Benátský filmový festival zahájil Almodóvar, hvězdou byla Cruz

V Benátkách 1. září začal 78. ročník mezinárodního filmového festivalu.
foto: La Biennale di Venezia

Na slavnostním zahájení získal Zlatého lva za celoživotní dílo italský komik a držitel Oscara Roberto Benigni (Život je krásný, 1997). Soutěž zahájil film Madres paralelas (Paralelní matky) španělského režiséra Pedra Almodóvara. Benátský filmový festival, mimochodem nejstarší na světě, potrvá až do 11. září.

Paralelní matky jsou jedním z jednadvaceti soutěžních filmů a staly se také spolu s Dunou nejočekávanějším snímkem festivalu. Jak režisér Almodóvar přiznal, jeho filmy se zaměřují především na ženy. Nechybí v nich ani jeho pohled na moderní dějiny Španělska, především po občanské válce ze strany frankistického režimu.

Italská převaha

V soutěžit o Zlatého lva je 21 filmů, z toho je pět natočených italskými režiséry. Ani čeští zástupci nebudou ochuzeni. Na festivalu se objeví čtyři snímky v české koprodukci – Nezanechat stopy polského režiséra Jana P. Matuszyńského, který bude soutěžit o hlavní cenu. V kategorii Horizonty soutěží film Zázrak bulharského režiséra Bogdana George Apetriho a Cenzorka od slovenského tvůrce Petera Kerekese. V samostatné přehlídce Giornate degli Autori bude uveden film v italsko-české koprodukci Il Palazzo (Palác) od Federiky Di Giacomové.

V Benátkách se po delší době opět objevily také světové hvězdy. Tou hlavní byla jednoznačně Penelope Cruz, která v Paralelních matkách ztvárnila hlavní roli.

Benátský filmový festival se každoročně koná koncem srpna či začátkem září na ostrově Lido v Benátkách. Festival byl v roce 1932 založen hrabětem Giuseppe Volpi di Misurata pod názvem „Esposizione Internazionale d’Arte Cinematografica.“ Promítání probíhá v historickém Palazzo del Cinema na Lungomare Marconi. Benátský filmový festival patří mezi světově nejproslulejší filmové festivaly a je součástí benátského bienále, které patří mezi hlavní výstavy a festivaly současného umění.

Mezi hlavní ceny, které jsou na festivalu rozdávány patří Leone d’Oro (Zlatý lev), který je udílen nejlepšímu filmu festivalu, a Coppa Volpi pro nejlepšího herce a nejlepší herečku.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související