Seriál výlety na rozhledny: Šelmberk u Mladé Vožice

Cesta do oblak
rozhledna Šelmberk
foto: Wikipedie

Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové a vyhlídkové velmoci? Uvádí se, že je u nás přes 400 rozhleden, což je výzva! Pokoříte je všechny?

Pokud rádi výletujete, rozhlížíte se po okolí a netrpíte závratěmi, neváhejte s námi objevit nejrůznější rozhledny a vystoupat do výšek. Jako první tip na výlet a odstartování výzvy jsme pro vás vybrali Šelmberk. Nejde vlastně o klasickou rozhlednu, ale zříceninu hradu, jehož dominantou je věž vysoká 26 metrů. Hrad leží u obce Běleč, asi 2 km severovýchodně od Mladé Vožice v okrese Tábor ve výšce 488 m n. m.

rozhledna Šelmberk
foto: Wikipedia

Jak šel čas …

Gotický hrad Šelmberk byl postaven v roce 1318 Přibyslavem z Křimína z rodu Buziců, zakladatelem větve pánů ze Šelmberka. Poté ho zdědil jeho syn Přibík ze Šelmberka (1341) a po něm bratři Janek, Čeněk a Ondřej ze Šelmberka. Pánům ze Šelmberka hrad patřil až do devadesátých let čtrnáctého století, kdy jej získal Aleš z Rýzmburka.

hrad Šelmberk
foto: Wikipedia

Během třicetileté války byl opuštěn, postupně chátral, nejlépe se zachovala jeho věž. Už v 1. polovině 19. století byla upravena na rozhlednu, má zrekonstruované schodiště a cimbuří.

Výhled jako do pohádky

foto: Wikipedia

Pokud se rozhodnete vystoupat až nahoru, z věže uvidíte celé Mladovožicko, vrcholy Mezivrata u Votic či Velký Blaník s rozhlednou. Hrad Šelmberk je součástí Historicko-řemeslně vzdělávacího centra, běžně se zde konají semináře nebo řemeslné dílny.

Jak se sem dostanete?

  • Vlak – do Tábora, poté autobusem do Mladé Vožice, odtud pěšky po červené turistické značce.
  • Autobus – do Mladé Vožice, odtud pěšky po červené turistické značce.
  • Auto – směr Mladá Vožice – Kamberk – cca 1 km odbočka vpravo, odtud 1,5 km přímo k centru asfaltová silnice
  • směr Mladá Vožice – Vilice – cca 1 km po vystoupání serpentýn odbočka vlevo, odtud 1,5 km přímo k centru asfaltová silnice
  • Kolo – centrum leží na cyklotrase – Kolem hradu Šelmberk www.kolem.cz
  • Pěšky – z Mladé Vožice po červené turistické značce

Dobré vědět:

GPS – WGS84:
49°32´59.4204´´ N
14°49´35.5728´´ E

CB lokátor: JN79JN

Otevřeno: duben–říjen, soboty, neděle, svátky 10:00-17:00
Vstupné: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč

Mimo tuto dobu jsou přístupné rozvaliny hradu po červené turistické značce. Dvůr areálu s expozicemi je uzavřen a zabezpečen. Více informací zde.


Tip na výlet: Toulky po romantických zříceninách

Hrady
foto: archiv autora

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související