Královský znalec o diagnóze krále a o tom, co to znamená pro britskou královskou rodinu. Karel III. zůstává v dobré náladě

foto: Paolo Roversi/Wikimedia Commons

Britský král Karel III. před pár dny podstoupil lékařský zákrok kvůli zvětšené prostatě, při němž se zjistilo, že trpí blíže neupřesněnou formou rakoviny. Na radu lékařů tak budou nyní muset některé jeho pracovní povinnosti přebrat ostatní členové královské rodiny.

„Král Karel III. i přes nepříznivou diagnózu a nutnou léčbu zůstává v dobré náladě a těší se, že se co nejdříve vrátí k plné veřejné službě,“ uvedl palác. Britský premiér Rishi Sunak ale zašel s informacemi o trochu dál, než měl palác v úmyslu. Stalo se tak ve chvíli, kdy hovořil pro stanici BBC. Zmínil se, že byl jako všichni ostatní šokovaný a smutný, ale že králova diagnóza byla naštěstí zachycena včas. I tak je velkým otazníkem, jak podrobně má být veřejnost informována o zdraví svého krále.

Sarah, Kate, Karel a podlomené zdraví

Do nemocnice jako první zamířila v půlce ledna princezna z Walesu. Krátce na to byl hospitalizován i král Karel III. Během plánovaného lékařského zákroku mu byla zjištěna rakovina, jejíž povaha zatím nebyla oznámena. S rakovinou od června loňského roku bojuje i bývalá manželka prince Andrewa, vévodkyně z Yorku Sarah Ferguson. Její mluvčí uvedl, že trpí rakovinou prsu. Tu jí lékaři zjistili při rutinním vyšetření mamografem.

V souvislosti se zprávami o podlomeném zdraví panovníka britská média spekulují, jak bude královská rodina fungovat v následujících měsících. Server BBC napsal, že právě tato nepříjemná událost by mohla rozhádanou rodinu znovu stmelit. Otce totiž okamžitě navštívil mladší syn Harry, který přiletěl z Kalifornie. Podle deníku Daily Mail jejich setkání trvalo zhruba 45 minut. V Británii se Harry zdržel necelý den, než se vrátil zpět za rodinou do USA. Král Karel III. po setkání s mladším synem odletěl i s manželkou Camillou do venkovského sídla Sandringham.

Přestože nesváry panují především mezi bratry, starší William brzy začne zastávat otcovy povinnosti. A to zejména při vystupování na veřejnosti a důležitých oficiálních návštěvách. Jeho role nyní bude podobná té, jako když se jeho otec Charles ke konci života královny Alžběty II. ujal svých povinností za nemocnou panovnici.Kate zatím mimo hru, Camilla posiluje svou roli

Paláci bude nějakou dobu chybět i princezna Kate. Ta představuje „pevný a důležitý bod“, a to především v době, jež je pro královskou rodinu po zdravotní stránce poněkud turbulentní. Ze stejné nemocnice, kde ležel i král Karel III., ji začátkem týdne propustili. Byla zde hospitalizovaná skoro dva týdny po nespecifikované operaci břicha.

Princezna se nyní léčí v rodinném sídle ve Windsoru. Podrobnosti o operaci královská rodina nezveřejnila, po prvotní zprávě se však objevily informace, že důvodem hospitalizace nebyla rakovina. Podle vyjádření paláce se Kate velmi dobře zotavuje, i tak ji ale čeká několik měsíců domácí rekonvalescence. Ke svým královským povinnostem se má vrátit nejdříve v dubnu po Velikonocích. „Princ a princezna chtějí vyjádřit obrovské poděkování celému týmu London Clinic, zejména specializovanému personálu, za poskytnutou péči,“ uvedl Kensingtonský palác.

Podle stanice BBC si díky nepříjemným okolnostem mezi veřejností získává čím dál větší oblibu královna Camilla, která aktuálně čím dál více vystupuje do popředí. Před pár dny již absolvovala samostatně několik veřejných akcí. Tak by tomu ostatně mělo být i nadále. Dokonce se očekává, že na oficiálních akcích vystoupí po boku nejstaršího syna a dědice koruny, prince Williama.

zdroj: Edition.cnn.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář