NEJLEPŠÍ FILMY roku 2020. Který z nich vám unikl?

Nenechte si je ujít!
Filmy roku 2020
foto: archiv redkace

Uplynulý rok sice moc nepřál filmovým fanouškům a ani jejich tvůrcům, protože kina byla po většinu roku zavřená. Přesto si filmové novinky cestičku k divákům našly.

Aby neležely ladem, ve velkém se i nejlepší filmy roku přesunuly ke streamovacím platformám. Rok 2020 se tak díky tomu zapíše do filmové historie jako rok kin z „obýváku“. My vám přinášíme přehled snímků, které byste rozhodně měli vidět.


Tenet, O2TV

Hlavní zbraní hrdiny nového akčního sci-fi spektáklu filmového vizionáře Christophera Nolana je jediné slovo – TENET. V temném světě mezinárodní špionáže bojuje o záchranu celého světa. Vydává se na extrémně komplikovanou misi, ve které pro časoprostor neplatí pravidla, tak jak je známe.

V hlavní roli se představí John David Washington (BlacKkKlansman, Ballers) společně s Robertem Pattinsonem (Stmívání), Elizabeth Debicki (Krycí jméno U.N.C.L.E. Velký Gatsby), Michaelem Cainem (Dunkerk, Interstellar, Temný rytíř) a Kennethem Branaghem (Dunkerk, Valkýra). (Vertical Ent.)


Asistentka, HBO GO

Běžný pracovní den Jane (Julia Garnerová), která tráví čas v kanceláři nejmenovaného filmového producenta, začíná i končí za tmy. Její prací je téměř vše, co je potřeba – telefonáty, vyhledávání, zapisování, porady, vaření kávy …. Během své práce se hlas divákem neviděného šéfa dožaduje omluvy. Jeho dveřmi mezitím prochází jedna pohledná mladá dívka za druhou.

Snímek Kitty Greenové je aktuální výpovědí o sexuálním obtěžování a toxickém prostředí na pracovišti. A v nás bublá vztek, protože víme, o čem je řeč.


Smrt Dicka Johnsona, NETFLIX

Může se člověk připravit na odchod blízké osoby? Nejspíš nikdy ne úplně. Pokud má ale k ruce filmový štáb, herce a kulisy, může si aspoň zkusit zinscenovat, jak by něčí smrt mohla vypadat. A to i v těch nejšílenějších podobách, které připomínají spíše scény z akčního trháku než reálný život.

Pro dokumentaristku Kirsten Johnsonovou, která se svým otcem inscenují různé podoby jeho smrti, je to jistá pomoct smířit se dojemně a s humorem s jeho nevyhnutelným odchodem při Alzheimerově chorobě.


Palm Springs, O2TV

Bezstarostný pohodář Nyles (Andy Samberg) se na opulentní kalifornské svatbě kouše nudou. Stejně jako nevázaná a mírně cynická sestra nevěsty Sarah (Cristin Milioti). Když spolu uvíznou v časové smyčce a prožívají ten samý svatební den znovu a znovu, hledají způsoby, jak se zabavit, nebo alespoň nezbláznit. Ať udělají cokoliv, ráno neponesou žádné následky, a tak postupně ztrácejí veškeré zábrany… Chytrá i ztřeštěná letní komedie vás rozesměje nahlas a zároveň vám připomene, že i když zdánlivě na ničem nezáleží, stojí za to zachovat si aspoň trochu lidskosti a lásky.

Tahle bláznivá romantická komedie Maxe Barbakowa, která přemítá o vztazích mezi lidmi i k sobě samému, se v letošních lockdownových podmínkách rozhodně trefila do černého.


Gentlemani, O2TV

Sofistikovaná akční komedie z dílny scénáristy a režiséra Guye Ritchieho GENTLEMANI sleduje příběh britského drogového krále Mickeyho Pearsona (Matthew  McConaughey), který se snaží prodat svoje impozantní drogové impérium dynastii oklahomských miliardářů.

Návrat britského režiséra a scenáristy Guy Ritchie se rozhodně povedl. Film Gentlemani s hvězdným obsazením je založen na v podstatě velmi klasickém příběhu a Ritchie tak navazuje na tradici svých chytrých a zábavných gangsterek Sbal prachy a vypadniPodfu(c)knebo RocknRolla. V dalších rolích hvězdně obsazeného filmu hrají Charlie Hunnam, Henry Golding, Michelle Dockery, Jeremy Strong, Eddie Marsan, Colin Farrell a Hugh Grant. (Vertical Ent.)


Půlnoční nebe, Netflix

Post-apokalyptické sci-fi je prvním Clooneyho výpravným projektem, navíc v hlavní roli režíruje sám sebe. Samotářský vědec Augustin je astronom, který žije a bádá na Arktidě. Na rozdíl od kolegů, kteří se dávno evakuovali kvůli blížící se přírodní katastrofě, zůstává se svým výzkumem na Zemi. Vše se změní, když striktně racionální Augustin na základně objeví malou dívku Iris, o jejíž přítomnosti dosud neměl tušení. Zatímco se zmatený vědec snaží rozklíčovat záhadu tajemné dívky, zachytí jeden z přístrojů volání o pomoc posádky raketoplánu, který se zrovna vrací z výpravy na Jupiter.

Tým vedený kapitánkou Sulliven nemá ponětí o tom, co se řítí na jejich domovskou planetu. Navíc potřebuje rychle přistát, protože loď je poškozená a je otázkou, zda to v ní astronauti vůbec zvládnou až domů. Augustin se musí pokusit odříznuté, vesmírem plující nešťastníky varovat a snad je i zachránit.


Víkend na chatě, HBO GO

Stará láska nerezaví a dávné křivdy se jen tak nehojí – rčení jehož pravdivost stoupá s mírou vypitého alkoholu. Tahle finská komedie o partě přátel, jež se po letech znovu schází na chatě na víkendové oslavě 35. narozenin, vás o tom přesvědčí.  

Roky nevázaného mládí vystřídaly nažehlené konvence střední třídy a blížící se polokulaté narozeniny společné kamarádky Mitzi tak snadno zavdají příčinu k návštěvě chaty, kde kdysi všichni pařili jako náctiletí. Jednoduchá zápletka dává vyniknout brilantně napsaným dialogům, vrstevnatosti postav i notoricky známým písničkám.


Šarlatán, O2TV

Silné, pohnuté a výborné životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života.

Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým…


Neviditelný, O2TV

Hororová pecka, která vás napne od první minuty. Elisabeth Moss jako Cecilie je fantastická! Když pochopila, že chodí s psychopatem, bylo už pozdě. Izolovaná v sídle vynálezce si uvědomí, že musí utéct. To se jí podaří. Poté se setká s jeho právníkem, který ji oznámí, že její bývalý partner Adrian (Oliver Jackson-Cohen) spáchal sebevraždu. Konečně může znovu svobodně žít.

Je bohatá, protože bývalý přítel jí asi ve zvráceném gestu odkázal obrovský majetek. Ovšem brzy má pocit, jako by jí její zesnulý přítel začal pronásledovat. Stalking moderní doby dotažený k dokonalosti, kdy se vše začne stupňovat ve chvíli, kdy se z Celine, coby lovné zvěře stane lovec. Je totiž odhodlána dokázat, že má pravdu, když říká, že ji pronásleduje neviditelný muž.


V síti, HBO GO

3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili.

Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek“, pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky.

Související:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související