J. K. Rowling vydává další detektivku. Znovu pod pseudonymem Galbraith

foto: Photography Debra Hurford Brown © J.K. Rowling 2018

Pravé zlo nezničí ani čas. Pátý případ Cormorana Strika a Robin Ellacott právě přichází na pulty knihkupectví. Dlouho očekávaná kniha od Roberta Galbraitha (pseudonym J.K. Rowling) s názvem Neklidná krev zavede tentokrát detektiva k případu starému čtyřicet let.

Soukromý detektiv Cormoran Strike je na návštěvě své rodiny v Cornwallu, když ho osloví žena s prosbou o pomoc při hledání své matky. Margot Bamborough zmizela za záhadných okolností v roce 1974. Strike nikdy předtím neřešil odložený případ, ale příběh ho velmi zaujme, a přestože má jen malou šanci, že případ vyřeší, pustí se do vyšetřování.

foto: Albatros Media

Detektivní kancelář, kterou Strike provozuje společně se svou asistentkou Robin Ellacott, je zahlcena dalšími případy. Navíc tou dobou Robin zrovna řeší svůj komplikovaný rozvod a bojuje se svými vlastními pocity vůči Strikovi. Margotin případ se však postupně rozrůstá do složité mozaiky, která Strika i Robin zcela pohltí. Dávný případ je totiž obestřen mnoha tajemstvími, souvisejícími s výkladem tarotových karet… A také je plný nástrah psychopatického sériového vraha, který nevraždil jen před čtyřiceti lety.

První bylo Volání kukačky

Poprvé se čtenáři mohli s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin setkat v knize Volání kukačky, vysoce ceněný debutem, který J.K. Rowling napsala pod pseudonymem Robert Galbraith. Napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair až po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho.

Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv Cormoran Strike, válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši, má odhalit pravdu. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. 

foto: Albatros Media

A pak další a další…

Kam se ztratil autor rukopisu, který nikdo nesmí číst a každý se ho bojí? Hedvábník je druhá kniha z řady detektivních románů s Cormoranem Strikem a jeho energickou mladou asistentkou Robin Ellacottovou. Když zmizí spisovatel Owen Quine, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Zpočátku se domnívá, že se na pár dní někam vypařil, protože už to v minulosti párkrát udělal. A po Strikovi jen chce, aby ho našel a přivedl domů.

Třetí příběh Ve Službách zla přinesl nejen ďábelsky rafinovanou zápletku s neočekávanými zvraty, ale také poutavý příběh o vztahu oblíbené dvojice vyšetřovatelů na křižovatce osobních i profesních životů. A dosud nejrozsáhlejší román Roberta Galbraitha Smrtící bílá, je napínavý příběh plný tajemství a zároveň další pokračování strhujícího vyprávění o stále se proměňujícím vztahu Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Ve snaze přijít všemu na kloub vydávají se oba na spletitou cestu, která je přivede do chudých londýnských čtvrtí, tajné svatyně uvnitř Parlamentu i do krásného, ale pochmurného venkovského sídla. 

Paní spisovatelka: J. K. Rowling

Autorka série knih o Harry Potterovi a románu Prázdné místo. Její knihy vyšly ve dvou stovkách zemí, přeloženy byly do desítek jazyků a získaly mnoho ocenění. Všech sedm knih bylo zfilmováno a prodalo se jich na 400 milionů kopií. Píše však i novely pro dospělé a kriminální příběhy. Po dopsání série o Harrym Potterovi se Rowling chtěla ujistit, že její knihy mohou být čtené jen díky tomu, že jsou napsány kvalitně a ne pouze díky jejímu jménu.

Zvolila si tedy pseudonym, ve kterém spojila svého politického hrdinu Roberta F. Kennedyho a své imaginární jméno, které si v dětství vymyslela – Ella Galbraith. Pod jménem Robert Galbraith tak vydává detektivní sérii s hlavním hrdinou Cormoranem Strikem. Do kouzelnického světa se pak vrátila ještě napsáním scénáře k filmu Fantastická zvířata a kde je najít. 

Je dvanáctou nejbohatší ženou ve Velké Británii a deník Forbes jí zařadil na osmačtyřicátou příčku v žebříčku nejvlivnějších lidí světa. Je také nositelkou mnoha ocenění včetně Řádu Britského impéria, který jí udělila královna Alžběta II. za zásluhy o dětskou literaturu, španělské Ceny prince asturského, francouzského Řádu čestné legie a nejvyššího ocenění pro autory dětských knih, ceny Hanse Christiana Andersena. Angažuje se v mnoha charitativních hnutích včetně podpory znevýhodněných dětí. 

zdroj: The Rowling Library, Albatros Media

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související