Vánoce na České televizi: „telka“ plná NOVÝCH POHÁDEK

Těšte se na příběhy plné lásky.
Vánoce na ČT
foto: archiv ČT

Co by to bylo za svátky, kdyby nebyly plné příběhů o tom, jak dobro zvítězilo nad zlem. A ani na ČT to letos nebude jinak

Učitel Václav, v podání Vojty Kotka, ve štědrovečerní pohádce O vánoční hvězdě zjistí, jak mocná je čistá a nesobecká láska. Což je i hlavním motivem výpravného filmu Hodinářův učeň, který Česká televize uvede premiérově na Boží hod. A je to rovněž láska, která zachrání celé království, a to ve třetí vánoční pohádce – příběhu Jána Sebechlebského O léčivé vodě s Lindou Rybovou v roli spravedlivé Paní vod a pramenů. Česká televize připravila i tradiční dárek pro neslyšící diváky, pohádku Loupežnická balada.

foto: archiv ČT

O vánoční hvězdě

Letošní štědrovečerní pohádkový příběh natočil režisér Karel Janák v roce 2016. Scénář k filmu napsal taktéž Karel Janák společně s Michalem Čundrlem. A vy si ho v televizní premiéře můžete vychutnat hned po rozdání dárků 24. prosince. V podhůří Západních Tater našel režisér vhodné místo, kam umístit malebnou vesnici, v níž žije učitel Václav (Vojta Kotek) a kde se objeví hvězda Denička (Tereza Ramba), kterou na zem srazila žárlivá Proxima (Anna Geislerová). Po oblíbených Dvanácti měsíčcích se tak režisér opět vrací k zimním příběhům.

foto: archiv ČT

Hodinářův učeň

Na První svátek vánoční Česká televize nabídne výpravný snímek pro celou rodinu Hodinářův učeň, o hrách osudu, lásce, lidské malosti, ale také odvaze, šikovnosti a dobrotě hlavních hrdinů. Hlavní role hamižného hodináře se ujal herec Viktor Preiss. Režisérka a scenáristka Jitka Rudolfová tak pro diváky připravila výpravnou podívanou v duchu nejlepší tradice žánru. Nad kolébkou novorozeného Urbana stojí tři sudičky: dva dobří duchové osudu mluví o bohatství a lásce, zlá sudička o chudobě a nekonečných strastech. Čí sudba bude silnější?

foto: archiv ČT

 O léčivé vodě

Druhý svátek vánoční přinese koprodukční česko-slovenskou pohádku O léčivé vodě. Ta potěší všechny příznivce příběhů o lásce a spravedlnosti. Příběh diváka přinese zpátky do krajiny, kde v lidském světě vládne spravedlivá ruka krále Juraje, který ovdověl a stará se o svou dceru Hanku. Naopak ve vodním světě vládne Vodní paní (Linda Rubová), která se slituje nad nemocnou Haničkou a daruje králi kouzelnou vodu. Jenže ta se dostane do špatných rukou …

foto: archiv ČT

Tradice České televize

Sem patří i pohádka ve znakovém jazyce. V té letošní, Loupežnické baladě, se v hereckých rolích představí neslyšící herci. Chybět ale nebudou skryté titulky ani dabing. Dětská stanice České televize nabídne mnoho příběhů se sváteční tematikou včetně webu Déčka, který v úterý 1. prosince už podesáté spustí oblíbený interaktivní Adventní kalendář, který návštěvníky provede den po dni předvánoční dobou, tradicemi a naladí je na nejočekávanější svátky roku. ČT art připomene dvousté padesáté výročí narození Ludwiga van Beethovena. Diváci se mohou těšit na záznamy koncertů klasické i pop-rockové hudby, dozvědí se ale také zajímavé informace o herečkách Marilyn Monroe a Claudii Cardinal nebo režiséru Jiřím Menzelovi.

foto: archiv ČT

Pro milovníky vzpomínek

Stanice ČT3 rozšíří od 12. prosince své vysílání do dvaadvacáté hodiny, a i o Vánocích zařadí do vysílání to nejlepší ze zlatého fondu. Připomene také významná výročí. Na Štěpána oslaví devadesáté narozeniny režisér a scénárista František Filip. Devadesátiny by letos slavil i režisér dvoudílné adaptace Babičky Antonín Moskalyk a sto let uplyne od narození herce Vlastimila Brodského.

foto: archiv ČT

Na Nový rok s komedií krok

Poslední Aristokratka Jiřího Vejdělka nebo Vlastníci Jiřího Havelky, snímek, který získal tři České lvy a dvě Ceny české filmové kritiky, čekají na diváky hned první novoroční den. V neděli 3. ledna nabídne ČT1 i první díl nové minisérie Božena. Ve skutečném příběhu první české spisovatelky ztvární slavnou Češku v celkem čtyřech televizních filmech herečky Anna Kameníková a Aňa Geislerová. Kromě pohádek nabídne Česká televize i tradiční Adventní koncerty, které letos budou pomáhat již po třicáté. Veřejná sbírka opět podpoří čtyři neziskové organizace, letos pod patronací Jakuba Bažanta, Jitky Čvančarové, Václava Hudečka a Leony Machálkové. 

VÁNOCE 2020 NA TV Prima: české pohádky i filmové hity
VÁNOCE 2020 NA TV NOVA: Legendy, tradice i novinky

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související