Mlsání na víkend: Pravý tyrolský štrúdl. V čem je jeho kouzlo?

Foto: Carlo Baroni/Trentino Marketing

V Rakousku i severní Itálii je pravý tyrolský štrúdl vítanou snídaní, svačinou i dezertem. Jeho tajemství spočívá v tenkém těstě a bohaté šťavnaté náplni z prvotřídních jablíček.

Celé bývalé Tyrolsko, tedy jeho dnešní rakouská i italská část, patří odjakživa k nejlepším producentům úžasných jablek. Zejména na italské straně najdete rozsáhlé sady, rozprostírající se po celé adižské nížině, kde se díky příznivým klimatickým podmínkám jablkům velmi daří. A tak není divu, že v celé oblasti pečou i ty nejlepší štrúdly na světě. Přesvědčit se o tom můžete i během lyžování v Alpách či Dolomitech, protože v každé restauraci či hospůdce na sjezdovce skvělý pravý tyrolský štrúdl většinou seženete. Podávají ho tu s čerstvě ušlehanou smetanou nebo ještě častěji s vanilkovou omáčkou.

Pokud na pravý tyrolský štrúdl dostane chuť i doma, upečte si ho podle tohoto originálního receptu.

Na pravý tyrolský štrúdl potřebujete:

  • 250 g jemné hladké mouky v kvalitě 00
  • 100 g teplé vody
  • 10 g slunečnicového oleje
  • špetku soli
  • lžíci másla
  • asi půl lžičky jablečného octa
  • 2 lžíce jablečného džemu
  • 1 vejce
  • 5 kvalitních jablek, ideálně odrůdy Reneta

Postup: Na těsto smíchejte mouku s vodou, olejem, jablečným octem, máslem a solí a vypracujte ručně nebo v robotu hladké, pružné těsto. Nechte ho chvíli odpočívat a pak ho vyválejte na tenkou placku. Na ni doprostřed položte pokrájená jablka smíchaná s jablečným džemem (lze nahradit rozmixovanými rozvařenými jablky s cukrem) a překlopte těsto přes jablka do tvaru podlouhlé šišky. Náplň by měla být bohatá, aby byl štrúdl hodně šťavnatý a chutnal hlavně po jablíčkách. Pomažte štrúdl vejcem a pečte asi půl hodiny při 200 stupních. Hotový pocukrujte a ideálně ještě teplý podávejte.

Kde se štrúdl vlastně vzal?

Dopátrat se, kde má tenhle jeden z nejoblíbenějších moučníků svůj původ, není zrovna lehké. Už vzhledem k názvu je ale víc než jasné, že doma je u našich jižních sousedů, kde jsou na svůj Apfelstrudel náležitě pyšní. Aby také ne, když původní recept na něj z roku 1697 mají uložený i ve vídeňské Wienbibliothek im Rathaus. Rakušané se ale nejspíš při jeho přípravě inspirovali u osmanských Turků, kteří se při svých dobyvačných výpravách do Evropy neodbývali a vozili si i své kuchaře.

Tenké těsto na štrúdl totiž v mnohém připomíná těsto zvané filo, které je velmi populární nejen v Řecku, ale právě i v Turecku a vlastně na celé Blízkém východě. Pečou tu z něj různé tradiční moučníky, například baklavu, ale používá se i k přípravě plněných sladkých taštiček, pirožků, koláčů a dalších sladkých i slaných dobrot. Jeho příprava není úplně jednoduchá. Aby těsto bylo hezky vláčné a náležitě tenké, musí se opravdu dobře vyválet, což v domácích podmínkách není úplně snadné. Proto například v Turecku můžete narazit na malé dílny, které se věnují pouze jeho přípravě. Vytahují ho tu do tenka na velkých válcích, připomínajících mandl na prádlo.

Zdroj: www.visittrentino.info. theculturetrip.com, www.kitchenproject.com, www.chefkoch.de

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář