Recenze seriálu: Ginny & Georgia. Baví nebo poučuje?

Jen 10 epizod a tolik otázek!
Ginny & Georgia / foto: Netflix

Seriál Ginny & Georgia se stále drží mezi deseti nejsledovanějšími u nás, a tak si jistě zaslouží pozornost. Jedno si řekněme předem. Po zhlédnutí všech deseti epizod vám zaručeně uvízne v hlavně. Zda v kladném či spíše negativním slova smyslu, je otázka.

Začíná to celkem nevinně. Čerstvě ovdovělá matka dvou dětí přijíždí do typicky poklidného středostavovského městečka v Nové Anglii začít nový život. Pilotní díl seriálu Ginny & Georgia hýří vtipem a roztomilým napnelismem mezi jen sotva třicetiletou matkou a její patnáctiletou dcerou. Nový dům a město se oběma i malému Austinovi okamžitě zalíbí.

Lehká oddechovka? Jen ze začátku…

Pokud čekáte nenáročný, vtipný seriál, založený na břitkých konverzacích a rozporných postojích k životu mezi velmi mladou matkou a její pubertální dcerou, okořeněný jejím roztomilým bratrem a později i fešným starostou, nebudete zklamáni. Alespoň ze začátku. Příběh se brzy rozroste o problémy dospívajících, první lásky, kamarádství, nepochopení dospělých… Později ale tvůrci přitvrdí a přidají i rasové otázky, téma sebepoškozování či šikanu ze strany učitelů. Jako by se nemohli rozhodnout, kterým směrem by se měl příběh nejlépe ubírat.

foto: Netflix

Kam zmizel humor?

Horší ale je, že jak se příběh začne zaplétat a odkrývat nejrůznější aspekty z minulosti Georgina života, začíná se vytrácet vtip. Osudy hrdinů zvážní a odkrývají především jejich důvody a pohnutky. Kriminální zápletka se sice zpočátku zdá zábavná, ale v dalších dílech vlastně vyznívá poněkud neohrabaně.

Zhruba v první třetině se dějová linka rozdělí na dvě části. Jedna sleduje Ginny, její složité sžívání se se spolužáky, první lásky i obrovskou míru zpochybňování sama sebe, ta druhá, zábavnější, se zabývá Georgií. Přiznám se, že jsem jí od začátku fandila. Vážně to neměla v životě lehké a její snaha vyhrabat se ze srabu, ve kterém vyrostla, je vlastně velmi sympatická. Každý prostě dělá, co umí. Už jenom to, jak si, sama ještě dítě, v patnácti uhájila to vlastní, zaslouží potlesk. Bez ohledu na to, jak se vše později zamotalo.

foto: Netflix

Složitý vztah matka-dcera

Jak už sám název napovídá, stojí seriál Ginny & Georgia především na těchto dvou, jejich komplikovanému vztahu, navíc zatíženém bezpočtem lží. Možná má Ginny pravdu, že si zaslouží více upřímnosti, ale Georgii opravdu rozumím, úkolem rodičů je hlavně své děti chránit, a to dělá nejlépe, jak to dokáže. A že se jí do toho pletli chlapi? To tak už v životě bývá. A že jí to dovedli zkomplikovat. Nebo si za všechny komplikace může opravdu sama, jak si myslí její chvílemi dost nesnesitelná dcera?

Ne, nakonec se mi, prosím, neptejte, ještě teď ho trochu vydýchávám. Vážně to celé mělo skončit takhle? Podívejte a posuďte.

foto: Netflix

Ginny & Georgia, Netflix

USA, 2020, 9 h 3 min (epizody 50–58 min)

Tvůrce: Sarah Lampert

Režie: Anya AdamsRenuka JeyapalanSudz SutherlandAleys… (více)

Scénář: Sarah LampertDanielle HooverDavid MonahanAli… (více)

Kamera: Gavin Smith

Hudba: Lili HaydnAgatha KasparBen Bromfield

Hrají:

Brianne HoweyAntonia GentryDiesel La TorracaJennifer RobertsonFelix MallardSara WaisglassScott PorterRaymond AblackKatie DouglasDamian RomeoMason TempleNikki RoumelAva CheungMathieu Handfield(další profese)


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související