Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Praha kubistická

Většině z vás asi neunikla informace o ohodnocení našeho hlavního města.
foto: Czkubismus

Praha se stala nejkrásnějším městem na světě. Předčila i romantickou Paříž a Řím.

Ale Praha, to není jen Karlův most a Pražský hrad. Skrývá spoustu zajímavých míst a jedinečných zákoutí.

Já se s dětmi vydala po stopách nevšedních domů, které jsou celosvětově zcela unikátní. Pražská kubistická architektura pochází z let 1911 až 1923. Můj syn se o ní bude zanedlouho učit ve škole a doslova ho učarovala. I když geometrie nepatří zrovna k jeho oblíbeným předmětům. Náš výlet začal v domě U Černé Matky Boží na rohu Celetné ulice a Ovocného trhu.

Dvoupatrové muzeum plné kubistických artefaktů bylo pastvou pro oči. Obrazy a nábytek všeho druhu – od psacího stolu, přes pohovku až po toaletku. Samozřejmě nechyběla ani keramika a další drobné předměty. I přes svoji ostrost, nic nepůsobilo agresivně. Ba naopak, leckteré křesílko či pohovka přímo vybízely k tomu pohodlně se usadit.  Bohužel, to v expozici nelze.

Kubistické zákusky

Posadili jsme se až v kubistické kavárně – Grand Café Orient. Stejně jako celou tuto budovu i její vnitřní vybavení včetně světel navrhl architekt Josef Gočár. Tato kavárna je naprostým českým fenoménem.  Z velkého množství kávy jsme si vybrali marockou se šlehačkou a čokoládou. Na zákusky nedošlo, ačkoliv vitrína nabízela spoustu unikátů. Ani tady oblé tvary nehledejte. Vše je dokonale propracováno. I věneček je zde čtvereček.

foto: Petra Špindlerová

Po geometrickém občerstvení jsme se vydali objevovat další architektonické skvosty. Tím nejbližším je dům Na Poříčí 24, tehdejší Banka československých legií. Dnes je to také banka, kterou bohužel hyzdí mnoho současných neestetických prvků.

Poté jsme se vypravili směrem k řece, kde v ulici Elišky Krásnohorské stojí kubistické pětipatrové obytné domy. Patřily Družstvu pražských učitelů. Dodnes na rohu domů visí cedule. V našem hlavním městě se nachází celkem šestnáct kubistických staveb. Takže ještě pár nám jich zůstalo na další procházku. Jako podle pravítka.


Praha je nejkrásnější město světa

foto: Hasan Akbas

Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Stínadla

foto: Plympia Praha

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související