Seriál Bílý lotos: Účastníci zájezdu po havajsku? Tak trochu…

Hořkosladká šestidílná minisérie v mnohém překvapila.
foto: HBO

Dvě jízlivé puberťačky, nevycválaný synek, který si neví rady sám se sebou, manželé unavení dlouhým soužitím, smutná stárnoucí žena. Podobnost seriálu Bílý lotos s našimi Účastníky zájezdu je čistě náhodná. I když…

Autor šestidílné satirické minisérie HBO Bílý lotos Mike White film Jiřího Vejdělka, natočený podle knihy Michala Viewegha Účastníci zájezdu, dost pravděpodobně neviděl. Přesto se v mnohém do figur a charakterů jednotlivých postav docela dobře trefil. Tím ovšem podobnost ve velké míře končí.

Na vysněnou dovolenou do tropického ráje na jednom z havajských ostrovů přijíždí velmi nesourodá skupinka hostů. Mladý pár na líbánkách, osamělá šedesátnice, která s sebou tajně přiváží popel své matky, znuděný manželský pár po dvaceti letech s šestnáctiletých synem, jeho starší sestrou a její kamarádkou. Vítat je přichází uhlazený ředitel resortu s věčně nasazeným úsměvem a jeho nová nervózní kolegyně. Dovolená může začít, vzhůru za zážitky. Jenže tak jednoduché to nebude…

Smích až na druhém místě

Seriál je na HBO inzerovaný jako komediální, což je hodně nadsazené. Satirický je mnohem výstižnější. Smát se určitě občas budete, ale bude to spíš trpký smích, občas uchechtnutí či úsměv. Vybrat si mezi jednotlivými figurami svého favorita je těžké. Všechny jsou skvěle napsané, mají svá přání a touhy, ale i bolístky, démony a běsy. A mnohé z nich právě během dovolené vylézají na povrch. Což se postupně stává leitmotivem jednotlivých příběhů a střetnutí.

foto: HBO

Celý příběh je okořeněný o fakt, že hned na začátku se dozvíme, že během zájezdu někdo zemřel. Ovšem, kdo to byl, se ukáže až na úplném konci… Mezitím se můžeme těšit na spoustu vtipných i hořkosladkých scén. Nouze tu není ani o generační střety a diskuze o současných traumatech Ameriky – genderové nevyváženosti, kocovině z rasových a třídních privilegiích či sexuálních preferencích. To vše doprovázené soukromými peklíčky všech zúčastněných. Nacpat tohle vše do uhlazeného kabátku, který nenudí, nebyl věru lehký úkol. Ale povedlo se.

foto: HBO

Na konec se těšte!

Figuru, které bych v příběhu mohla fandit, jsem si nakonec našla. Jak příběh postupuje, mé sympatie se postupně přelévaly od jedné postavy ke druhé. Původně byly na straně usurpovaného mladšího bratra, který kvůli panovačné sestře (to zdědila po matce) musel spát v kuchyni nebo na pláži. Chvilku se zastavily u excentrického ředitele, pak manžela obávajícího se vážné nemoci i velmi nevyrovnané šedesátnice Tanyi. Nakonec ale zakotvily u vedoucí SPA Belindy. Nemá to věru s hosty jednoduché a její touha posunout se někam dál je víc než sympatická. Žít v tropickém ráji a poslouchat jen stesky rozmazlených bílých boháčů, musí být těžší, než by se mohlo zdát. Přesto to vypadá, že je tu jediná, kdo si tu zachoval zdravý rozum a nadhled.

A víc neprozradím. Snad jen to, že šestý díl mě vážně dostal. Tak překvapivé finále jsem opravdu nečekala a nějak ho nemůžu dostat z hlavy. Podívejte se a pochopíte.

.

Bílý lotos, The White Lotus (HBO) 

USA, 2021, 5 h 46 min, šest dílů po cca 55 minutách

Režie a scénář: Mike White

Kamera: Ben Kutchins

Hudba: Cristobal Tapia de Veer

Hrají: Murray Bartlett, Connie Britton, Jennifer Coolidge, Alexandra Daddario, Lukas Gage, Jon Gries, Fred Hechinger, Jake Lacy, Brittany O’Grady, Jolene Purdy, Natasha Rothwell, Molly Shannon, Sydney Sweeney, Steve Zahn 


Virgin River: 3. série romantického seriálu je plná dojetí a slz

foto: Netflix

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související