Kapela Kabát opět na výsluní. Album El Presidento vládne hitparádám

foto: Ondřej Pýcha

Devadesátky jsou zpátky. Kapela Kabát, jedna z nejúspěšnějších skupin československé hudební scény, již po druhé za sebou ovládla hitparádový žebříček prodejnosti alb. Nechala za sebou i největší jména rapové scény, která obvykle žebříčku dominují. 

Nové album El Presidento vyšlo po dlouhých 7 letech. „Víme, že čekání na novou desku a turné bylo dlouhý a moc chceme poděkovat fanouškům za jejich přízeň,“ řekl s úsměvem zpěvák kapely Pepa Vojtek. 

Studiová novinka obsahuje 13 písní a jako první singl Kabáti vybrali píseň Rumcajs miloval Manku, která „vzpomíná“ na 90. léta. Vznikl k němu samozřejmě i klip, ve kterém „hrají“ ikony té doby jako např. Lemmy Kilmister z Motörhead, kapely Kiss a ZZ TOP, Freddie Mercury, Jan Saudek nebo Kamil Střihavka. Videoklip režíroval Michal Skořepa, jenž na zmíněném albu také hostuje.

Kapela Kabát právě zakončila svoje Turné 2020/2022 po vyprodaných sportovních halách v Čechách a na Slovensku a v průběhu koncertní zastávky v Liberci dokonce v přímém přenosu převzala Českého Slavíka.

Kabát a jeho cesta

Skupina Kabát byla založená v Teplicích v roce 1983. Zakládajícími členy byly Milan Špalek a Tomáš Krulich. Později se ke skupině přidali Radek Hurčík a Josef Vojtek. Jako poslední tuto sestavu doplnil Ota Váňa. Zásadním bodem pro další vývoj byl rok 1991, kdy vyšla první deska s názvem „Má jí motorovou“ a vzápětí album „Živě“. Na základě kladného ohlasu, podepsala skupina exklusivní smlouvu s vydavatelstvím Monitor.

Prvním albem u tohoto vydavatelství byla deska „Děvky ty to znaj“ a následovaly: Colorado, Země plná trpaslíků, Čert na koze jel, Mega Hu, Go Satane Go, Suma Sumárum (best of), Dole v Dole, Corrida. Novodobě Banditi di Praga, Do pekla/Do nebe. V roce 1999 začala skupina Kabát spolupracovat s Pink Panther Agency. Agentura se stala managementem skupiny a tato spolupráce trvá dodnes. Od roku 2013 kapele vydává nosiče domovský label Pink Panther Media.

Vrcholem 10. výročí vydání prvního alba bylo koncertní turné „Suma Sumárum 2002“, které bylo na svou dobu technicky naprosto ojedinělé orientací na střed stadionů, a které tehdy navštívilo více jak šedesát tisíc diváků. To byla v českých zemích téměř koncertní revoluce. V roce 2003 vyrazila skupina Kabát na dlouho očekávané „Tour 2003“, které bylo předzvěstí vycházejícího alba „Dole v dole“. Kapela poprvé vyprodala všechny zimní stadiony včetně tehdejší T-Mobile Arény.

Překonává sám sebe

Tuto metu v budoucnu Kabát posouval a posouvá dál. Již turné Corrida navštívilo téměř dvě stě tisíc fanoušků, a na Vypich II přišlo více jak sedmdesát pět diváků, což je opět primát mezi českými interprety. Nejúspěšnějším albem Kabátu je bezpochyby „Suma Sumárum“, kterého se prodalo neuvěřitelných více jak 160 tisíc nosičů. V žebříčku prodeje se album stalo na 100 týdnů nejprodávanější v ČR.

Za zmínku stojí i zahajovací ceremoniál MS v ledním hokeji, který se konal v roce 2015 v Praze. Bylo to poprvé v historii zahajovacích ceremoniálů mistrovství světa v ledním hokeji, kde hrál naživo nějaký interpret. Kapela měla připravený nový song na chystané CD Do pekla / Do nebe. Ten se tak vyvrbil v nepsanou hokejovou hymnu tohoto mistrovství.

Nejúspěšnější a stále ve stejné sestavě

Kapela získala nespočet ocenění, jako: ceny Anděl, Český Slavík, kapela roku ve všech možných i nemožných anketách, klip roku, nejprodávanější rockové album roku, absolutně nejprodávanější album roku ve všech kategoriích, nejlepší koncert roku, …

Skupina Kabát považována odbornou i laickou veřejností za nejúspěšnější českou rockovou skupinu. Nikdy nepřerušila svou činnost, a beze změn v jedné sestavě koncertuje a vydává nová alba už od roku 1989, což je v této branži minimálně obdivuhodné.

zdroj: Warner Music CR, Kabat.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související