější než péče při onemocnění. To si uvědomují i pojišťovny, které investují do preventivních programů, a každoročně je rozšiřují. Proto jich neváhejte využít. 

Počty případů úmrtí na rakovinu rapidně stoupají, ročně na následky urologických onemocnění zemře více než 1 500 pacientů. Současné prognózy předpovídají, že v roce 2035 bude hlavní příčinou smrti obyvatel EU. V České republice máme už nyní vyšší počet úmrtí na následky onkologického onemocnění, než je v EU průměrné. Existuje ale jednoduché řešení, byť nezní nijak nově – vyhýbání se rizikovým faktorům a odhalení nemoci v době, kdy nemocný ještě nepociťuje žádné příznaky.

Moderátor Petr Říbal se právě těchto hrozeb zalekl. A vzhledem k tomu, že se svou manželkou, finalistkou soutěže krásy, Míšou chce založit rodinu, uvědomil si důležitost urologické prevence a rozhodl se na ni apelovat.

Zdroj: urologyhealth.org, stanfordhealthcare.org, www.health.com, Ulekare.cz, Urotest.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související