Letošní Ceny Thálie, které od roku 1994 vyhlašuje a pořádá Herecká asociace, se udělují během slavnostního večera 30. září v Národním divadle. Mezi nominovanými je hned několik mladých herců a hereček. V průběhu ceremoniálu na Česká televizi se vyhlásí 19 laureátů.
V kategorii Činohra se o Cenu Thálie 2023 uchází Táňa Malíková za roli Stefy v inscenaci brněnského HaDivadla Požár v šťastném Rakousku. Autorská adaptace románu Felix Austria oceňované současné ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč v režii Eduarda Kudláče měla premiéru 24. února 2023.
Fascinující a proměnlivé
Ve zdůvodnění nominace Táni Malíkové je mimo jiné vyzdviženo: „subtilní herectví, opřené o koncentrovaný výraz, přesnou interpretaci textu a minimalistické pohybové vyjádření, fascinující v nečekaných proměnách postavy, která se pohybuje od empatie až ke krutosti“. Spolu s Táňou Malíkovou jsou nominovány Karolína Baranová za roli Marie Antoinetty (inscenace Marie Antoinetta v Divadle F. X. Šaldy Liberec) a Lenka Schreiberová za roli služebné Anny (inscenace Šepoty a výkřiky v Horáckém divadle Jihlava).
„Jsem nesmírně vděčná, že Herecká asociace zavítala do brněnského HaDivadla. Ta nominace je pro mě krásná tečka za devíti lety v Hadi,“ říká ke své nominaci Táňa Malíková. Ta už během studií na ostravské Janáčkově konzervatoři hostovala v divadlech Petra Bezruče nebo Jiřího Myrona.
Po úspěšném absolvování brněnské JAMU v roce 2014 začala hrát v HaDivadle. Od letošní sezony je na volné noze. V listopadu ji čeká premiéra divadelní adaptace světového bestselleru Geniální přítelkyně v Městských divadlech pražských. A v lednu začne s režisérem Ivanem Burajem zkoušet slavné americké drama Cesta dlouhého dne do noci v Divadle v Dlouhé. Zahrála si také ve Zkrocení zlé ženy na Letních shakespearovských slavnostech, v TV seriálech v Pozadí událostí, Případy mimořádné Marty, Stíny v mlze ad. Z YouTube je známá její fiktivní komediální postava Nicky Tučková.
Výroční Ceny Thálie se udělují v šesti kategoriích
Tradičně se udělují Ceny Thálie ve čtyřech kategoriích – v činohře, v opeře, v oboru baletu, tance a pohybového divadla a v oboru muzikálu, operety a jiných hudebnědramatických žánrů. A to za mimořádné jevištní výkony, které vznikly v České republice v období, za které se ceny ten rok udělují. V každé z těchto kategorií se oceňují zvlášť ženské a mužské výkony, které posuzují oborové odborné poroty, jmenované prezidiem HA. Na výroční Cenu Thálie mohou aspirovat i zahraniční umělci účinkující v českých divadlech.
Od roku 2020 se oceňují také samostatně mimořádné umělecké jevištní výkony v oboru alternativního divadla a v oboru loutkového divadla. Oborové odborné poroty rozhodují postupně o tzv. „širších nominacích“, které jsou také zveřejňovány a objeví se pomocí titulku během přímého přenosu a jsou vytištěné v magazínu Cen Thálie a na internetových stránkách. A také o tzv. „užších nominacích“, z nichž je vybrán nositel či nositelka Ceny Thálie – do tohoto finále postupují v každé z tradičních kategorií 3 umělkyně a 3 umělci, v kategoriích alternativního divadla a loutkového divadla 5 umělkyň a umělců jako celek.
Širší nominací v kategorii Činohra je oceněn Kryštof Bartoš. Členy Herecké asociace zaujal jeho Peer Selbst Gynt v inscenaci Peer Gynt, která je na repertoáru Činoherního studia Ústí nad Labem. V kategorii Loutkové divadlo přinesly mimořádné jevištní výkony širší nominaci na Cenu Thálie herečkám Anně Bangoura (inscenace Bylo nás pět – Těšínské divadlo Český Těšín) a Antonii Formanové (inscenace Dlouhý, Široký a Bystrozraký – Divadlo Minor Praha).
zdroj: www.2media.cz,