Seriál White Lines: slušná detektivka nebo příběh o krizi středního věku?

Dívat nebo nedívat?
foto: Netflix

Spotřeba seriálů nepolevuje, v tomhle je pandemie pořád neúprosná. Takže, kromě vyslovených pecek, přicházejí na řadu i ty méně známé. Tak co třeba White Lines?

Není ani nový, ani obsazený známými tvářemi, navíc se ví, že původně ohlášená druhá série byla (zatím) odvolána. Ale stojí za ním scénárista legendárního seriálu La Casa de Papel Álex Pina, takže přinejmenším budí zvědavost. Je tedy nějaký důvod si seriál White Lines (Bílé čáry) pustit? Pár jsme jich rozhodně našli.

Hlavně se nedejte odradit promovaným slovem mysteriózní. Bůhví, kde se vzalo, ale rozhodně neodpovídá realitě. Kdyby tenhle seriál ohlašovali jako slušnou detektivku z exotického prostředí, měla by rozhodně větší šanci na úspěch. Člověk by od tvůrců La Casa de Papel (Money Heist) čekal asi víc, ale tenhle projekt Álexe Piny je prostě jiný.

Ovšem, o co rozhodně nebudete ochuzeni, jsou exteriéry. Krás Ibizy, kde se děj převážně odehrává, si tu užijete až do aleluja. Což v době, kdy i v květnu nosíme zimní bundy a cestování je možné je s obtížemi, je vlastně velmi příjemná podívaná. Děj plný slunce, prázdninové nálady, drog i taneční hudby vás alespoň v duchu odnese úplně na jinou planetu, a to je fajn. Jen nepočítejte s tím, že se s hlavní hrdinkou, která přijíždí na ostrov vypátrat, co se před dvaceti lety stalo jejímu ztracenému bratrovi, nějak víc sžijete. Jedná dost iracionálně, což jí taky přinese později hodně problémů, ale když ono to vypadá, že za jeho smrtní mohli stát všichni. Nebo nikdo?

Konec plný překvapení

To, co ze začátku opravdu vypadá jako klasická detektivka, se později změní na takřka špionážní pátrání, plné obviňování, podezírání a hříchů minulosti a kdyby se odehrávalo v jiném prostředí, asi by i nudilo. Ale tady, v olivových hájích, na sluncem zalitých plážích a u bazénů honosných vil s výhledem na průzračné moře, to nevadí. Ovšem v druhé polovině seriálu, jako by se tvůrci nemohli rozhodnout, jestli točí thriller, nebo melancholickou psychologickou sondu do života čtyřicátníků, kteří se tak nějak pořád nemohou rozhodnout, co od života vlastně chtějí. A jak si mají své vztahy k sobě navzájem i rodině uspořádat. No, ještěže jsou tu ty drogy…

Těch deset dílů vás ale nakonec bude dost bavit, minimálně svou atmosférou i vcelku napínavým dějem. Příběh ve finále hezky graduje a… Ne nebojte, kdo je vrah neprozradíme na to se budete muset kouknout sami. A pokud se po zhlédnutí seriálu rozhodnete vyrazit na Ibizu, v pořádku. Jako tohle fakt chceme vidět na vlastní oči taky. Basta.

foto: Netflix

White Lines, Velká Británie, 2020, 10 dílů (každý 51–63 min), Netflix

Režie: Nick HammLuis PrietoAshley Way

Scénář: Álex PinaJavier Gómez Santander

Kamera: Juan Miguel Azpiroz

Hrají: Daniel MaysLaura HaddockGuillermo LasherasPedro CasablancJavier Garrido GarcíaBelén LópezMarta MilansRafael MoraisThor KristjanssonAntonio GómezNuno LopesMichael John TreanorJavi CollSantiago MoleroElena AlférezJuan Carlos Vellido

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související