ŠARLATÁN: Dobrý film s jedním velkým ALE!

Stojí za to jít do kina?
Šarlatán Ivan Trojan
foto: Marlene Film Production

Warning: Undefined array key "Flash" in /data/web/virtuals/240472/virtual/www/domains/runwayonline.cz/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_data/package.module.nextgen_data.php on line 4192

Nestává se moc často, aby si člověk po zhlédnutí českého filmu řekl: „Ty jo, fakt dobrý!” A zároveň odcházel z kina s hlavou plnou otázek. Jenže film režisérky Agnieszky Holladové přesně takový je. Skvělé herecké výkony, působivá kamera, velmi dobře vybrané exteriéry…

Dramatický život jednoho z nejznámějších i nejrozporuplnějších českých léčitelů 20. století Jana Mikoláška si o zfilmování přímo říkal. A povedlo se. Dvouhodinová podívaná ani na okamžik nenudí. Snímku vévodí působivý herecký výkon Ivana Trojana, kterému role opravdu sedla a je v ní velmi přesvědčivý. I ostatní role jsou velmi dobře obsazené, za zmínku stojí především velmi šťastné rozhodnutí obsadit syna Ivana Trojana Josefa do role mladého Jana Mikoláška. Jenže právě tato autentičnost je nakonec největší slabinou snímku.

Proč se scénárista Marek Epstein rozhodl skutečný příběh pozměnit a vyprávět podle svého, je nasnadě. V jeho podání působí napínavěji, má větší spád i dynamiku a mnohem efektnější finále. I když, a to si přiznejme, některé scény do děje příliš nezapadají a vyvolávají jen zbytečné otázky.
Ovšem ta pachuť, způsobená mícháním historických skutečností se scénáristovou fantazií, tu převládá. A je přesně tím důvodem, proč vás na konci filmu zaplaví směs protichůdných pocitů a z kina odcházíte s dojmem, že vás tak trochu podvedli.

Z filmu

Obrázek 1 z 4

Ano, není to klasický historický snímek, který by se držel faktů, a také je takto prezentovaný. Ale pokud si to musí člověk připomínat, a vlastně tím tvůrce tak trochu omlouvat, je to škoda. Což nic nemění na tom, že jde o povedený film, který se běžné tuzemské produkci vymyká a rozhodně stojí za zhlédnutí. Jen si raději předem nečtěte, jak to bylo doopravdy.

Hodnocení redakce: 75%

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související