Mlsání na víkend: Šlehaná bábovka s mandlemi a pomerančovou kůrou

šlehaná bábovka
foto: Unsplash

Milujete moučníky, které vás hned napoprvé ohromí svou chutí a vůní? Tahle šlehaná bábovka k nim rozhodně patří.

Receptů na bábovky existuje mnoho. Už od 19. století patřila v měšťanských rodinách k oblíbeným nedělním moučníkům, a tak není divu, že se vymýšlely různé varianty. Tuhle jsme našli v sešitě po prababičce jedné naší kolegyně, která jako mladá sloužila ve Vídni v rodině jednoho oficíra. Měla ji prý od kuchařky, které pocházela z Jižního Tyrolska. Zkusili jsme ji a je opravdu božská. Jen potřebujete bio pomeranč, pak už je recept velmi snadný.

Šlehaná bábovka s mandlemi a pomerančovou kůrou

Potřebujete:

  • 1 bio pomeranč
  • 200 g másla
  • 185 g cukru krystal
  • 1 vanilkový lusk
  • 3 vejce
  • 250 g hladké mouky
  • 2 lžičky kypřicího prášku
  • půl šálku mandlí
  • lžička rumu

Postup: Jako první oškrábejte nebo nastrouhejte pomerančovou kůru. Dejte pozor, ať tam není ta bílá část, je hořká. Prosypte ji asi lžící cukru krystal, přidejte rum a nechte stranou. Oddělte žloutky od bílků. Jako první ušlehejte pevný sníh. Pak do žloutků postupně zašlehávejte cukr smíchaný s vanilkovými semínky, až je směs hezky hladká a napěněná. Postupně zašlehejte prosátou mouku, šťávu z pomeranče a přidejte jemně namleté mandle. Na závěr jemně vmíchejte pomerančovou kůru a sníh. Těsto nalijte do vymazané formy a pečte na cca 175 stupňů asi 40 minut. Skvěle chutná se šlehačkou.

Jak se vaří v Jižním Tyrolsku?

Jižní Tyrolsko, tedy nejsevernější část Itálie, je skvělou, naprosto specifickou kuchyní proslulá. Rakouský vliv je tu stále velmi patrný ve všech sférách života – kuchyni nevyjímaje. Z té rakouské, ale také německé a italské si zdejší gastronomie vzala jen to nejlepší. Jihotyrolští šéfkuchaři jsou vesměs všichni velcí patrioti, kteří vaří především z místních, prvotřídních surovin. Špek, jablka, chřest, šunka, skvělé sýry i víno, bylinky, různé druhy masa…. To vše v těch nejrafinovanějších a zároveň jednoduchých kombinacích, které dají vyniknout plným a neošizeným chutím.

Velmi se tu dbá na kvalitu, udržitelnost a ekologii, takže se vaří hlavně ze sezónních surovin. „Jihotyrolská kuchyně to je spíš životní styl,“ vysvětluje Andrea Irsara, majitel a šéfkuchař gurmánské restaurace “La Stüa dla Lâ” v Alta Badia. „Respekt k přírodě, sezónnosti a výtečným místním surovinám je tu znát na každém kroku. A určitě není náhodou, že jen na patnácti kilometrech čtverečních tu najdete čtyři michelinské hvězdy a k tomu další dobré restaurace a horské chaty, kde všude ochutnáte výtečná jídla i nápoje. Mírné klima, úrodná půda a alpská krajina tu už po generace ovlivňují způsob vaření,“ dodává proslulý šéfkuchař.

Na cestách za dobrým jídlem: Korutanské Kasnudeln

Zdroj: www.suedtirol.info

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související