Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Zvířetice

Ideální místo na výlet do přírody s nádechem historie.
foto: Zvířetice

Nádherná a poměrně rozlehlá zřícenina hradu – zámku Zvířetice leží nedaleko Mladé Boleslavi.

Zvířetice – původně hrad, později přestavěný na zámek, leží na kopečku nad vesnicí Podhradí. Právě tam jsme nechali stát auto a malou, klikatou pěšinkou v úvozu, vyrazili nahoru k hradu. Téhle cestě se říká “Kopánka”.

Je tu ještě jedna cesta, po které se dá jet i na kole až na místo, ale tahle se nám zdála půvabnější. Zvlášť naši pejsci ji ocenili. Očuchávali neznámá místa a tvářili se moc spokojeně. My si zatím natrhali čerstvé kopřivy a posbírali trochu hluchavky na čaj. Vylezli jsme nahoru a pohled, který se nám naskytl, byl úžasný. Vůbec jsme nečekali tak rozsáhlou a krásnou zříceninu. Je o ni v rámci možností pečováno, a tak vstupné činí 50 Kč.

Děti nadšeně prolézaly přístupné podzemní prostory a objevovali spoustu zákoutí. Celému hradu vévodí vysoká věž. Ačkoliv je z půlky zbořená, je přístupná a bezpečně zajištěná. Z její výšky se nám otevřel pohled nejen do širého kraje, ale i na úplně filmovou oblohu. Začala se totiž stahovat mračna a chystalo se na bouřku. O to víc to děti bavilo. Skoro to vypadalo, jako bychom se ocitli na nějakém začarovaném místě. A když se přidal vítr, byl to hotový dobrodružný film.

Tajná chodba…

Asi jako většina hradů jsou i Zvířetice opleteny řadou pověstí. Jedna se váže ke studni na nádvoří, která je více než čtyřicet metrů hluboká. Právě v ní se má nacházet tajná chodba ven z hradu, na vzdálený Zvířetický dvůr. Její délka má činit až kilometr. Jestli je to pravda nezjistíme, ale jedno je jisté. V hloubce asi osmi metrů pod povrchem byla objevena chodba, která sloužila jako lednice na uchování potravin. Měly se v ní zachovat dokonce prohlubně na láhve. Příchod do ní byl z paláce.

Toto místo rád navštěvoval Karel Hynek Mácha

Vůbec se mu nedivím. Nás taky nadchlo. 

Vítr začal přidávat na intenzitě, mraky černaly, ale já jsem nemohla děti vůbec přesvědčit o tom, že je nejvyšší čas jít. Tak byly zabrány do svých fantazií. Až spadla první velká, těžká kapka…….

Po hodině a půl, s blížící se průtrží, se konečně rozhodly, že půjdeme.

V tu chvíli jsme už nešli, ale běželi k autu, co nám síly stačili. 

Začínala obrovská bouřka.


O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související