MFF Karlovy Vary: Přijede Depp, Hawke i Michael Caines

Cenu převezme i Jan Svěrák.
foto: Kviff

55. ročník festivalu MFF Karlovy Vary se uskuteční 20. – 28. srpna 2021 a představí 32 premiér. Diváci se dočkají i jedinečné pocty nadaci The Film Foundation, kterou v roce 1990 založil Martin Scorsese. A těšit se můžou i na vzácné hosty!

Držitel dvou Oscarů, Evropské filmové ceny a více než čtyřiceti dalších ocenění, Sir Michael Caine v rámci slavnostního zahájení letošního ročníku MFF Karlovy Vary převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. V neskutečně bohaté filmografii zahrnující i Nolanovu „batmanovskou“ trilogii či film Hana a její sestry Woodyho Allena najdeme také hořkou bilanční komedii Mládí Paola Sorrentina. Ta si v roce 2015 z Varů odvezla diváckou cenu a stala se prvním distribučním počinem labelu KVIFF Distribution.

LETOS MFF KAROVY VARY VLÁDNOU MUŽI

Osobnosti a charisma herce Johnnyho Deppa spojuje legendární snímky. Připomeňme takové hity jako Střihoruký Edward, Co žere Gilberta Grapea, Krycí jméno Donnie Brasco, Mrtvý muž nebo Strach a hnus v Las Vegas. Slovy prezidenta KVIFF Jiřího Bartošky: “Festival navštíví ikona současného filmu.”


Na začátku festivalu si za celoživotní přínos převezme cenu prezidenta festivalu Jiřího Bartošky nejen herec Michael Caine. Ocenění budou i hosté druhé poloviny festivalu Johnny Depp a Ethan Hawke. Americký herec, režisér a spisovatel převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a osobně uvede thriller Paula Schradera Zoufalství a naděje, v němž famózně ztvárnil postavu kněze procházejícího krizí víry.

Ocenění převezme i Jan Svěrák, který patří k mezinárodně nejúspěšnějším českým režisérům současnosti. S karlovarským festivalem je dlouhodobě spjatý, a to nejen proto, že v roce 1997 natočil jeho znělku. Svěrákův film Vratné lahve získal na MFF Karlovy Vary Cenu diváků, fantazijní hříčka Kuky se vrací vyhrála Zvláštní cenu poroty a snímek Jízda v roce 1995 ovládl celou soutěž o Křišťálový globus. Právě tuto nestárnoucí road-movie Jan Svěrák letos ve Varech osobně uvede. A to ve čtvrtek 26. 8. v 16 hodin v Městském divadle Karlovy Vary. 

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Festival 20. srpna zahájí světová premiéra životopisného snímku Zátopek, který je klíčovým titulem exkluzívní selekce Zvláštní uvedení. Dlouho očekávané životopisné drama o čtyřnásobném olympijském vítězi a nejvýznamnějším českém atletovi všech dob představí pod taktovkou režiséra Davida Ondříčka, Václava Neužila a Marthu Issovou v hlavních rolích.

Diváci se do všech sálů dostanou pouze se speciální páskou. Ta se bude vydávat proti potvrzení o prodělaném očkování či negativním testu, což bude případně umožněno přímo na místě.

Festival Passy a vstupenky lze zakoupit pouze na místě v Karlových Varech. V areálu hotelu Thermal je návštěvníkům k dispozici 19 pokladen, pokladna Vodafone a Last Minute pokladna. Další dvě pokladny se nacházejí u Grandhotelu Pupp a jedna pokladna je umístěna ve stanovém městečku. Rezervovat lístky lze pomocí aplikace KVIFF Vodafone Guide 2021. Rezervace můžete využívat, pokud jste držitel Festival Passu či akreditovaný návštěvník. Vice o vstupenkách, pasech a rezervacích ZDE.

ČEŠTÍ ZÁSTUPCI

21. srpna přijde na řadu hraný domácí zástupce v hlavní soutěži, drama Atlas ptáků, v druhé půli se připojí Zpráva o záchraně mrtvého.

Z českých zástupců se hlavní soutěže zúčastní například Každá minuta života Eriky Hníkové, v sekci Na východ od Západu Marťanské lodě a Zrcadla ve tmě či Jednotka intenzivního života. Zvláštního uvedení se pak dočká i animovaný příběh Michaely Pavlátové Moje slunce Mad nebo dokument o Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách.  Kvůli pandemii se v loňském roce festival nekonal, a tak se letošní ročník stává historicky prvním, kdy se obě soutěžní sekce vedle hraných snímků otevírají i filmům dokumentárním.

Festival 28. srpna zakončí film Klícka s Judem Lawem v hlavní roli. Jde o příběh komoditního makléře Roryho (Jude Law), kterému pomalu vysychají obchodní příležitosti ve Spojených státech, a tak se s celou rodinou stěhuje za čerstvými pracovními vyhlídkami do rodné Anglie. Stane se pro ně luxusní, ale osamělé panství poblíž Londýna skutečným domovem? Zneklidňující, esteticky precizní drama Seana Durkina Klícka (The Nest, Velká Británie – Kanada, 2020) je příznačně zasazeno do doby bujícího ekonomického liberalismu reaganovské Ameriky.

HUDEBNÍ KOUTEK NOČNÍHO KLUBU

I na filmovém festivalu se nezapomíná na hudbu, která je tak úzce spjata s filmem. Pro fanoušky ve Varech bude v oficiálním nočním klubu @kaiserkviff hrát např. Monkey Business, Rytmus, PSH, Aid Kid a další. @biggbosslabe otevře dveře od 24. do 27. srpna klub Kaiser 55 v historické budově Poštovního dvora ve Slovenské ulici. ⁠⁠
⁠Program zde začíná vždy od 19:30, vstupenky zakoupíte v předprodeji na pokladně @spahotelthermal nebo v síti @gooutcz⁠⁠.


POCTA FILMOVÉHO DĚDICTVÍ

Dlouhodobý zájem karlovarského festivalu o filmovou historii se letos nepřehlédnutelným způsobem projeví v Poctě The Film Foundation. Nezisková organizace, u jejíhož vzniku stál před jednatřiceti lety zmíněný žijící klasik americké kinematografie Martin Scorsese, je jedním z klíčových hráčů v oblasti ochrany a zachování filmového dědictví. Z aktivity TFF došlo ke zrestaurování více než 900 klasických titulů z celého světa. V rámci pocty se na plátnech karlovarských kin zaskví desítka jedinečných snímků natočených mezi třicátými a devadesátými lety minulého století a přibližujících kinematografie USA, Pobřeží slonoviny, Srí Lanky, Mexika, Tchaj-wanu a Maroka.

Další část programu – nesoutěžní výběr nejvýraznějších snímků z let 2020 a 2021 – představí dramaturgický tým festivalu dva týdny před zahájením jeho 55. ročníku.

Prezentace 29 filmových projektů v rámci KVIFF Eastern Promises Industry Days 2021 proběhne v online formátu ještě před začátkem festivalu. Napříč trojicí sekcí Works in Progress, Works in Development – Feature Launch a First Cut+ budou vítězům rozdány ceny v celkové hodnotě 115 000 eur.

VARY SLAVÍ 25 ROČNÍKŮ KNIŽNÍM UNIKÁTEM

Při příležitosti letošního ročníku MFF KV vychází obsáhlá kniha VARY 25. Na 583 stranách přináší návrat do uplynulých 25 ročníků karlovarského festivalu. Na 1172 fotografiích mohou čtenáři prožít nezapomenutelné okamžiky, které návštěvníkům festivalu zprostředkovala tvorba bratří Cabanů. Přináší zážitky, příběhy, pohledy do zákulisí a velké množství doposud nikde nezveřejněného unikátního materiálu, který umožní vidět přípravy a průběh karlovarského festivalu z netradičního pohledu.

TAK SNAD TO ZAČNE I SKONČÍ JAK MÁ …

Letošní ročník je zcela mimořádně posunut na druhou půlku srpna, a to kvůli situaci související s vývojem pandemie COVID-19 v České republice.

„K tomuto kroku jsme se rozhodli po pečlivém zvážení současné situace a také po konzultaci s odborníky. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření,“ říká prezident MFF KV Jiří Bartoška a dodává. „Posun pětapadesátého ročníku neznamená dlouhodobou změnu termínu konání karlovarského festivalu a věříme, že šestapadesátý festivalový ročník proběhne již v tradičním čase, tedy od 1. do 9. července 2022.“

Loňská přehlídka v Karlových Varech měla kvůli pandemii mít pořadové číslo 55, ale nakonec byl festival zrušen a nekonal ani zkrácený 54 ½ ročník plánovaný na konec listopadu. Malou útěchou pro fanoušky byl mini letní festival Tady Vary, který nabídl v českých kinech snímky z chystaného programu.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související