Pozvánka na ojedinělou výstavu: Komiks Lymfom City na náplavce

Velmi osobní výpověď o prožívání léčby a nemoci...
foto: s laskavým dovolením Lucie Trávníčkové

Od 17. až do 31. srpna můžete na pražském Rašínově nábřeží navštívit výstavu s obrazy z komiksu Lucie Trávníčkové Lymfom City. Je stejně výjimečná jako její autorka.

„No dobrý den, tady sestra z interny. Kde jste? Měla jste si zajít pro výsledky biopsie. Já jen volám, že byste si měla do těch Bohunic zajít co nejdřív. Voni tady píšou, že je to maligní Non-Hodžki.. Hočkinův lymfom bé, jo? Vono je to zhoubný, tak být váma, tak tam jdu co nejdřív, že jo… Voni tam o vás už ví!“

foto: s laskavým dovolením Lucie Trávníčkové

Jen krátká ukázka z knihy Lucie Trávníčkové Lymfom City. Vše říkající. Ojedinělý komiks, vyprávějící neotřelou formou příběh jedné nemoci, vznikal v průběhu dvou let. Od první chvíle, kdy se Lucie dozvěděla neúprosnou diagnózu. Vlastně ještě o chvilku dřív. Od okamžiku, kdy začala tušit, že je něco špatně.

Probudilo mě to v noci

Nemoc se ohlásila prudkou bolestí v noze, která Lucii probudila ze spánku. „Taková, že si hned řeknete, že je něco špatně,“ vzpomíná Lucie. Následovalo vyčerpávající kolečko po doktorech. Nejdřív nebylo vůbec jasné, co Lucii vlastně je. Lékaři si ji předávali jako pingpongový míček. Jeden ji dokonce vyprovodil se slovy, že „s tím“ nechce mít nic společného. Ale Lucie se na něj, ani na ostatní, nezlobí. Ví, že ji zachránili život, a že někdy až trochu necitlivý přístup k tomu tak trochu patří. Ostatně, jak sama říká, na „ňuchňání“ si našla psycholožku. A komiks.

foto: s laskavým dovolením Lucie Trávníčkové

Malování jako záchrana

„To malování a psaní mně hodně pomáhalo,“ říká vystudovaná malířka, která pracuje jako učitelka na základní škole. Bylo úlevné si z toho udělat legraci a získat trochu nadhled. „Každý den jsem se opravdu těšila na chvíli, až všechny ty strasti a nepříjemné zážitky svěřím papíru, “ vzpomíná Lucie Trávníčková.

Komiks Lymfom City je unikátní v tom, že je naprosto autentický. Vznikal na nemocničních chodbách při často dlouhém čekání na výsledky a diagnózu, i po chemoterapiích, kdy jí bylo hodně zle. Malovala i ve chvílích, kdy necítila konečky prstů. „Na těch malbách je to často hodně vidět, ale vše jsem nechala, jak bylo, nic jsem dodatečně neopravovala,“ svěřuje se. To samé se týká textů. Jdou často hodně na dřeň, nechybí ostrá slova, a jsou plné černého humoru. Promlouvají nestylizovaným jadrným jazykem. O to je celá výpověď syrovější a výmluvnější.

foto: s laskavým dovolením Lucie Trávníčkové

Knížka pro pár přátel?

Knížku Lymfom City kreslila Lucie především pro sebe. Vydat ji chtěla maximálně jen v malém nákladu pro pár známých a kamarádů. Pak ale dala pár ukázek na Instagram a měly slušný ohlas. Za pomoci přátel tak vznikl nápad, ji vydat ve větším. Oslovili pár nakladatelství, ale bez úspěchu. Tak uspořádali sbírku na Hithitu. A úspěch byl zcela nečekaný. Vybralo se dokonce mnohem víc peněz, než bylo potřeba. Zbylo tedy i na výstavu na pražském Rašínově nábřeží, kterou tu můžete zhlédnout až do 31.8. A dost možná dostanete chuť si předčíst komiks celý. Věřte, stojí to za to.

foto: s laskavým dovolením Lucie Trávníčkové

Komiks Lymfom City

Knihu lze koupit ve vybraných knihkupectvích. Jejich seznam najdete na stránkách lymfomcity.eu a velarium.cz. Další možností je zakoupit komiks v e-shopu Velaria. Cena komiksu ve variantě classic je 258 Kč, ve variantě exclusive 780 Kč. Varianta exclusive má speciální obálku, vlepenou stranu s tiskem, jedná se o číslovaný náklad s podpisem autorky a vloženým plakátem 580 x 410 mm.

Více o Lucii a jejím nevšedním životním příběhu si můžete předčíst i v zářijovém vydání časopisu Marianne.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související