V dobách vysoké inflace a nejistoty, jaký důchod jednou budeme mít, je téma investic více než aktuální. O tom proč se Češi bojí investovat a jak se nejlépe zabezpečit na důchod, jsme si povídali s odbornicí na investice Evou Hlavsovou.
Vystudovala Cambridge a šest let pracovala v bance Morgan Stanley. Po návratu do Česka spoluzaložila investiční platformu Fondee, která cílí i na ženy a radí všem, jak nejlépe zhodnotit své úspory. Ženy podle Evy Hlavsové dosahují stejných investičních výsledků jako muži, ale méně si věří. A tak jsme Evu vyzpovídali.
Jak jste se dostala k práci ve financích a založení investiční platformy?
Už na střední škole jsem přemýšlela nad tím, jak bych mohla podnikat. Vždy jsem měla ráda matematiku a zajímaly mě způsoby, jak bych ji mohla využít v praxi. I proto jsem se rozhodla studovat ekonomii na Karlově Univerzitě. Pak mě lákalo zahraničí a protože jsem to brala jako výzvu, šla jsem si udělat ještě druhého magistra z oboru ekonomie na Cambridge. A protože jsem si chtěla vyzkoušet práci v investiční bance, do londýnského City už to pro mě byla poměrně krátká cesta.
Co se Fondee týče, to byl nápad, který jsme rozvinuli společně s mým manželem Honzou. Oba jsme v oboru investic v Londýně pracovali, ale hlavně nás pojil podobný podnikatelský duch. Nápadů jsme měli vždy dost, ale věděli jsme, že to rozhodující v podnikání je mít dostatek zkušeností a výdrž. Člověk se musí projektu věnovat naplno a ukočírovat směřování firmy. Myslím, že to i díky zkušeností nás obou zvládáme.
Skoro 6 let jste pracovala v Londýně pro jednu z největších bank Morgan Stanley. Přistupují Britové, potažmo lidé na Západě, k investicím lépe než Češi?
Jednoznačně. Zatímco ve Velké Británii drží lidé 51 % svých finančních aktiv v důchodových fondech, v Česku je to pouze desetina. Češi naopak drží většinu svých peněz na spořících či běžných účtech, přičemž Britové na takových účtech drží jen 28 % svých peněz.
Obecně vzato, snaha investovat je mezi Brity standardem. Někdo investuje do nemovitostí na pronájem, někteří obchodují s akciemi nebo investují do startupů. Oblíbenými jsou tam ale právě pasivní ETF fondy, které jsou vnímány jako dlouhodobě výnosná investice. Svou roli v tom hraje i to, že se Britové nemohou spolehnout na důchod, který by jim zajistil dostatečný příjem ve stáří. Ale v tomto stavu jsme v ČR už také.
A co byste Čechům poradila?
Češi jsou v mnoha ohledech příliš konzervativní a drží se zpátky, i když nutně nemusí. Myslím, že bychom si měli uvědomit, že není cílem se riziku vyhýbat, ale dobře si ho zmapovat a ujasnit si, co jsem a co už nejsem schopna podstoupit. Když mám jasno v tom, co všechno se může stát, a jsem s tím v pohodě, není důvod neinvestovat. Zejména v dnešní době vysoké inflace nedává smysl mít peníze jen na běžném nebo spořícím účtu. To si už dnes naštěstí uvědomuje čím dál více lidí.
V západních zemích je zcela běžné, že lidé ukládají peníze do důchodových fondů, aby ve stáří měli z čeho žít. Češi se doteď spoléhali na důchod od státu, což ale bude méně a méně udržitelné. Ještě více jsou v tomto ohledu zranitelné ženy, které vzhledem k nižším mzdám mívají nižší důchod, a ještě s ním musí vyžít delší dobu, protože se v průměru dožívají vyššího věku. Takže bych Čechům, ale hlavně taky Češkám doporučila, aby myslely na svou budoucnost.
Co vy a investice, jaká byla ta nejlepší investice, kterou jste kdy udělala?
Samozřejmě investice do vzdělání! To už je docela klišé, ale klišé bývají pravdivá. Nejde jen o získané vědomosti, ale hlavně o to, že se naučíte přemýšlet určitým způsobem a jinak se na věci dívat, umět je analyzovat a vyvodit si z nich závěry. Výnos takové “investice” samozřejmě těžko změříme, jisté ale je, že je kontinuální a dlouhodobě výhodný.
A co ty finanční investice?
Každý měsíc jsem si odkládala menší část své mzdy. Nešlo o velkou částku a já na to, že si ji “odkládám”, skoro zapomněla. Když jsem se po letech podívala, jak se celková částka zhodnotila, byla jsem mile překvapena. Jak říkám, v Británii je to poměrně běžné, my se to snažíme dostat i k nám.
Například ke kryptoměnám jsem spíše skeptičtější, i když znám lidi, kteří si na nich poměrně slušně vydělali. Vždy říkám lidem, že by v jejich portfoliu měly kryptoměny hrát spíše okrajovou roli. Pak jsou tu samozřejmě akcie, které ale vyžadují o něco hlubší porozumění, než fondy, a nejsou tak pro každého.
Co jsou ale ty konkrétní způsoby, jak investování ženám více přiblížit?
Hlavní je podpora sebevědomí. Z našich i dalších dat vyplývá, že co se investičních znalostí týče, ženy jsou na tom stejně dobře jako muži. Můžeme tak využívat příklady úspěšných investorek a ukazovat, že je to možné, víme, že na to mají. Důležité je taky poskytnout ženám to správné prostředí, zázemí a vysvětlit, proč je nutné začít co nejdříve. Ostatně, dnes je na investování správná doba, stačí se držet těch správných pravidel.
A ta jsou?
První a hlavní pravidlo je: investovat. Člověk může spořit tradičním způsobem na krátkodobé cíle jako je nákup auta nebo vybavení do bytu. Ale střádat peníze dlouhodobě na spořícím účtu s cílem našetřit si na důchod vzhledem k vysoké inflaci moc smysl nedává. Bez investování máte de facto záruku, že své peníze na tradičním spořícím účtu prostě ztratíte.
Obecně platí, že je vhodné investovat pravidelně, dlouhodobě a diverzifikovaně. Zároveň je potřeba dát si pozor na poplatky a transparentnost toho, do čeho investuji. Mým cílem nemůže být zbohatnutí přes noc, to by byla loterie. Čím dříve ale s investováním začnu, tím dříve se dočkám. Vždy ale musím myslet na to, že bych měla investovat jen peníze, které nebudu brzy potřebovat.