Zákazy, příkazy, omezení … Ale co, kvůli opatřením si nezkazíme prázdniny. Úkol od mé ženy zněl jasně! Naplánovat dětem „pestrý“ týden někde v Čechách. A já si řekl, proč ne. Vždyť to tu máme přeci krásný. Takže děti, balíme a jedeme na Lipnooooo!!!!
Lipno a vůbec celá Šumava je, jak známo, opravdový ráj všech dobrodruhů, cyklistů i milovníků krásné přírody. A když si k tomu přidám ještě svoje oblíbené cestovatelské slovo „svoboda“, vytáhnu s láskou karavan a hurá na jih. Cesta po Lipensku se tak pro mě a moje děti stane cílem plným překvapení a zábavy … Ostatně jako všechny výlety, které podnikneme.
KEMP U JIHOČESKÉHO MOŘE
Na Lipno většinou jezdíme lyžovat, takže parkujeme hned u sjezdovky, ale teď v létě si to chceme víc užít, nabažit se přírody a být co nejvíc venku. Míříme tedy do kempu U Kukačků, na který jsem dostal super reference od kamarádů. Je celoročně otevřený a najdete ho přímo na břehu Lipna, 1,5 km od městečka Horní Planá. V překrásné krajině šumavských lesů, jen 30 km od Českého Krumlova. Kdo by ale chtěl, tak může zvolit i jiný styl ubytování, které nabízí Lipno nad Vltavou. Nám se tady v kempu, ale moc líbí. Dá se tu skvěle rybařit, zajít do lesa na houby a samozřejmě koupat se! Takže hned po příjezdu vybalíme, trochu se posilníme, vytáhneme plavky a jak jinak, pelášíme do vody. Je chladnější, ale skvělá! Děti drkotají zuby, ale ven? Ani náhodou!
Lipno je největší vodní plocha na území ČR, a díky tomu bývá také označována jako jihočeské moře. Řekl bych, že celkem oprávněně. Nám se tu moc líbí i skvělá nabídka vodních sportů. Rozhodně vyzkoušíme paddleboardy, které jsou už pevnou součástí našich výprav. A jak to už bývá, děti ze mě „vydyndaly“ šlapadlo. Takže jsme si vyrazili i dál od břehu. Mami, ty to nevidíš! 😉
NA KONCI CYKLOVÝLETU NAUČNÁ STEZKA
Kamkoli jedeme, nesmí chybět kola. Kvůli tomu jsem koupil za našeho Bydlíka nosič. Další den tedy vyrážíme i s kamarády, kteří se k nám připojili, na pořádný cyklovýlet. Zatím to dětem raději neříkám, ale čeká nás výšlap na Olšinu. Od našeho kempu to je cca 15 km.
Samozřejmě to zvládly. Na místě nás čekala naučná stezka okolo rybníku Olšina. Ta vás provede jedinečnou Šumavskou přírodou a cestou se dozvíte zajímavé informace o místní přírodě a historii. Vine se šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Její velká část vede po povalových chodnících, další úseky však musíte zdolat přírodním terénem. Trasa je konstruována tak, aby návštěvníkům umožnila reálný kontakt s málo známým přírodním bohatstvím Národní přírodní památky Olšina, ptačí oblastí Boletice a chráněným územím soustavy Natura 2000. Pro tuto přírodní oblast je typické, že se zde podmínky výrazně mění vlivem ročních období i aktuálního počasí.
Vznik stezky umožnilo otevření Boletického vojenského újezdu veřejnosti. Na okruh se dostanete z několika nástupních míst, která byla umístěna poblíž stávající dopravní infrastruktury. Hlavním nástupním bodem je místo u plánovaného infocentra v rámci areálu VLS, kde můžete nechat auto a získat i potřebné informace. Je tu také restaurace a možnost ubytování. Děti byly se stezky nadšené, a dokonce se nechaly slyšet, že by sem rády vyrazily znovu.
POHLED PRO BOHY
Když jsme byli nedaleko Lipna nad Vltavou, nenechali jsme si ujít ani největší místní adrenalinovou zábavu. Nádhernou pošumavskou krajinu si tady totiž může každý prohlédnout i z ptačí perspektivy. Stezka korunami stromů byla otevřena v roce 2012 a byla první svého druhu v České republice. Na návštěvníky na ní čeká 11 adrenalinových atrakcí pro děti, tři zážitkové stanice s lanovými prvky, interaktivní didaktické zastávky s informacemi o šumavské přírodě i jeden z nejdelších suchých tobogánů u nás. Kdo vystoupá po 675metrové lávce až na vrchol věže ve výšce 40 metrů nad zemí, bude za vynaloženou námahu odměněn překrásnými výhledy na Lipno a jeho okolí. Za hezkého počasí jsou odsud vidět i Alpy. V letních měsících je dokonce možné sem vyrazit i na večerní procházku. Navíc stezka je bezbariérová, a tak si hezké výhledy mohl užít i kamarád, který sem přijel za námi s malým synem v kočárku. Pro koho by byl výšlap ke stezce náročný, může přímo z Lipna nad Vltavou vyjet lanovkou nebo se svést speciálním stezkabusem. Do Lipna jezdí i vlak, a tak se sem snadno dostanou i ti, kteří vlastní dopravu nemají.
My jsme navíc přišli plánovaně v den, kdy stezka slavila devět let od otevření, takže zábava tady nebrala konce. Vystoupení Anny K, ale i mnoho dalších koncertů, které tu proběhly, jako vystoupení Pavla Calty či Tomáše Kluse nadchlo podle odezvy nejen turisty, ale i místní.
A NA ZÁVĚR? ZA ZVÍŘATY!
Vzhledem k tomu, že milujeme zvířata, ostatně doma máme dva psy, čtyři kočky a šest slepic, naše kroky vedly i do Království lesa, které nabízí nespočet atrakcí a herních prvků, a je takovou zábavnou lekcí o přírodě. Všechny prvky mají nejen bavit a informovat, ale i zdokonalovat pohybové schopnosti. Objevíte tu bludiště mezi mladými stromky, mraveniště, velkou trampolínu, na které je možné vyskočit až do větví stromů, originální lanovky, stromová městečka, prolézačky, houpačky, domky, hrady, hradiště, skluzavky, pískoviště a mnoho dalšího. Kdo by chtěl, může se naučit rozeznávat stromy nebo stopy zvířat, zahrát si na dendrofon, projít se po hmatovém chodníku nebo nakouknout do hmyzího hotelu.
DOBRODRUŽSTVÍ NEČEKÁ
Týden uběhl jako voda a podle spokojenosti dětí si říkám, že jsem úkol vyvenčit je, zabavit a rozšířit jim obzory snad dokázal splnit na výbornou. A vzhledem k tomu, že prázdniny jsou v plném proudu, míst, kam máme s naším „Bydlíkem“ naplánováno ještě zamířit, je rozhodně víc.
A tady jeden vzkaz pro maminku 🤭