Tip na seriál: Bílý lotos 2 je sázka na jistotu

foto: HBO

Nestává se často, že by druhá série byla lepší než ta první. Nebo se jí přinejmenším vyrovnala. V případě seriálu Bílý lotos tomu tak ale je.

Pokud jste viděli první sérii šestidílného seriálu Bílý lotos, který na HBO přilétl jako zjevení loni uprostřed léta, určitě si nenechte ujít i další, která se vysílá od 17.října. Rozhodně vás nezklame. Z Havaje se děj, odehrávající se v luxusním prázdninovém resortu, tentokrát přesouvá na nám bližší Sicílii, jinak se ale drží všeho, co z jedničky udělalo jednu z nejlepších minisérii posledních let. Znovu se dočkáme neotřelé zápletky s kriminálním nádechem, sofistikovaného humoru, dokonale vykreslených postav i neotřelých dialogů. To vše zabalené do nádherných scenérií čarokrásného ostrova a niterného pohledu do života nejvyšší smetánky. Jak rychle zjistíte, také to v tom životě nemají lehké…

Nečakané zjevení jménem Bílý lotos

Je velmi osvěžující zjistit, že stále existují tvůrci, kteří chápou, že správná podívaná potřebuje především brilantní scénář. V záplavě seriálů, které nás obklopují, se tahle samozřejmostí bohužel čím dál víc vytrácí. A už se nad tím vlastně ani nepozastavujeme. O to milejší je vědomí, že to tak být nemusí a že jsou stále autoři, kteří na řemeslo nezanevřeli. A tvůrce šestidílné satirické minisérie HBO Bílý lotos Mike White k nim rozhodně patří. Už první série byla neskutečně příjemným překvapením a nikdo se nedivil, že posbírala sedm televizních cen Emmy. A druhá série jí jde v patách.

Je tu znovu vše, co seriál povyšuje nad průměr – napětí, vtip i skvělé dialogy. A především velmi dobře vystavěné figury, jen tak mimochodem dokonale ztvárněné. Nic a nikdo vybočuje a všichni hrají jako dokonale sehraný tým. Což je samozřejmě především zásluha režiséra a scenáristy v jedné osobě Mike Whita. V celkovém vyznění je patrné jeho zalíbení v reality show, to ale seriálu body rozhodně neubírá. Právě naopak. Má dar vás vtáhnout okamžitě do děje a nepustit do posledního záběru.

Tak různí a tak (ne)přitažliví

Z původní sestavy zbohatlíků na dovolené tu zůstala jen posmutnělá nevyrovnaná šedesátnice Tanya v podání Jennifer Coolidge, u které nevíte, jestli ji máte litovat nebo nesnášet. Ta se sice stihla od minulé série vdát, ale romantické dovolené s manželem se nedočká. Takže alespoň mučí svoji asistentku Portie (Haley Lu Richardson) a vezme za vděk společností postarších, ale o to veselejších gayů.

A koho to máme dál? Dva páry sebestředných značně pokryteckých manželů v podání Aubrey Plaza, Willa Sharpea a Thea Jamese,  Meghann Fahy, záletného muže středních let (Michael Imperioli) v doprovodu živelného otce (F. Murray Abraham) a lehce nesmělého syna (Will DiMarco). Trochu tajuplnou ředitelku hotelu Valentinu (Sabrina Impacciatore) a párek dvacetiletých Sicilianek, rozhodnutých si z bohatsví hotelových hostů uždínout co největší kousek pro sebe. Ani jedna z postav nebude mít pravděpodobně hned od začátku vaše sympatie, ale o to zábavnější to celé je. Rozehraje se tu ruleta osudu, u které až do samotné finále netušíte, kam své hrdiny zanese. A kdo nakonec skončí v černých pytlích, o kterých víme hned od začátku prvního dílu.

Věřte, nudit se nebudete ani chvilku. I díky naprosto skvělé kameře, která vás přenese hned v prvních minutách do zcela jiného světa. Do světa plného pokrytectví, nevěry, luxusu, střetu generací a pocitu, že i milionář je jenom člověk. A dost možná se začnete modlit, ať brzy přijde i třetí série, protože tahle dobrý seriál by si ji určitě zasloužil.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související