Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Hrad Zubštejn

Toto místo patří mezi naše často navštěvované destinace. Zvlášť’ pokud jsme u babičky na Vysočině.
foto: Zubštejn

Při návštěvě u babičky se většinou zavelí: „Jde se na Zubštejn!” A děti jen otočí oči v sloup se slovy: „Už zase…”. Babička tedy musí slíbit, že tentokrát se to obejde bez historické přednášky. A to je pro bývalou učitelku dějepisu náročné. Nakonec jsou ochotny jít, i když nadšením neoplývají, ale po návratu většinou řeknou, že to bylo fajn.

Zubštejn je poměrně velká zřícenina. Stejně jako pohádkový hrad Pernštejn leží v povodí řeky Svratky. Výlet na něj je příjemná, trošku kopcovitá procházka. Já tu jako dítě byla také pravidelným návštěvníkem, ale to měl malinko jinou podobu. Za posledních pár let prošel několika úpravami. Přibyl dřevěný most a lavičky na odpočinek, ale zůstal stále volně přístupný.

Jeho původní název je Zubří kámen, ale zřejmě proto, že ho založili páni z Pernštejna, ho přejmenovali zkráceně na Zubštejn. Jeho historie sahá až do 13.století.

foto: Petra Špindlerová

Děti měly ale úplně jiný postřeh. Hrad je vidět ze širokého okolí, protože není zalesněn. Jeho polozbořená silueta, vypadá jako okousaná nebo jako osamocený zub. Proto prý podle nich dostal jméno Zub-štejn. Pobavilo mě to.

No jo, ale on dostal jméno mnohem dřív, než získal současnou podobu. Nahlas jsem to neřekla. Nechtěla jsem jim kazit radost.

Co by to bylo za hrad bez pověsti?

Známe od babičky jednu o Blažence. Ta má nešťastně bloudit po hradbách. Ale jak řekla moje vtipná dcera: „Může si za to sama.”

Ale pěkně od začátku…

Blaženka byla dcera hradního pána a zamilovala se do místního zbrojnoše. Milenci si slíbili věrnost na věky. Její otec ale lásce nepřál, a tak ji vzal z venkova do města, aby poznala i něco jiného. Tam v bohaté společnosti, potkala mladého rytíře, který se jí dvořil. Poblouzněna a okouzlena bohatstvím a večírky se do něj zamilovala a na svého zbrojnoše tak nějak zapomněla. Ten chudák trpěl a smutnil pro ni, až ji jednoho dne za její zradu proklel.

Jenže mladý rytíř se po čase dostatečně nabažil milé Blaženky a ta se vrátila zpět na hrad. Už ale nikým nechtěna. Nakonec i umírá sama. Její zbrojnoš ji ale nepřestal milovat a nosí na její hrob květiny.

Takže si dejte pozor, než někomu slíbíte věčnou lásku.


O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související