Film Zátopek: Odložená premiéra se odehraje po olympiádě

Nový film režiséra Davida Ondříčka bude mít v kinech premiéru 26.srpna 2021.
foto: Lucky Man Films

Jeden z nejočekávanějších titulů letošního roku, příběh jedinečné sportovní legendy a čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka konečně vstoupí do kin. Nabídne nejen vyprávění o zrodu mimořádného sportovce a jeho cestě k dnes již neopakovatelnému úspěchu, ale i emotivním příběh celoživotní lásky dvou lidí, kterou nedokázaly zlomit ani sportovní nebo životní prohry. 

Australský rekordman Ron Clarke přijíždí v pohnutém roce 1968 do Prahy za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje. V rozhovorech Rona s Emilem se děj filmu retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a spojuje se v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí a jenž dokáže bojovat nejen na atletickém oválu. Film Zátopek vypráví o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. A také o jedinečném vztahu dvou lidí – Emila a Dany Zátopkových – kteří navzdory všem překážkám spolu strávili celý život. 

„Od počátku jsem si přál, aby sníme nebyl zatěžkaný ostychem, nebo přehnanou úctou k Emilu Zátopkovi. A jak jsem ho poznával prostřednictvím všeho, co jsem se o něm dozvídal, jsem přesvědčený, že právě přehnanou úctu by si nepřál. Chtěli jsme udělat Emila i Danu s lehkostí. V příběhu, který má humor i emoci,“ říká režisér, producent a spoluautor scénáře David Ondříček. Do hlavních rolí obsadil Václava Neužila a Marthu Issovou. Film Zátopek vznikl s laskavou osobní podporou paní Dany Zátopkové a Českého olympijského výboru

„Když odhlédnu od samotné sportovní přípravy, kdy jsem se musel fyzicky proměnit, musel jsem se pokusit najít Emila v sobě. To je jasný. Když se na to podívám zpětně, myslím, že David Ondříček ve mně styčné body S Emilem viděl dřív než já sám,“ vzpomíná na počátky nejvýraznější role své filmové kariéry Václav Neužil.

„Samozřejmě jsem sháněl materiály, četl knížky, hovořil s lidmi, kteří Emila znali atd. Ve chvíli, kdy jsem v sobě Emila měl, už jsem se nepotřeboval soustředit na to, kdy klapne klapka. I kdyby se měnil plán natáčení, točily se jiné scény, bylo mi to vlastně jedno. Protože jsem mohl v Emilovi existovat kdykoliv,“ dodává herec. 

Jako kamarádi

Na natáčení filmu se těšila i samotná představitelka Dany Zátopkové, Martha Issová. „Pokud jsem měla na počátku nějaké obavy, tak čím víc jsem se dozvídala o životě Emila a Dany, tím víc jsem se těšila. S Vaškem Neužilem jsme si říkali, že jak jsme se zanořili do přípravy, došli jsme do bodu, kdy jsme se cítili jako jejich kamarádi, nebo spíš, že oni jsou naši přátelé. Celá práce byla ohromně radostná,“ říká Martha Issová 

Premiéra filmu Zátopek byl vzhledem k pandemické situaci loňského roku odložena z původního termínu 13. srpna 2020, na léto 2021.

Odložená premiéra hned po olympijských hrách

„Pečlivě jsme zvažovali, jak vzhledem ke změněné situaci uvést náš film do kin. Jeho přípravám i natáčení jsme věnovali mnoho úsilí a je pro nás důležité, aby nám nasazení do kin umožnilo oslovit co nejširší publikum. Věříme, že odložený termín premiéry i v souvislosti s konáním LOH v Tokiu, bude nejvhodnější,“ říká režisér a producent David Ondříček. V Česku by měl být poprvé uveden na 55. ročníku MFF Karlovy Vary.

Recenze: Film Matky vstoupil do kin… Povedl se?

foto: Bontonfilm

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související