Aňa Geislerová se od ledna představí jako BOŽENA NĚMCOVÁ.

Příběh vznikl dle scénáře Hany Wlodarczykové a Martiny Komárkové v režii Lenky Wimmerové.
Ana Geislerová
foto: Supraphon

Česká televize uvede 3. ledna 2021 premiérově životopisnou minisérii o spisovatelce Boženě Němcové, od jejíhož narození uplynulo v tomto roce již 200 let. A připravuje se i výjimečná audiokniha.

Hlavním motivem čtyřdílného filmu o jedné z našich nejvýraznějších spisovatelek je boření konvencí a touha po svobodě. Legendární české spisovatelce propůjčila tvář herečka Aňa Geislerová. Mladší podobu Boženy Němcové v seriálu ztvárnila Anna Kameníková.

„Barboru poznají diváci z úhlu, který není úplně vše bořící, ale je rozhodně překvapivý. Byla to ve své době mnoho emocí vzbuzující postava, a to se nezměnilo. Stejně jako každá silná osobnost budila i ona protichůdné emoce. My se jich nebojíme,“ popisuje minisérii Aňa Geislerová, která přišla s nápadem, že by mohla u příležitosti jejího uvedení také vzniknout audiokniha, která by poodhalila osud slavné spisovatelky ještě z úhlu její jedinečné a rozsáhlé korespondence. 

foto: archiv Supraphon

Česká televize a vydavatelství Supraphon tak spojily své síly a v těchto dnech se již zajímavý audio projekt dokončuje. Producentka Supraphonu Naďa Dvorská připravila scénář audioknihy tak, aby se obsahově co nejvíce dotýkal témat, jež se objevují právě v televizním seriálu.

„Když jsem uvažovala, kdo by byl tím vhodným vypravěčem, vzpomněla jsem si na Igora Orozoviče, se kterým jsem v poslední době spolupracovala na vzniku několika úspěšných audioknih, jako jsou například Povídky Oty Pavla či životopis swingové legendy Jiřího Traxlera Život v rytmu swingu. Za Život v rytmu swingu byl dokonce nominován v kategorii Nejlepší interpret na cenu Audiokniha roku. Ani jsem netušila, že televizní tvůrci mu původně nabídli i roli v sérii o Němcové.“  

Igor Orozovič k tomu při nahrávání audioknihy dodal: „Strašně mě to mrzelo! Říkal jsem si: konečně zase jednou zajímavý televizní projekt. Ještě jsem toho byl plný z naší inscenace ve Stavovském divadle, který se jmenoval Jako břitva (Němcová). Dokonce jsem měl hrát podobnou roli jako v divadle.  Ale diář je mrška a nepovedlo se to skloubit s Lazarusem, Oidipusem a životním klusem. Ovšem Boženka si mě zase našla a aspoň se s ní teď svezu v audi(u).“  

foto: archiv Supraphon

Audiokniha Božena Němcová – Korespondence vyjde u Supraphonu den po odvysílání prvního dílu – tedy v pondělí 4. ledna 2021 na CD-MP3 a v digitálních formátech.

Božena Němcová

foto: archiv Wikipedia.cz

Začínala jako básnířka a později psala příběhy o lidových tradicích a folklóru. Je autorkou povídek a rozsáhlejších próz z venkovského prostředí a pohádkových sbírek. V jejich příbězích najdete většinou prosté lidi, které idealizuje a staví je do kontrastu s boháči a vrchností.

Mezi její nejznámější a nejoblíbenější díla patří Babička, zachycující její dětství, Divá BáraV zámku a v podzámčí nebo Pohorská vesniceNárodních báchorek a pověstíSlovenských pohádek a pověstí.

Dětství prožila Božena Němcová, za svobodna Panklová, v Ratibořicích na statku patřícímu k panství kněžny Zaháňské. Základní vzdělání získala ve škole v České Skalici. Její otec byl kočí a matka služka, velký vliv na ni měla její babička, tkadlena Magdalena Novotná. Hodně se ale spekulovalo o jejím skutečném původu, a především až zarážející podobou právě s kněžnou Zaháňskou. V této souvislosti se nejčastěji uvádí, že mohla být nemanželskou dcerou kněžniny mladší sestry, Dorothey von Bironové (později hraběnky Talleyrandové) a hraběte Clam-Martinice.

V sedmnácti letech byla Božena na přání rodičů provdána za Josefa Němce, o patnáct let staršího úředníka finanční stráže. V manželství chyběla láska a k rodinné pohodě nepřispělo ani časté stěhování. Jejím štěstím byly děti, velkou ranou osudu byla ale předčasná smrt jejího syna Hynka. Božena Němcová zemřela v lednu v roce 1862 a je pochována na Vyšehradském hřbitově.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související