Jak provonět svůj byt? Vsaďte na přírodní vůně, jsou důležité pro naši psychiku

foto: Pixabay

O tom, jak se v daném prostoru cítíme, jsou do velké míry zodpovědné vůně. Tam, kde to hezky voní, jsme uvolnění a připadáme si v bezpečí a příjemně. I proto je důležité provonět svůj byt těmi správnými ingrediencemi. A většinu z nich máme kolem sebe. Stačí se rozhlédnout.

Trh s bytovými vůněmi je pestrý a prosperuje, protože většina z nás si uvědomuje, že vůně v bytě je velmi důležitá. V podstatě rozhoduje o naší psychice, protože když například přijdete unavení a vystresovaní domů a první, co ucítíte bude příjemná uklidňující vůně eukalyptu, bergamotu nebo borovice, okamžitě z vás většina napětí spadne.

foto: Unsplash

Dalším důležitým prvkem jsou vůně jídla, ty v nás dokáží navodit pocit bezpečí, protože je známe z dětství. Ale musí to být ty příjemné. Třeba libá vůně čerstvě vytaženého jablečného koláče jako od babičky, plná skořice a vanilky nás uklidní a pozitivně naladí. Ne nadarmo se říká, že když chcete prodat dům, musíte těsně před návštěvou potencionálního kupce upéct koláč a nechat ho v domě hezky rozvonět.

Jak na to?

Způsobů, jak byt provonět, je nepřeberné množství. Jedním z těch zaručených jsou vonné svíčky, s nimiž se v poslední době doslova roztrhl pytel. Nabídka je obrovská a existují dokonce i speciální fóra, kde si lidé přeprodávají ty, které je neoslovily a naopak nakupují jiné, klidně napůl už vypálené. Pak jsou tu různé spreje, difuzéry, vonné sáčky… Většina z nich ale obsahuje i syntetické látky, které mohou citlivější osoby dráždit či dokonce způsobit alergickou reakci. Pokud se jim chcete vyhnout, vsaďte raději na přírodní vůně, u nichž je riziko mnohem menší a navíc to aroma je prostě nenapodobitelné. Osobité, stoprocentní, nenahraditelné….

foto: Pixabay

Takže, jak svůj byt nejlépe provonět? A hlavně čím?

Domácí deodorant

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak dostat do bytu příjemnou vůni, je dát do hrnečku trochu vody, přidat pár plátků citronu, kousek skořice a pár hřebíčků a nechat vše pozvolna vařit. Tahle kombinace má i tu výhodu, že neutralizuje pachy od vaření výraznějších jídel, jako je smažená cibule, zelí a podobně. Odvar pak nechte ještě stát kdekoli v bytě, třeba ve skleněné misce, bude vonět dál. Další skvělou kombinací jsou ovocné slupky například od jablek s kouskem pomeranče a badyánu.

Bylinky ve sprše

Roste vám na zahradě šalvěj, levandule nebo máta ve větším množství? Odstřihněte pár stonků, svažte je a zavěste pod sprchu. Horká voda rozptýlí uvolněné silice a celá koupelna bude krásně vonět. Bylinky si také můžete přidávat do vany. Na toaletě se zase skvěle osvědčují lístky rýmovníku. Pokud tam máte okno, postavte sem květináč s rostlinou nebo lístky ostřihejte a položte do misky. Rýmovník má tu výhodu, že vydrží i po odstřižení velmi dlouho zelený. Stačí lístky trochu promnout a celá místnůstka se naplní příjemnou vůní.

foto: Unsplash

Jako u babičky

Může se to zdát trochu staromódní, ale zavěšení sušených bylin je jedním z jednodušších a nejlevnějších způsobů, jak dosáhnout čistého vonícího domova. Stejně jako potpourri, sušené zavěšené svazky bylin působí nejen jako osvěžovač vzduchu, ale také vypadají krásně! Ideální je k tomu levandule, meduňka nebo jakékoli koření, zejména bazalka. Ta ostatně voní skvěle i v květináči a měla by zdobit každé kuchyňské okno.

Voňavé prádlo

Stačí jen pár kapek oblíbeného éterického oleje do vody v žehličce a stane se malý zázrak. Stejně tak je dobré nakapat trošku na prádlo před praním. Pokud milujete vůni levandule v ložnici, připravte si domácí éterický sprej. Do rozprašovače nalijte vodu, přidejte pár kapek éterického oleje a nastříkejte na povlečení a závěsy. Jen to nepřežeňte, v jemné koncentraci pomáhá levandule s usínáním, v silnější může způsobit i bolesti hlavy, což ostatně platí pro všechny vůně.

foto: Unsplash

Citron nevyhazujte

Vymačkané půlky citronu přidávejte do myčky, fungují lépe než drahé čističe. Stejně tak skvěle čistí všechny plochy v kuchyni i koupelně, i nerezové baterie se po přetření citronovou slupkou krásně lesknou. O vůni nemluvě.

Zdroj: tiphero.com, www.thespruce.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související