Harry trhá se svou kontroverzní knihou rekordy

foto: Wikimedia Commons

Milion a půl prodaných výtisků za jediný den. Princ Harry se svou knihou pamětí Spare (Náhradník) slaví nebývalý úspěch. Pro čtenáře je obrovským lákadlem.

Už první den, tedy 10. ledna 2023, kdy se kniha z nakladatelství Penguin Random House poprvé objevila na pultech knihkupectví v USA, Kanadě a Velké Británii, bylo oznámeno, že se během pár hodin prodalo téměř 1,5 milionu výtisků. Čísla uvádějí prodej jak tištěných, tak elektronických knih a audioknih. Princ Harry si podle magazínu MailOnline za své paměti přišel na 16 milionů GBP. Předtím si za spolupráci se Spotify a Netflixem vydělal 109 milionů GBP.

Peníze, které nesmrdí

Tyto lukrativní nabídky podle zahraničních médií vznikly jen krátce poté, co manželé opustili královskou rodinu, čímž byli odstřiženi od pravidelného přísunu peněz. Situaci se rozhodli řešit tím, že začnou světu odhalovat „krutý“ život v královské rodině. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu si tak smlouvou s nakladatelstvím Penguin Random House zajistili nejen 16 milionů liber, ale i tisk čtyř knih. První publikace Spare (Náhradník) je věnována především životnímu příběhu Harryho a ve Spojeném království vyšla v nákladu 750 000 výtisků. I přes tak vysoký náklad první vydání zmizelo z pultů knihkupectví téměř za pár hodin. Sám princ Harry z honoráře knihy věnoval „pouze“ 1,2 milionu liber na charitu.

Na psaní knihy si vévoda ze Sussexu najal profesionálního spisovatele (ghostwritera), který sice není uveden na obálce knihy, má ale hlavní podíl na úspěchu knihy. Jde o Johna Josepha Moehringera, známého pod pseudonymem J. R. Moehringer. Americký romanopisec a novinář v roce 2000 získal Pulitzerovu cenu. Spolupracoval také na filmové adaptaci svých memoárů The Tender Bar z roku 2021 a dle smlouvy si za spoluprací na knize královských memoárů přišel na 1 milion dolarů (810 000 liber).

Práskač, chudák nebo hamoun?

Princ Harry sice se svou knihou slaví u čtenářů nebývalý úspěch, ale zárověň si svou otevřeností mnohé znepřátelil, a to nejen ve své rodné zemi. Není divu, rozhodně si tu pustil pusu na špacír. Mimo jiné tu popisuje i své zkušenosti z války v Afghánistánu, kdy přiznal, že během své vojenské služby zabil 25 bojovníků Tálibánu. Britské deníky varují, že tím ze sebe mohl učinit cíl teroristů.

Dále popisuje své dospívání v královské rodině, včetně toho jak přišel o panictví, o „nesvárech“ s bratrem Williamem, hádkách mezi Meghan a Kate a neopomněl zmínit ani soukromé rozhovory se svým otcem, králem Karlem III.

Princ Harry sice podle svých slov stále doufá, že spory v rodině urovná, ale to se asi jen tak nestane. Mezitím si totiž proti sobě stihl popudit i další členy královské rodiny princeznu Annu i prince Edwarda. Ti totiž podle interních informací britského bulvárního tisku, netouží Harryho spatřit ani na korunovaci jeho otce Karla III. Ta se má konat v sobotu 6. května, kdy se průvod s králem Karlem III. a jeho chotí Camillou vydá z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství. Zde je pak oba korunuje arcibiskup z Canterbury.

Celá královská rodina však nechce nic oficiálně komentovat, jelikož se obávají, že pak by jejich výroky Harry zneužil v dalších třech knihách, které chystá vydat. Lidem ostatně mohou stačit i recenze, které vychází v médiích. Například televize BBC knihu označila za, citujeme: „Nejdivější počin, na kterém se podílel člen královské rodiny. Harryho paměti jsou částečně zpovědí, částečně milostným dopisem a místy působí jako ta nejdelší naštvaná opilecká esemeska, jakou kdy kdo poslal.“Český překlad mám být v létě

Kniha Spare vyšla oficiálně 10. ledna 2023 a bude přeložena do šestnácti jazyků. Největší tuzemské nakladatelství Albatros Media o vydání knihy zájem nemá. Naopak nakladatelství Práh čeká na schválení své nabídky. V případě dohody, by si mohli čeští čtenáři knihu koupit v létě.

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu opustili královskou rodinu a zřekli se povinností spojené s tímto institutem v únoru 2021. Nyní žijí se synem Archim a dcerou Lilibet Dianou na západním pobřeží Spojených států. Co nového pro veřejnost chystají, se jistě brzy dozvíme.

zdroj: BBC, CNN, Mirror.co.uk, www.prah.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související