KVIFF: Emma Thompson toužící po orgasmu baví Vary

foto: Forum film CZ

Hodně štěstí, pane Velký. To je zatím jeden z nejnavštěvovanějších filmů na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. V hlavní roli se představí Emma Thompson coby šedesátnice Nancy, která by se ráda v životě alespoň jednou pořádně pomilovala.

Za celý svůj život spala jen s vlastním mužem, který navíc v posteli nestál za nic. Když zůstane jako vdova s dvěma dětmi sama, uvědomí si, že netuší, co je dobrý sex. Namísto čtení ženských časopisů a studování odborné literatury se rozhodne pro podstatně rychlejší a jednodušší formu vzdělávání v tomto oboru a objedná si služby zkušeného profesionála. Jenže přesvědčit samu sebe je ta nejtěžší věc na světě, a proto první setkání s panem Velikým v hotelovém pokoji dopadne trochu jinak, než Nancy očekávala. Přesto je jasné, že chce tohoto neskutečně přitažlivého mladého muže vidět znovu, protože si díky němu začíná věřit a přestává pochybovat o svých touhách a pocitech.

Lacinou komedii s předvídatelným koncem nečekejte

Prvních dvacet minut vás bude film bavit jako velmi dobrá komedie, ovšem poté se mění v neotřelé životní drama, které předčí vaše očekávání. Epický konec vás dostane a rozhodně na něj budete ještě dlouho myslet. Neotřelý scénář je podepřen hereckým koncertem Emmy Thompson a Daryl McCormack coby Leo se skvěle drží v jejím závěsu.

Film nejen baví, ale tématem se evidentně trefil do společenské nálady. Jak sama herečka prozradila v rozhovoru pro magazín Glamour, o potěšení žen ze sexu se vlastně nikdo nestará a nezajímá. „Spousta mužů si myslí, že jen zatočí s klitorisem a ženy z toho budu naprosto paf.“ Podle ní je film nejen skutečně vtipný, ale i důležitý pro rozpoutání debaty na toto téma.

„Myslím, že by se mělo mluvit o orgasmu, a to především mezi mladými lidmi. Je třeba si uvědomit, že jednou z největších tragédií v našich životech – především v životech žen – je čas, úsilí, energie a vášeň, které jsme promarnili tím, že jsme nedokázali přijmout vlastní tělo. „Navíc je velmi obtížné to vrátit zpět, ale nějak to zkusit musíme,“ řekla dále v rozhovoru. S tím, že je jejím přáním, aby si z filmu lidé odnesli především poznání, že čas rychle letí a neměl by se ani v intimním životě promarnit.

Hodnocení: 79 %


Hodně štěstí, pane Veliký Good Luck to You
Komedie / Drama, Velká Británie, 2022, 97 min

Režie: Sophie Hyde
Scénář: Katy Brand
Hrají: Emma Thompson, Daryl McCormack, Isabella Laughland

V kinech od 14. 7. 2022, Forum Film CZ


zdroj: Glamour.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související