Méně známé rozhledny v jižních Čechách. Znáte je?

foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Pokud nevíte, kam se o prodlouženém víkendu vypravit, zamiřte na jih. A prohlédněte si ho hezky shora. Má být krásně, takže cesta na rozhledny je k tomu jako stvořená.

Některé rozhledny v jižních Čechách možná znáte, o některých možná nemáte ani tušení. My vám představíme ty, které rozhodně stojí za prohlídku. A ty výhledy!

Rozhledna Dobrá Voda

Novou rozhlednu na kopci Dobrá Voda (862 m n. m.) v parku Adalberta Stiftera můžete navštívit již od loňského roku. Rozhledna je vysoká 37 metrů, horní vyhlídková plošina je ve výšce 32 metrů a vede na ni 169 schodů. Výhled z rozhledny nemá v okolí lipenského jezera konkurenci – vedle Lipna od Radslavi po Pihlovskou zátoku si můžete na jihu prohlédnout všechny známé vrcholy Šumavy – Smrčinu/Hochficht, Plechý, Třístoličník – a jihovýchodním směrem velmi dobře uvidíte i Alpy. Na druhé straně pak spatříte Houbový vrh, Špičák a další vrcholy. Vstup na rozhlednu je zdarma a je otevřená celoročně.

foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Vyhlídková věž hradu Choustník

Pokud vás láká historie a trocha tajemna, vydejte se na vrch a hrad Choustník. Tam z věže zříceniny hradu, která je upravená jako vyhlídka, budete mít výhled na nedaleký Tábor a Soběslav. Romantická zřícenina opředená řadou pověstí nabízí ve výšce 18 metrů nádherný výhled z jedné ze svých dvou věží. Rozsáhlý hrad Choustník se nachází asi kilometr od obce nesoucí stejné jméno a láká nejen na úchvatnou vyhlídku, ale i romantickou procházku kolem hradu, s nímž se pojí tajemná atmosféra. Vypráví se, že sklepení jsou plná pokladů a že kachna, již vpustili do místní studny, vyplavala až na rybníce Jordán u Tábora. Další pověst tvrdí, že balvany, které se válejí na úpatí kopce, na němž hrad stojí, valil Žižka na své protivníky. Když byly na zámku dole v obci nalezeny vysoké okované boty, okamžitě se usoudilo, že patřily Žižkovi, a byly přemístěny do soběslavského muzea. Ačkoli historikové dokázali, že Žižka na Choustníku nikdy nebyl, je to v jižních Čechách velmi příjemný cíl výletu.

Rozhledna Kovářka

Rozhlednu Kovářka navrhl a následně postavil místní kovář Ladislav Dobeš. Věž z kamene je vysoká 13 metrů a má ocelové točité schodiště. Po 50 schodech se ocitnete na dřevěné vyhlídce, která skýtá nádherný výhled do celého kraje. Rozhledna slouží rovněž jako kovářské muzeum. Pan Dobeš léta shromažďoval po celém kraji staré tovaryšské a výuční listy, fotografie z místních již zaniklých kováren a kovářská nářadí. Každý kovář měl své nástroje a různé pomůcky. Sbírka pana Dobeše, umístěná ve věži i venku na malém nádvoří je velmi obsáhlá a pestrá – rozhodně stojí za vidění!

Rozhledna a lesopark U Jakuba

V samém srdci České Kanady, na Havlově hoře, nedaleko obce Vlatínov, se nabízí nádherný výhled z rozhledny U Jakuba. Měří 41 metrů a má tři vyhlídková podlaží, z nichž nejvyšší je umístěné ve výšce 33 metrů. V základu rozhledny se nachází galerie rozhleden a turistické centrum s občerstvením. Rozhlednu
také nově obklopuje zábavně-naučný lesopark s naučnými stezkami, takže s sebou určitě vezměte i své ratolesti. Součástí lesoparku je přírodní bludiště s perníkovou chaloupkou a staroslovanské opevnění se strážními věžemi. V opevnění a kolem něj jsou zabudované herní prvky. Odvážní se mohou vydat do podzemní tajné chodby s kostlivcem, pro nejmenší je připravené malé pískoviště.

Naučné stezky vás provedou krásnou krajinou v okolí rozhledny. První z nich je dlouhá 3,8 km s celkem jedenácti zastaveními, na druhé stezce o délce 3,2 km vás čeká zastávek šest. Po celé délce obou stezek najdete informační tabule s odpočívadly a herními prvky.

A jelikož všech rozhleden, vyhlídek či pozorovatelen je v jihočeském kraji opravdu hodně, zkuste si vybrat některou z široké nabídky tipů na výlety, které naleznete na všech turistických centrech. Uvidíte, že v jižních Čechách najdete nespočet zajímavých míst, o nichž jste doposud neměli ani tušení.

Zdroj: www.jccr.cz, www.jiznicechy.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související