Recenze: Film Matky vstoupil do kin… Povedl se?

Jedno si řekněme raději hned. Klub náročného diváka nečekejte
foto: Bontonfilm

Ani epidemie nevzala tvůrcům chuť točit. A mezi prvními snímky, které se po otevření kin dočkaly své premiéry, patří nová česká (romantická) komedie Matky. Stojí za to zajít na ni do kina?

Čtyři ženy, čtyři matky, čtyři vztahy. K tomu pár dětí, nějaký ten porod, nesnesitelná matka, manžel workoholik, (ne)chuť na sex, nezaplacené alimenty a občas mnohé nevyjde, jak si zrovna představujeme… Nejnovější film Matky vlastně kupí jedno klišé za druhým. Charakter i dialogy jsou velmi předvídatelné, nepřekvapivé a k smíchu jen občas. Přesto z tohoto prapodivného koktejlu vlastně vychází nečekaně ucelené oddychové dílko, které si své diváky nejspíš najde. Otázkou zůstává koho.

foto: Bontonfilm

Matky matkám?

Vlastně jde o rodinný film. A to nejen tématem, ale i proto, že scénář společně s Vandou Zaplatílkovou napsala Sandra Nováková a režie se ujal její partner Vojtěch Moravec. Ten zatím sbíral zkušenosti na vcelku úspěšných seriálech televize Prima, Ohnivý kuře, Sestřičky, Modrý kód a nejnověji Einstein – Případy nesnesitelného génia. Matky jsou jeho prvním celovečerním filmem a nutno přiznat, že režie není nejslabším článkem snímku. Mnohem diskutabilnější je právě scénář. Pokud bylo cílem natočit film o holkách pro holky, lépe řečeno o matkách pro matky, které se při něm občas zasmějí a když odchází z kina, řeknou si, jo takhle to vážně je, povedlo se. Všech osm hlavních postav je vykresleno velmi věrně, podobných modelů má kolem sebe každý z nás víc než dost a v tom je možná snímek nejsilnější, v té opravdovosti a uvěřitelnosti. Bohužel je jí tolik, že nepřekvapí vůbec v ničem.

To znám

Hlavní vypravěčkou filmu je úspěšná influencerka (Hana Vagnerová), která neodloží telefon ani na minutku, živě vysílá i svůj porod a přítel se nesmí dotknout jídla, dokud ho nevyfotí. Další z kamarádek (Petra Hřebíčková) žije ve zlaté kleci a její manžel-workoholik, nestihne ani oslavu narozenin jejich syna, třetí do party je samoživitelka, které nemá na nájem a čtvrtá se nedokáže vzepřít své nesnesitelné matce, která jí ze života dělá peklo… Ještě že tu jsou jejich partneři, mezi kterými lehce vyniká nenapravitelný looser v podání Václava Neužila, baví i roztržitý snaživec Jakub Prachař či lehce ironický Jiří Langmajer. Vše doplňuje vzorňák Štěnán Benoni. Bohužel, když se ale pánové sejdou, je na jejich dialozích tak znát, že je psaly ženy, až je to k smíchu. Neplánovanému a trochu smutnému. Nebo si vážně scénáristky myslí, že chlapi spolu tímto způsobem rozebírají, kdy přesně měli po šestinedělí sex?

foto: Bontonfilm

Scénka za scénkou

Vyprávět, o čem film je, vlastně nejde. Kupí střípky jednotlivých epizod jednu za druhou, při některých se občas chytáte za hlavu. Opravdu bylo potřeba natočit pištění žen, když vidí myš či scénu, jak vyděsit revizora v tramvaji řvaním o bezpečnosti dětí? Ale při jiných se i zasmějete a souhlasně přikývnete. A z kina nakonec odcházíte s dobrou náladou. A vlastě té uplynulé hodinky a půl nijak nelitujete, protože byla vcelku příjemně strávená.

Hodnocení redakce: 40%


Recenze seriálu: Ginny & Georgia. Baví nebo poučuje?

Ginny & Georgia / foto: Netflix

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související