Mlsání na víkend: Hraběnčin koláč není jen buchta na plech

foto: Unsplash

Sezona jablek klepe na dveře. A s ní přichází i otázka, co z nich upéct. Hraběnčin koláč je majstrštyk, ale dá se připravit i jinak, než jen jako buchta na plech. Jde o sofistikovanější variantu a přitom vlastně jednodušší…

Jablečných moučníků je nepřeberné množství. Ovšem hraběnčin koláč je tak trochu jiná liga. Ta sněhová krusta mu dodává noblesu a povyšuje jej na dezert hodný mistra cukráře.

Připravit ho můžete samozřejmě klasicky na plech, s nastrouhaným těstem navrch, jak se to běžně dělává. Ale pokud zkusíte tuhle variantu, asi už u ní zůstanete. Jednak skvělé vypadá a také skvěle chutná. Zkuste a uvidíte. A otázku, zda bez rozinek nebo s, si vyřešte sami. My hlasujeme pro ořechy.

Delikátní hraběnčin koláč do kulaté formy

Na těsto:

  • 30 dkg hladké mouky
  • 10 dkg moučkového cukru
  • 3 žloutky
  • 1 vanilkový cukr
  • 1/2 prášku do pečiva
  • 125 g másla
  • špetka soli

Na náplň:

  • 4 větší jablka
  • hrst vlašských ořechů
  • vanilkový cukr
  • špetku skořice, badyánu, hřebíčku

Postup: Do mouky přidejte kypřící prášek (stačí i méně než půlka), rozklepněte žloutky, bílky si dejte stranou. Máslo, žloutky, cukr i špetku soli přidejte k mouce a zadělejte hladké těsto. Můžete v robotu, ale lepší je to rukama, vše se krásně spojí. Nejdříve se drolí a lepí, ale postupně je krásně kompaktní a hladké. Kdyby ne, přidejte asi lžíci mléka, každá mouka saje jinak. Zabalte ho do folie a dejte aspoň na hodinku odpočinout do lednice. Klidně i přes noc.

Odpočaté těsto vmačkejte rukama do máslem vymazané formy a propíchejte vidličkou. Navrch naskládejte pokrájená jablka. V původní receptu na hraběnčin koláč se jablka strouhají, ale když je jen pokrájíte na slabé plátky, nepustí tolik šťávy a chutnají lépe. Posypte cukrem, kořením a nahrubo mletými ořechy. Ušlehejte bílky s lžící cukru a rozetřete na koláč.

Pečte na 160 stupňů asi 10 minut, poté troubu stáhněte na 140 a nechte koláč „dosušit“ dalších asi 15 minut, dokud krusta lehce nezezlátne.



Jak na křehké těsto?

V některých receptech se dočtete, že se musí zpracovávat výhradně rukama, v robotu to jde ale také velmi dobře. Cukr můžete, ale také nemusíte přidávat, nesladký korpus má své kouzlo. A pak je tu velké téma předpékání těsta. Mnozí cukráři tvrdí, že je nezbytné, ale jde to i bez něho. Ano, když těsto krátce (asi 8 minut) předpečete (musíte ovšem na něj dát zátěž, například fazole) a až pak dopečete s náplní, je křehčí. Ale ten rozdíl není tak zásadní, péct se dá vše naráz. Podstatné ovšem je nechat těsto před vyválením odležet alespoň dvě hodiny v ledničce. A pokud se vám při válení bude lepit, prostě ho do formy vmačkejte rukama.

Proč jíst jablka?

Jablka jsou dobrým zdrojem vitaminu C a díky tomu skvělým pomocníkem při podpoře imunity. Samozřejmě čerstvě utržená ho mají nejvíce. Kromě tohoto obsahují vitaminy A, B1, B2, B6, E, K, kyselinu listovou i menší množství vitamínu B12. Toto množství je však příliš malé na to, aby se jablka stala plnohodnotným zdrojem tohoto vitamínu. Je v nich ale také mnoho minerálů, například draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, měď, fluor, jód, selen.

Zdroj: everydayhealth.comhealthline.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související