„Na důchod od státu nespoléhejte,“ radí zkušená bankéřka

foto: Pixabay

V dobách vysoké inflace a nejistoty, jaký důchod jednou budeme mít, je téma investic více než aktuální. O tom proč se Češi bojí investovat a jak se nejlépe zabezpečit na důchod, jsme si povídali s odbornicí na investice Evou Hlavsovou.

Vystudovala Cambridge a šest let pracovala v bance Morgan Stanley. Po návratu do Česka spoluzaložila investiční platformu Fondee, která cílí i na ženy a radí všem, jak nejlépe zhodnotit své úspory. Ženy podle Evy Hlavsové dosahují stejných investičních výsledků jako muži, ale méně si věří. A tak jsme Evu vyzpovídali.

Jak jste se dostala k práci ve financích a založení investiční platformy?

Už na střední škole jsem přemýšlela nad tím, jak bych mohla podnikat. Vždy jsem měla ráda matematiku a zajímaly mě způsoby, jak bych ji mohla využít v praxi. I proto jsem se rozhodla studovat ekonomii na Karlově Univerzitě. Pak mě lákalo zahraničí a protože jsem to brala jako výzvu, šla jsem si udělat ještě druhého magistra z oboru ekonomie na Cambridge. A protože jsem si chtěla vyzkoušet práci v investiční bance, do londýnského City už to pro mě byla poměrně krátká cesta.

Co se Fondee týče, to byl nápad, který jsme rozvinuli společně s mým manželem Honzou. Oba jsme v oboru investic v Londýně pracovali, ale hlavně nás pojil podobný podnikatelský duch. Nápadů jsme měli vždy dost, ale věděli jsme, že to rozhodující v podnikání je mít dostatek zkušeností a výdrž. Člověk se musí projektu věnovat naplno a ukočírovat směřování firmy. Myslím, že to i díky zkušeností nás obou zvládáme.

Skoro 6 let jste pracovala v Londýně pro jednu z největších bank Morgan Stanley. Přistupují Britové, potažmo lidé na Západě, k investicím lépe než Češi?

Jednoznačně. Zatímco ve Velké Británii drží lidé 51 % svých finančních aktiv v důchodových fondech, v Česku je to pouze desetina. Češi naopak drží většinu svých peněz na spořících či běžných účtech, přičemž Britové na takových účtech drží jen 28 % svých peněz. 

Obecně vzato, snaha investovat je mezi Brity standardem. Někdo investuje do nemovitostí na pronájem, někteří obchodují s akciemi nebo investují do startupů. Oblíbenými jsou tam ale právě pasivní ETF fondy, které jsou vnímány jako dlouhodobě výnosná investice. Svou roli v tom hraje i to, že se Britové nemohou spolehnout na důchod, který by jim zajistil dostatečný příjem ve stáří. Ale v tomto stavu jsme v ČR už také.

A co byste Čechům poradila?

Češi jsou v mnoha ohledech příliš konzervativní a drží se zpátky, i když nutně nemusí. Myslím, že bychom si měli uvědomit, že není cílem se riziku vyhýbat, ale dobře si ho zmapovat a ujasnit si, co jsem a co už nejsem schopna podstoupit. Když mám jasno v tom, co všechno se může stát, a jsem s tím v pohodě, není důvod neinvestovat. Zejména v dnešní době vysoké inflace nedává smysl mít peníze jen na běžném nebo spořícím účtu. To si už dnes naštěstí uvědomuje čím dál více lidí.

V západních zemích je zcela běžné, že lidé ukládají peníze do důchodových fondů, aby ve stáří měli z čeho žít. Češi se doteď spoléhali na důchod od státu, což ale bude méně a méně udržitelné. Ještě více jsou v tomto ohledu zranitelné ženy, které vzhledem k nižším mzdám mívají nižší důchod, a ještě s ním musí vyžít delší dobu, protože se v průměru dožívají vyššího věku. Takže bych Čechům, ale hlavně taky Češkám doporučila, aby myslely na svou budoucnost. 

Co vy a investice, jaká byla ta nejlepší investice, kterou jste kdy udělala?

Samozřejmě investice do vzdělání! To už je docela klišé, ale klišé bývají pravdivá. Nejde jen o získané vědomosti, ale hlavně o to, že se naučíte přemýšlet určitým způsobem a jinak se na věci dívat, umět je analyzovat a vyvodit si z nich závěry. Výnos takové “investice” samozřejmě těžko změříme, jisté ale je, že je kontinuální a dlouhodobě výhodný. 

A co ty finanční investice?

Každý měsíc jsem si odkládala menší část své mzdy. Nešlo o velkou částku a já na to, že si ji “odkládám”, skoro zapomněla. Když jsem se po letech podívala, jak se celková částka zhodnotila, byla jsem mile překvapena. Jak říkám, v Británii je to poměrně běžné, my se to snažíme dostat i k nám.

Například ke kryptoměnám jsem spíše skeptičtější, i když znám lidi, kteří si na nich poměrně slušně vydělali. Vždy říkám lidem, že by v jejich portfoliu měly kryptoměny hrát spíše okrajovou roli. Pak jsou tu samozřejmě akcie, které ale vyžadují o něco hlubší porozumění, než fondy, a nejsou tak pro každého.

Co jsou ale ty konkrétní způsoby, jak investování ženám více přiblížit?

Hlavní je podpora sebevědomí. Z našich i dalších dat vyplývá, že co se investičních znalostí týče, ženy jsou na tom stejně dobře jako muži. Můžeme tak využívat příklady úspěšných investorek  a ukazovat, že je to možné, víme, že na to mají. Důležité je taky poskytnout ženám to správné prostředí, zázemí a vysvětlit, proč je nutné začít co nejdříve. Ostatně, dnes je na investování správná doba, stačí se držet těch správných pravidel.

A ta jsou?

První a hlavní pravidlo je: investovat. Člověk může spořit tradičním způsobem na krátkodobé cíle jako je nákup auta nebo vybavení do bytu. Ale střádat peníze dlouhodobě na spořícím účtu s cílem našetřit si na důchod vzhledem k vysoké inflaci moc smysl nedává. Bez investování máte de facto záruku, že své peníze na tradičním spořícím účtu prostě ztratíte.

Obecně platí, že je vhodné investovat pravidelně, dlouhodobě a diverzifikovaně. Zároveň je potřeba dát si pozor na poplatky a transparentnost toho, do čeho investuji. Mým cílem nemůže být zbohatnutí přes noc, to by byla loterie. Čím dříve ale s investováním začnu, tím dříve se dočkám. Vždy ale musím myslet na to, že bych měla investovat jen peníze, které nebudu brzy potřebovat.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář