Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Stínadla

Znáte “Rychlé šípy” od Jaroslava Foglara?
foto: Plympia Praha

Kdo by neznal partu kluků v čele s Mirkem Dušínem a záhadného “ježka v kleci”. Můj syn to má rád dodnes, i když z toho už trošku vyrostl. Má dokonce kromě komiksové knihy i několik výtisků starých časopisů, kde příběh vycházel na pokračování. Na ty, ale nesmíme nikdo sahat. To je velká vzácnost. Ježků v kleci máme doma také několik variant, od dřevěné, přes kovovou. Ty potřebovala vlastnit i moje dcera. 

A víte, kde se děj knihy odehrává? Ve “Stínadlech”, správně! Ale kde to doopravdy je? Možná se budete divit. Stínadla najdete přímo v centru Prahy. Splet’ malých, zapadlých, klikatých uliček si můžete sami projít na Josefově a Starém Městě kolem Haštalského náměstí. Většinou jsou určené pouze pro pěší, auto se do nich ani nevejde. Díky tomu jsou krásně tiché a půvabné. Zavedou nás do různých tajuplných zákoutí. Dnes už sice nejsou tak rozbořené, špatně osvětlené a tajemné jako dřív, ale i tak mají své kouzlo.

Právě ku příležitosti nedožitých 100. narozenin Jaroslava Foglara, byla jedna z ulic přímo přejmenována na “Ve Stínadlech”. Je to spíš ulička mezi domy a vnitřními bloky, která spojuje ulici U obecního dvora a Haštalské náměstí. Tam najdete i výklenek s “ježkem v kleci”. Vypadá skoro jako památník.

Dominantou Haštalského náměstí je stejnojmenný kostel. Patří k nejstarším v hlavním městě a co je velmi zajímavé – je jediným chrámem Páně v Čechám zasvěceným svatému Haštalovi. Ten žil v Římě a v Itálii je velmi uctívaným patronem pastýřů a zemědělců. Chrání nás před přírodními živly jako je povodeň či bouřka. Nad dobytkem drží ochranou ruku před nemocemi.

Další důležitou uličkou je Řásnovka

Tam na zdech najdete i v současné době vzkazy různého typu. Od “vidím tě”, přes “dej si bacha” a další jiné výhružky, zřejmě od “Bratrstva kočičí pracky” či Vontů.

I my jsme na to občas křídou něco odepsali a hned druhý den tam byla odpověď. To byla pro děti skvělá, trošku nevýchovná zábava a současně velká záhada….

Na konci Řásnovky narazíte na krásný, vzrostlý dub. Je to jediný památný dub na Starém Městě, jeho stáří se odhaduje na 165 let.

Vzhůru za dobrodružstvím!


Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Hrad Zubštejn

foto: Zubštejn

O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související