Na čem a jak ušetřit? I maličkosti uspoří nemalé částky

foto: Unsplash

Vyhlášené zastropování cen energií snad trochu zmírní obavy nás všech, jak zvládneme následující měsíce, přesto nastávající topná sezona mnohé děsí. Jak a kde ušetřit? Těch možností je určitě více.

Většina nákladů na spotřebu elektřiny či plynu je spojená s vytápěním. Abyste ušetřili, určitě nemusíte v zimě mrznout; ne všude ale potřebujete mít přes 20 °C. Nastavení termostatů podle typů místnosti dokáže v průběhu roku uspořit nemalé částky. „Každé snížení teploty o jeden stupeň šetří přibližně 6 % celkových nákladů na vytápění. Větší efektivity vytápění lze dosáhnout instalací odrazových folií tepla. V ložnicích a na chodbách stačí mít kolem 15 -18 stupňů, ideálně tedy v těchto místnostech stačí jen přitápět, popřípadě netopit vůbec,“ radí Arsen Lazarevič, šéfredaktor serveru Elektřina.cz.

Hliníkové folie se umístí za radiátory, aby teplo neunikalo přes zeď ven. Radiátory by neměly být směrem do místnosti blokovány např. nábytkem nebo závěsy, aby mohlo teplo volně proudit. K větší efektivitě vytápění pomůže i jejich odvzdušnění a pravidelná údržba – dokonce i malé částečky prachu usazené na povrchu radiátoru ovlivňují výslednou účinnost. V zimě pak můžete ušetřit i správným větráním. Ideální je, když větráte krátce a intenzivně – otevřít okna dokořán na 5–10 minut třikrát denně. V tomto období naopak není vhodné používat ventilačky.

Světla a zhasínání

Investice do moderních LED svítidel nebo úsporných žárovek se rozhodně vyplatí. Je pravda, že nákup LED žárovky vyjde dráž, při stejné svítivosti však LEDky spotřebovávají v průměru 6× méně elektřiny než obyčejné žárovky. Navíc jim nevadí časté zhasínání a mají garantovanou dlouhou životnost.

Možná jste slyšeli, že zhasínat světlo na krátkou dobu se nevyplatí, protože samotné rozsvícení spotřebuje víc energie, než kdyby světlo zůstalo svítit. S příchodem moderních svítidel se to ale změnilo. Přesný čas závisí na konkrétní technologii, ale obecně platí, že pokud opustíte místnost na více než 5 minut, zhasnutím světla ušetříte.



Jak ušetřit na provozu spotřebičů?

Na úsporu je třeba myslet už při výběru spotřebiče. Sledujte označení třídy, která udává energetickou náročnost, a pokud to jde, vždy volte písmeno A. Čím víc plusů u něj bude, tím lépe pro vás. Výsledná spotřeba elektřiny závisí i na umístění a celkovém stavu spotřebiče. Například lednici je vhodné umístit do chladnějších míst, co nejdále od radiátoru nebo trouby – nemusí pak využívat tolik energie na dochlazování zbytečně velkých teplotních rozdílů. Bojleru naopak bude více svědčit vytápěný prostor než chladný sklep. Čistý a dobře udržovaný spotřebič funguje nejen lépe, ale i levněji. Nejlépe to poznáte u mrazničky – už 3 milimetry námrazy způsobí zvýšení spotřeby cca o 75 %. Určitě nepodceňujte ani pravidelnou údržbu ledničky, myčky nebo pračky.

Spotřebič v pohotovostním režimu vypadá sice jako vypnutý, ale neustále spotřebovává malé množství energie, aby byl připraven hned fungovat. Vypínejte proto spotřebiče úplně, u některých je vhodné i vypojení ze zásuvky. Elektřinu průběžně spotřebovávají dokonce i trvale zapojené nabíječky. Ročně tak lze ušetřit až stovky korun.

Smlouvy vybírejte pečlivě

Kromě energií a vody se dá ušetřit i na dalších nezbytnostech, jako je pojištění nemovitosti nebo povinné ručení. Podmínky poskytovatelů se průběžně mění, proto je dobré vývoj sledovat a vybírat ty nejvhodnější nabídky. „Zdražování zasáhlo také trh povinného ručení, kde meziročně došlo k růstu cen o 11 %. Srovnávat podmínky má proto stále větší smysl. U automobilu s objemem kolem 1400 cm3 lze ušetřit za povinné ručení kolem 1400 Kč ročně,“ uvádí Ondřej Vacek, expert portálu Top-Pojištění.cz. Podobných úspor je možné dosáhnout i při uzavírání jiných pojistných smluv nebo využívání různých bankovních služeb. Nevybírejte pouze podle úroku zobrazeného v nabídce, zkontrolujte také případné poplatky za uzavření smlouvy, vedení účtu atd., pročtěte si recenze a volte s rozvahou.

Volbou vhodného spořicího účtu můžou domácnosti inflaci alespoň trochu utlumit. Na spořícím účtu se doporučuje mít minimálně 3–6 měsíčních příjmů, které pomohou vykrýt nečekané výdaje, “ radí David Gorol, finanční analytik Ušetřeno.cz.

Zdroj: Elektřina.cz, Ušetřeno.cz, Top-Pojištění.cz, www.wisebread.com, www.cnet.com, www.familyhandyman.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související