Alfons Mucha v jiné podobě

foto: Nadace Mucha muchafoundation.org

Unikátní výstava propojující díla dvou světoznámých českých umělců malíře Alfonse Muchy a architektky Evy Jiřičné se od 15. 7. představí v prostoru Valdštejnské jízdárny. Navštívit ji můžete až do letošního října.

Kdo by nechtěl sledovat příběh geniálního umělce způsobem, jakým nebyl dosud prezentován. Mnohé vystavené originály uměleckých děl uvidí veřejnost úplně poprvé. Výstava svou koncepcí navazuje na obdobou rekordně navštěvovanou výstavu v Musée du Luxembourg v Paříži, která se konala pod záštitou francouzského Senátu v roce 2018 a 2019 a kterou vidělo 374 000 návštěvníků.

Příběh celosvětově známého a uznávaného umělce budou vyprávět vybrané malby, sochy, fotografie, reklamní předměty z rodinné sbírky. Výstavu pořádá Nadace Mucha ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR a potrvá do 31. října.

Expozice byla naplánovaná tak, aby se mohla uskutečnit během českého předsednictví EU. „Chceme ukázat mého dědečka nejen jako všestranného umělce, který pevně věřil, že jedním ze základních úkolů umění je ‚ne bořit, ale stavět mosty‘. Tedy něco, co v dnešní době potřebujeme možná více než kdy předtím,“ říká vnuk Alfonse Muchy a předseda Nadace Mucha John Mucha. 


„Muchova umělecká díla nadále ovlivňují současné umělce, které jeho vizuální jazyk inspiruje. Stále aktuální vliv umělcova odkazu zrcadlí rock’n rollové plakáty, Manga a dokonce i filmy se superhrdiny a videohry.


Mapování světového umělce

Průřezová výstava ukazuje nejdůležitější etapy Muchova života. Od dětských let na jižní Moravě, přes studia v Paříži, přátelství s Paulem Gauguinem a Augustem Rodinem, pobyt v Americe až po návrat do Československa. A samozřejmě také tvorbu jednoho z nejvýznamnějších uměleckých děl české historie – monumentální Slovanské epopeje. 

Architektonického ztvárnění výstavy MUCHA, rodinná sbírka v prostorách Valdštejnské jízdárny na pražské Malé Straně se zhostila světoznámá česká architektka Eva Jiřičná a její studio AI DESIGN.  „Podobně jako Alfons Mucha má i Eva Jiřičná silné renomé po celém světě a jde tedy o velmi prestižní spojení. Pro mě osobně má navíc zajímavé kouzlo v tom, že ona je známá minimalistka, zatímco Mucha je pověstný bohatou dekorativností‘,“ shrnuje John Mucha. 

foto: Muchafoundation

Život a dílo

Alfonse Muchu známe především jako tvůrce secesních plakátů a monumentální Slovanské epopeje. Život malíře byl ale jen jednou z mnoha tváří muže, který se už za svého života dostal do učebnic. Málokdo například ví, že než se vydal na dráhu malíře, byl i vynikající zpěvák. Celý život hrál výborně na kytaru a chtěl se hudbě věnovat profesionálně. Na církevní škole ale nedostal stipendium, na rozdíl od spolužáka Leoše Janáčka. Muchovi tedy nezbylo, než změnit plány a vrhnout se na výtvarné umění.

Začalo to v Paříži, kde Mucha prorazil díky reklamním plakátům, které se skvěle prodávaly a on jich vytvořil stovky. Šlo nejen o ty divadelní, ale i koncertní či obchodní. Jedna ze společností svůj plakát od Muchy dokonce věnovala v roce 1899 britské královně Viktorii k 80. narozeninám.


Alfons Maria Mucha (1860-1939) dosáhl úspěchu v prosinci roku 1894 v Paříži. Tehdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardtovou. V následujících letech pro ni i další umělce navrhoval kostýmy a jevištní dekorace, obaly knih, šperky, nábytek a četné plakáty. Mucha se vrátil do Československa v roce 1910, kde vytvořil epickou sérii dvaceti obrazů zobrazujících historii Slovanů nazvané Slovanská epopej. 


Nadace Mucha 

Nezávislá, obecně prospěšná společnost s mezinárodní působností byla založená v roce 1992 vnukem malíře Johnem Muchou a snachou Alfonse Muchy Geraldine Thomsen Mucha. Cílem Muchovy nadace je chránit a zachovat rodinnou sbírku, která je největší a nejobsáhlejší kolekcí prací Alfonse Muchy na světě a propagovat dílo Alfonse Muchy. V průběhu let Nadace Mucha uspořádala více než 50 výstav po celém světě, na kterých se více než 6 500 000 návštěvníků seznámilo nejen s dílem Alfonse Muchy, ale také s českou kulturou. Nadace Mucha je mezinárodně uznávána jako autorita života a díla Alfonse Muchy. Předsedou správní rady nadace je John Mucha.

zdroj: Nadace Mucha muchafoundation.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související