FILMY ROKU 2020: Vlastníci, V síti a Země medu

Doc Alliance Selection Award 2020
foto: archiv Doc Alliance Selection Award

Diváckým hitem mezi hranými filmy se stal snímek Vlastníci, dokumentárním filmům vévodil snímek V síti, ze zahraničních dokumentů potom na Oscara nominovaná Země medu.

Každoroční ocenění Doc Alliance Selection Award udělili ředitelé sedmi klíčových evropských dokumentárních festivalů 14. prosince během online ceremoniálu snímku Duchové: Dlouhá cesta domů portugalského režiséra Tiaga Siopa.

Letošní rok na streamovací platformě DAFilms padaly rekordy. Do tradičního předvánočního programu Best of byly zařazeny nejoblíbenější snímky, vysílané v online premiéře. Mezi divácky nejúspěšnější se dostal film režiséra Jiřího Havelky Vlastníci. Ten umožňuje divákovi nahlédnout na jednu z mnoha schůzí vlastníků bytů. A především dává vyniknout charakterům našich sousedů a blízkých. Takoví vážně jsme?

Vlastníci
foto: Doc Alliance Selection Award

Paní Zahrádková (Tereza Voříšková) s manželem (Vojta Kotek) chtějí dům zachránit před špatnými úmysly některých obyvatel. Novomanželé Bernáškovi (Jiří ČernýMaria Sawa) se s nadšením připojují, naopak paní Roubíčková (Klára Melíšková) pedantsky sleduje průběh schůze, a s paní Horvátovou (Dagmar Havlová) vše nelibě komentují. Pan Švec (David Novotný) zde zastupuje svoji maminku a nelíbí se mu, jak paní Procházková (Pavla Tomicová) s panem Novákem (Ondřej Malý) hledá způsoby, jak zhodnotit svůj majetek. Pan Nitranský (Andrej Polák) chce zase získat půdu, což se nelíbí panu Kubátovi (Jiří Lábus) a ten naopak myslí na své potomky. Nakonec jsou do vedení vlastníků zvoleni nenápadní bratři Čermákovi (Kryštof HádekStanislav Majer), kteří si brousí zuby na celý dům…

Ať žije dokument

Obliba dokumentů stále roste, a pokud se navíc jedná o příběhy ze života mladistvých, není divu, že i zde padaly rekordy. Mezi českými dokumenty zvítězil bezkonkurenčně snímek V síti. Příběh režisérů a scénáristů Barbory Chalupové a Víta Klusáka doslova bral dech. Jde totiž o něco, co se může týkat každého rodiče.

V síti
foto: archiv Doc Alliance Selection Award

Nebývalý experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě a předstírají, že jsou dvanáctileté dívenky. A přímém přenosu naprosto tristní zkušenosti. Ve věrných kopiích dětských pokojů po dobu 10 dní chatují a skypují s 2458 muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina z nich požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno, přesto, že dívky přiznávají svůj věk. ‚Děti’ jsou dokonce vystaveny i drsnému vydírání.

Země medu
foto: archiv Doc Alliance Selection Award

Ze zahraničních dokumentů pak zvítězil film Země medu. Hatizde Muratova žije s churavou matkou ve vesnici uprostřed odlehlé horské oblasti na Balkáně, nemají elektřinu ani tekoucí vodu. Jde o poslední rod chovatelů divokých včel. Pokojný život obrátí vzhůru nohama příjezd potulné rodiny se sedmi bujarými dětmi a stádem dobytka. Propukne střet, který odhaluje zásadní napětí mezi přírodou a člověkem, harmonií a nesouladem, zneužíváním a udržitelností. Celovečerní debut dokumentaristů Ljubomira Stefanova a Tamary Kotevské s názvem Země medu charakterizuje důvěrný vztah mezi filmaři a tématem.

Duchové: Dlouhá cesta domů
foto: archiv Doc Alliance Selection Award

Přehlídku nejsledovanějších filmů doplňuje každoroční ocenění Doc Alliance Selection Award, jež ředitelé sedmi evropských dokumentárních festivalů udělili portugalskému dílu Duchové: Dlouhá cesta domů. Malebný portugalský venkov skýtá mýty o nadpřirozených bytostech, duších a čarodějnicích, které tamější obyvatele provází každodenním životem a pomáhají jim vzdorovat uspěchané moderní době. Autor se setkává s duchem své zesnulé babičky Marie, která jej zasvěcuje do rodinné historie a tajemných příběhů prostoupených rurální pověrčivostí a spiritualitou.

Do dvacítky vybraných filmů se dostaly také snímky No Home Movie od Chantal Akerman nebo Walden od Jonase Mekase. Tvorba obou filmových osobností byla v roce 2020 představena v unikátních retrospektivách. 

České klasiky

Mezi nejsledovanějšími filmy roku byly i ty, co známe z fondu československé kinematografie – Intimní osvětlení nebo Ostře sledované vlaky. „Je fascinující vidět, že se diváci vrací i ke starším snímkům a nezůstávají pouze u nejpřehrávanějších filmů. Stálý program navíc obohatil nespočet filmových festivalů, které se musely odehrát online. Mezi nejúspěšnější patřil Jeden svět, Serial Killer nebo Festival francouzských filmů,“ uvádí výkonná ředitelka DAFilms Diana Tabakov.

O Doc Alliance Selection

Cenu Doc Alliance Selection Award uděluje od roku 2008 sdružení sedmi dokumentárních festivalů: CPH:DOX, Doclisboa, Millenium Docs Against Gravity FF, DOK Leipzig, FIDMarseille, MFDF Ji.hlava a Visions du Réel. Každý ze zúčastněných festivalů nominoval na cenu jeden snímek a do poroty jednoho filmového kritika ze své země. Cena je společně s online dokumentárním portálem DAFilms klíčovým projektem sdružení, jež si klade za cíl rozvoj spolupráce mezi filmovými festivaly a zviditelnění současné dokumentární tvorby. 

foto: archiv Doc Alliance Selection Award

V porotě letošního dvanáctého ročníku Doc Alliance Selection Award, která o udělení ceny rozhodla, zasedli: Tomáš Stejskal (aktualne.cz, ihned.cz), Oscar Pedersen (Balthazar), Antoine Thirion, Claudia Euen (MDR, Sächsische Zeitung, Spiegel Online), Cláudia Marques Santos (Visão), Marcin Stachowicz (filmweb.pl), Antoine Duplan (Le Temps).


Seznam 21 filmů v Best of DAFilms 2020

Hrané a animované filmy

Vlastníci – r. Jiří Havelka
Staříci – r. Martin Dušek, Ondřej Provazník
Karel, já a ty – r. Bohdan Karásek
Fany a pes – r. Matthias Bruhn, Ralf Kukula
Sh_t Happens – r. Michaela Mihalyiová, David Štumpf
Extase – r. Gustav Machatý
Intimní osvětlení – r. Ivan Passer
Ostře sledované vlaky – r. Jiří Menzel
Vynález zkázy – r. Karel Zeman

Dokumentární filmy

V síti – r. Vít Klusák, Barbora Chalupová
Kiruna – překrásný nový svět – r. Greta Stocklassa
FREM – r. Viera Čákanyová
Hovory o nevěře – r. Bára Jíchová Tyson
Skutok sa stal – r. Barbora Berezňáková
Alchymická pec – r. Jan Daňhel, Adam Oľha
Dobrá smrt – r. Tomáš Krupa
Země medu – r. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
Pro Samu – r. Waad Al-Kateab Edward Watts
Christo: chůze po vodě – r. Andrey Paounov
No Home Movie – r. Chantal Akerman
Walden – r. Jonas Mekas

VÍTĚZNÝ FILM Doc Alliance Selection Award 2020

Duchové: Dlouhá cesta domů – r. Tiago Siopa
Nominace Doclisboa

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související