Které slavné maminky slaví Den matek letos poprvé?

Gratulujeme!
foto: PxHer

Ještě minulý rok ani nevěděly, jak to jejich prvorozeňátko bude vypadat. Dnes už objímají holčičku nebo chlapečka a hrdě oslavují „svůj svátek MAMINEK“. Které známé tváře k nim patří?

Den matek se tak stal dnem, kdy se vzdává pocta všem matkám a mateřství. Na mnoha místech ve světě se slaví různě, jelikož vychází z odlišných tradic. V Československu se začal Svátek matek slavit v roce 1923 díky Alici Masarykové, dceři tehdejšího prezidenta T.G. Masaryka každou druhou květnovou neděli. Na třetí neděli v červnu pak připadá Den otců.

S historií tohoto svátku se pojí jméno americké aktivistky Julii Ward Howe, která v roce 1870 vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám s odkazem na Provolání ke dni matek. Zakladatelkou oficiálního Svátku matek se pak stala Anna Marie Jarvis, díky níž v roce 1914 návrh amerického Kongresu uznal prezident Woodrow Wilson.

My vám nyní přinášíme přehled známých žen, které se v letošní den „konečně“ připojily k oslavám tohoto krásného svátku…

MONIKA BAGÁROVÁ (26)

Zpěvačka a porotkyně SuperStar se se šťastnou novinkou, že i na letos může slavit Den matek pochlubila fanouškům na sociálních sítích. „Nic víc neexistuje, nejkrásnější pocit na světě. Moje rodina, moje lásky. Děkuji pane Bože za ten nejkrásnější dar. Rumia Muradova 27. 5. 2020. Miluji tě, Makhmude,“ napsala.

MARKÉTA KONVIČKOVÁ (26)

Svou nejdůležitější životné zprávu neváhala ani Markéta napsat fanouškům na sociální síť. Přestože termín porodu měla v říjnu, dcera, kterou má s pilotem a bývalým moderátorem René Kubošem, se narodila už 15. září 2020. „Amálie. Poklad v náruči. Vítej sluníčko! Už teď má naše dcera svoji hlavu, prostě už chtěla být s námi! Nejkrásnější moment tě spatřit a přitulit si tě k sobě! René Kuboši, miluju tě! PS: Moc děkujeme celému týmu ve Fakultní nemocnici Ostrava. Hned bych šla rodit znovu! Byli naprosto boží!“

VERONIKA ARICHTEVA (34)

Herečka Veronika Arichteva se ráda pochlubí svým fanouškům o novinkách, které se jí v životě dějí. Na svém Instagramu proto také zveřejnila fotku se svým prvním dítětem a přidala k tomu komentář. Dvě nohy, dvě ruce, pinďour a boží nos!“ napsala. Syn se Veronice a jejímu muži, režiséru Biseru Arichtevu narodil 29. září 2020, dostal jméno Luka Christo Arichtev, a v den narození měl 4100 gramů a 51 centimetrů.

EMMA ROBERTS (29)

27. prosince 2020 se i neteř slavné Julie Roberts stala poprvé maminkou. Hvězda komedie Vánoční rande přivedla na svět syna. „Děkuji roku 2020, že udělal něco správně. Naše světýlko Rhodes Robert Hedlund,“ řekla. Na to, že svému partnerovi, herci Garrettu Hedlundovi porodila syna před necelými třemi týdny, vypadala Emma fantasticky.

KATEŘINA MÁTLOVÁ (42)

Jako poslední ze šesti sester se stala @katematl hrdou maminkou, když se jí 25. 1. 2021 v 17:25 narodila dcera Karolínka. „Vážím 2970 gramů a měřím 46 centimetrů, tak bacha na mě,“ napsal novopečený a hrdý tatínek, podnikatel Michal Kovář na Instagramu.

EMMA STONE (32)

Americká herečka rozhodně nevyhledává sociální sítě, proto svým fanouškům do svého soukromí příliš nedá nahlédnout. Není divu, že dokázala před světem utajit průběh těhotenství. Web TMZ uvedl, že hvězda filmu La La Land své první dítě porodila v neděli 13. března 2021 v Los Angeles. Sama Stone ani její partner, režisér a scénárista Dave McCary informaci nepotvrdili. Jediné, co zveřejnili, byla v roce 2019 informace o zásnubách. Zda jsou již manželé, to též není známo. Je tedy jasné, že i nového člena rodiny hlídají velmi důsledně. Přestože podle magazínu People se jim měla narodit holčička, ani jeden zprávu nekomentoval.

ASHLEY TISDALE (35)

Hvězda Muzikálu ze střední se 23. března 2021 stala rovněž poprvé maminkou. S informací se pochlubila na Instagramu, když ukázala dceřinu ručičku, kterou drží spolu s manželem, hudebníkem Christopherem Frenchem. Holčička dostala velmi zvláštní jméno Jupiter Iris French.

ZORKA HEJDOVÁ (30)

8. dubna 2021 se s hrdostí mohla s prvorozeným miminkem pochlubit i Zorka Hejdová a Den matek si letos určitě náležitě užije. „Tak dlouho jsem se snažila představit si ten okamžik, až tě poprvé sevřeme v náruči. Představovala jsem si, jak asi budeš vypadat, jak budeš vonět…,“ napsala k fotce dojatá maminka Zorka. „A i když to byly krásný představy, zdaleka se nevyrovnaly tomu, jak úžasnej ve skutečnosti jsi! Máma s tátou tě zbožňujou,“ poslala vzkaz svému synkovi, kterého má se svým manželem, moderátorem Mírou Hejdou.

MENA SUVARI (42)

Svého prvního potomka přivítala na svět 10. dubna 2021. Syna s manželem Michaelem Hopem pojmenovali Christopher Alexander. „Miminku i mamince se daří skvěle,“ uvedl exkluzivně pro magazín People hereččin mediální zástupce. Hvězda filmů Americká krása nebo Prci, prci, prcičky, na sociálních sítích oznámila těhotenství loni v říjnu. „Jsi vše, co jsem kdy chtěla,“ napsala na Instagram k fotce, kde je vidět, jak jí roste bříško.

MONIKA LEOVÁ (29)

Moderátorka Monika Leová a její manžel Martin Košín se 17. dubna 2021 stali také rodiči a letošní Den matek si jistě nenechají ujít. S radostnou novinou se bývalá královna krásy pochlubila na sociálních sítích. „Mia Le Košínová, 4 160 g radosti,“ napsala.


ZAJÍMAVÁ DATA

Podle srovnání roku 1918 a 2018, který provedl Český statistický úřad, se za sto let snížil průměr porodů téměř o polovinu. Zatímco v roce 1918 to bylo v průměru 2,96 dítěte na jednu ženu, v roce 2018 jen 1,69 dítěte. Naopak průměrný věk prvorodiček stále stoupá. Zatímco v roce 1993 rodily Češky první dítě v průměru ve 22,6 roku, v roce 2019 už to bylo ve 28,4 roku.

Populace České republiky dlouhodobě roste. Od roku 2003 byl růst populace přerušen pouze jednou, v roce 2013. V roce 2018 obyvatel ČR přibylo (počet živě narozených dětí byl o 1,1 tisíce vyšší než počet zemřelých). Počet obyvatel České republiky se tak zvýšil celkem o 39,7 tisíce a na konci roku 2018 činil podle bilance ČSÚ celkem 10 649,8 tisíce. Od počátku roku 2011, kdy byl stav obyvatel prvně vázán na výsledky sčítání lidu 2011, vzrost v úhrnu o 163,1 tisíce, z toho o 150,5 tisíce díky zahraniční migraci.

foto: Český statistický úřad

V roce 2019 se v Česku narodilo 112 tisíc dětí. Odhady hovoří, že v roce 2030 se jich narodí ještě méně, zhruba kolem 90 tisíc. Z dat dále vyplývá, že i když se v ČR zvyšuje průměrný věk žen při narození prvního dítěte, je tento průměrný věk žen nižší než v EU.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související