Tip na knihu: Nejlepší detektivkář Březina vydává další příběh „Nalezení“

foto: David Turek

Na kopci, Promlčení, Polednice, Vzplanutí, Mizení a Nalezení. To jsou tituly jihočeského spisovatele Jiřího Březiny, který už za dva získal Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román. V posledním příběhu Nalezení řeší jeho hlavní hrdina během dovolené zmizení šestnáctileté dívky. „I takové případy se ve skutečnosti bohužel dějí,“ říká Březina.

Ti, co ho znají, si jistě mnou ruce. Nedávno totiž knižní trh přivítal další příběh s kriminalistou Tomášem Volfem. V pátém případu se spisovatel vydává do hrdinovi minulosti, která souvisí se současným případem. A nejen místem činu. Autor odhaluje dospívání Tomáše Volfa, které ovlivnilo jeho pohled na svět a přimělo ho k zásadnímu rozhodnutí.

V kanceláři soukromé vyšetřovatelky Evy Černé se objeví zoufalý otec pohřešované Elišky. Dívka způsobila tragédii, utekla a zřejmě si chce ublížit. Rozjíždí se intenzivní pátrání a na místo dorazí i Tomáš Volf, který vyrůstal v nedalekém městě. Vyšetřování však otevírá staré rány místních obyvatel. Tomáš se vrací k létu, které chtěl navždy vytěsnit z paměti. Jenže právě jeho vzpomínky mohou být jedinou šancí k nalezení zmizelé. Čas neúprosně běží.

I takové příběhy se stávají

Jiří Březina, který je v posledních letech považován za nejlepšího spisovatele detektivních příběhů se ve své nové knize neinspiroval žádnou skutečnou událostí, přestože mohl. „V Čechách se i takové případy bohužel dějí. Nějaká holka šla z domu a už ji nenašli. Moje kniha ale není napsaná na základě konkrétního případu, zápletku jsem si vymyslel,“ přiznal spisovatel.

Jeho postava kriminalisty Tomáše Volfa se samotnému autorovi docela líbí. „Je to sympaťák a víme, co od sebe můžeme čekat,“ pospal svého knižního hrdinu. Co se týče psaní, má rád, když si předem stanoví dějovou linku. „Myslím si, že právě u detektivek je tohle důležité, aby vše mělo správný spád a logiku.

Kniha Nalezení je na knižním trhu jen krátce, a už opět sklízí ocenění. A tak Jiří Březina vymýšlí další nové případy pro svého kriminalistu. Aktuálně však připravuje knihu pro děti, která bude o bludičkách, hejkalech, strašidlech a jedné malé holčičce, která chodí do lesa za vílami. Příběh se mu prý v hlavě zrodil už v roce 2014 a právě teď nastal čas, aby ho přivedl na svět. „Takže to bude vlastně další strašidelný příběh,“ přibližuje titul.


Jiří Březina patří mezi nejvýraznější české detektivkáře. Za svůj debut Na kopci získal v roce 2014 Cenu Jiřího Marka za nejlepší český detektivní román. Tento úspěch zopakoval i v roce 2020 s knihou Vzplanutí. Porotci, recenzenti i čtenáři u něj oceňují zejména originální zápletky, autentičnost vyprávění i obratnou hru se čtenářskými očekáváními, která často vyústí v nečekané zvraty. Vedle psaní se věnuje copywritingu, překladatelství a elektronické hudbě. Narodil se v Českých Budějovicích a vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy.Zdroj: Albatros Media 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související