Tajemství princezny Diany. Tohle o ní asi nevíte…

Některé věci vás možná velmi překvapí.
foto: AMC Networks

Celý svět s nadšením hltá příběhy o princi Williamovi, vévodkyni Kate a jejich rozkošných dětech, novinkami kolem Harryho a Meghan. Aby také ne, když jdou ve šlépějích své matky, princezny Diany, která celý svět okouzlila svými filantropickými aktivitami, rolí oddané matky, elegantní módou i netradičním přístupem ke královským hodnostářům. A skandály samozřejmě. Její život byl ale mnohem pestřejší.

Každý ví o tom, jak byla v manželství nešťastná, že trpěla bulimií, i detaily jejího nešťastného úmrtí. Život Lady Di nebyl zdaleka jen procházkou růžovým sadem a s osudem pohádkové princezny měl jen pramálo společného. Nešťastná láska, veřejná známá sokyně, nemoc, stres, nepochopení. Tohle všechno jsou poměrně známé skutečnosti. Podle portálu Marie Claire ale existuje i mnoho dalších zajímavých detailů z jejího života, které tak známé nejsou. Nebo vy jste věděli, že…

Chtěla být baletkou

Jako dítě studovala balet, ale příliš vyrostla, takže bylo brzy jasné, že primabalerína z ní nebude. Ale láska ke klasickému tanci ji zůstala a až do své smrti byla nadšenou fanynkou i mecenáškou Anglického národního baletu. Pravidelně navštěvovala jejich představení a ráda se s baletkami do Royal Albert Hall přišla pozdravit.

Její babička Lady Fermoy byla dvorní dámou královny

Osud s královskou rodinou měla Diana propletený už přes svou babičku. Ruth Fermoy, sloužila v královské rodině téměř 40 let. Byla blízkou přítelkyní královny Alžběty i královny matky, a mnozí předpokládali, že tihle dvě manželství svých vnoučat společně domluvily. Nicméně to důrazně popřely. Podle oficiálního prohlášení Diana s lady Fermoy, která zemřela v roce 1993, nebyla nikterak v kontaktu.

foto: AMC Networks

Bydlení na Alžbětině pozemku

Matka princezny Diany se narodila v roce 1936 v Norfolku na panství Sandringham House, jehož pozemek patří královské rodině.

Do 9 let nechodila do školy

Domácí vzdělání bylo v britských šlechtických rodinách v té době běžné, proto i budoucí Lady Di, měla domácí učitele. Když se ale její rodiče rozvedly, začala chodit do školy v Riddlesworth Hall v Norfolku. Později navštěvovala internátní školu West Heath School. Nebyla nijak oslnivou studentkou, učení jí moc nešlo a poté, co neuspěla u dvou zkoušek, West Heath School opustila. Její otec ji tedy zapsal do švédské dokončovací školy, ale ona trvala na návratu domů. Po ukončení studií pracovala na částečný úvazek jako uklízečka a chůva, poté se stala učitelka mateřské školky Young England School v londýnské čtvrti Pimlico. Její honorář byl tehdy 5 dolarů na hodinu.

Titul po otci

Titul Lady Diana Spencer získala v roce 1975 díky dědictví po otci Earlu Spencerovi. Zůstal jí i po té, co si vzala prince Charlese a získala titul princezna z Walesu. Titul „její královská výsost“ ji byl na přání Charlese odebrán po jejich rozvodu v roce 1996.

foto: AMC Networks

Domluvená svatba

Než se vdala za prince Charlese, setkala se s ním jen párkrát. Jí bylo devatenáct let, jemu třicet dva. Zasnoubení domluvil otec ženicha, princ Philip se slovy: „Musíš udělat správnou věc.“ Charles byl v té době pod velkým tlakem, aby si už konečně našel nevěstu. Samozřejmě vhodnou pro budoucího krále. Nejprve se ale vídal s Dianinou sestrou Sarah Spencer.

Neměla ráda tradice

Při svatbě si stála za svým. A navzdory staletým tradicím vynechala část svatebního slibu, který zněl, že svého manžela, následníka trůnu bude „poslouchat“. Místo toho řekla, že ho bude ctít ve zdraví i v nemoci a milovat.

Porod doma nechtěla

Přestože bylo zvykem, že každá členka královské rodiny rodila doma, ona si prosadila porod v nemocnici. A tak je princ William prvním monarchou, který přišel na svět mimo královský palác.

Milovala děkovné dopisy

Každému, kdo ji něčím obdaroval, s láskou napsala děkovný dopis. Některé její ručně psané dopisy se dokonce vydražili za dva miliony dolarů.

Fanynka kapely ABBA

Princezna se účastnila každého velkého koncertu této skupiny, které prý propadla už v dětství. Na její počest si písničky této kapely nechali na své svatbě zahrát i budoucí manželé William a Kate.

Zásnubní prsten z katalogu

Ačkoli královské zásnubní prsteny jsou obvykle vyráběny na zakázku, Diana si vybrala ten svůj v katalogu šperků Garrard. Prsten, který se skládá ze 14 solitérních diamantů kolem 12karátového safíru zasazeného do bílého zlata, nyní patří vévodkyni Kate Middleton.

Jejím oblíbeným dezertem byl pudink s máslem

Její dlouholetý osobní šéfkuchař Darren McGrady prozradil, že princezna ráda a často chodila do kuchyně, když připravoval její oblíbený jídlo a s radostí uzobávala rozinky. Dianiny oblíbené recepty, včetně tohoto, pak sepsal v knize Eating Royally.

Ostrov jen pro ni

Diana byla po tragické události v roce 1997 pohřbena na maličkém ostrůvku rodiny Spencerových s názvem Althorp Estate v Northamptonu. Ostrov leží uprostřed Oválného jezera, nedaleko jejího rodného domu. Původně měla být pohřbena v rodinné hrobce Spencerů, ale plán byl později změněn, a našlo se toto tiché pietní místo.


Meghan Markle nosí diamantový náramek princezny Diany

foto: Instagram Cartier

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související