Kam za sněhem? Italské Dolomity jsou sázkou na jistotu

zdroj: Paolo Bisti Trentino Marketing

Zimní sezóna je v plném proudu, ale letos ji výrazně ovlivňuje teplé počasí. Čeští lyžaři se proto ve velkém přesouvají do vysoko položených alpských středisek. A italské Dolomity v tomto směru vypadají víc než slibně.

Otázka, kam se letos vypravit na lyže či snowboard, není zrovna jednoduchá. Česká a moravská lyžařská střediska musejí postupně zavírat. A zatím marně vyhlížejí příznivější podmínky. A tak nezbývá ni jiného, než se poohlédnout po výše položených střediscích. Jedním z míst, které hlásí sněhu dostatek, jsou italské Dolomity.

zdroj: Paolo Bisti Trentino Marketing

Lyžařský ráj v Trentinu

Lyžování v Dolomitech má hned několik výhod. Jsou sice trochu vzdálenější než například některá známá rakouská střediska, ale obvykle nabízejí výhodnější ceny (k ubytování tu velmi často dostanete skipas zdarma), pestrou paletu širokých přehledných sjezdovek a rovněž tu celkem hojně svítí slunce. Ceny se tu sice také zvedly, tak jako všude, ale jak jsme se sami přesvědčili na konci loňského roku přímo v srdci Trentina ve Val di Fiemme, není to tak zlé. Dopřát si občerstvení přímo na sjezdovce nebo si zajít na dobrou večeři je určitě možné.

Ceny jídel v restauraci přímo na vrcholu lyžařského střediska Alpe Cerme nad půvabným městečkem Cavalese se pohybují zhruba od 9 do15 eur, pití v rozmezí od nejlevnější kávy za 1,50 po cca 5 eur za pivo. Jídlo je tu ale tradičně skvělé a porce obrovské. Takže si raději dejte jídlo na půl, jinak se ze svahu budete spíše kutálet. A to by byla škoda, protože tohle středisko je opravdu lyžařský ráj.

Nabízí 116,4 km skvěle upravených sjezdovek všech náročností a nadchne především zkušenější lyžaře. Najdete tu, kromě krásných a přehledných červených tratí, pro Itálii i abnormálně vysoké procento nejnáročnějších černých „padáků“. Při dobrých sněhových podmínkách, které tu momentálně panují, si tu užijete lyžování opravdu dosyta. Podobné vyžití poskytne i nedaleké středisko u města Predazzo. Podmínky ke sněhovým radovánkám jsou ale velmi příznivé v celé oblasti italských Dolomit. K dispozici je až 800 km sjezdovek, z nichž většina je rozdělena do dvou velkých oblastí. Dolomiti Superski s 350 km sjezdovek v Trentinu a Skirama Dolomiti-Adamello Brenta s téměř 400 km tratí. Ty obsluhuje 227 rychlých a pohodlných vleků, kde je sníh zajištěný až do konce sezony sítí zasněžovacích systémů schopných pokrýt více než 90 % všech tratí.


Italské Dolomity hlásí: Nasněžilo, hurá!

Díky bohatým sněhovým srážkám v polovině prosince a skvělé práci provozovatelů lanovek a vleků při přípravě sjezdovek neohrozily vyšší teploty posledních týdnů lyžařské podmínky v žádném z dolomitských skiareálů. Nová sněhová nadílka v uplynulých dnech zanechala ve vysokých nadmořských výškách další čerstvý sníh, který v trentinských lyžařských střediscích obnovil zimní atmosféru. Další pokles teplot se očekává i v následujících dnech a hlášené jsou i další sněhové srážky. To vše zaručuje ty nejlepší lyžařské podmínky.

Sněhová situace v lyžařských střediscích Dolomit je vynikající,“ potvrzuje situaci přímo z místa Andy Varallo, prezident společnosti Superski Dolomiti. Ve zdejších lyžařských areálech mohou zaručit odpovídající podmínky na skvělé lyžování i díky tomu, že zde v průběhu předešlých let došlo k velkým investicím. „Vybavili jsme areály kapilárními sítěmi zasněžovacích systémů, vytvořili jsme umělé nádrže, které umožňují urychlit zasněžování, a prozkoumali jsme systémy pro minimalizaci spotřeby vodních zdrojů. Musíme přemýšlet i o tom, které strategie a iniciativy budou v příštích letech nejúčinnější, abychom i nadále zaručili horskou turistiku, která je pro budoucnost místních obyvatel stěžejní,“ říká Fabio Sacco, prezident konsorcia Skirama.

Zájem roste

„Zájem o alpská střediska je letos daný hned několika faktory. Pomáhá zrušení všech covidových restrikcí, se kterými se museli lyžaři potýkat loni. Svoji roli ale hraje i počasí, protože vysoko položená alpská střediska jsou momentálně jedinou možností, jak si kvalitně zalyžovat,“ říká tiskový mluvčí NEV-DAMA Jan Bezděk. Útěk českých lyžařů před teplým počasím do Alp potvrzují i čísla. Od začátku prosince jsou prodeje ve srovnání s poslední předcovidovou sezónou 2018/19 o 40 % vyšší. Oproti stejnému období loni rostou dokonce dvojnásobným tempem. „Největší zájem je teď o kratší pobyty na 4 dny lyžování, a to jak v italských, tak rakouských Alpách. I přes poměrně teplé počasí nemá, díky vysoké nadmořské výšce, žádné ze středisek, které nabízíme, problém s nedostatkem sněhu,“ doplňuje Bezděk. Největší nápor českých lyžařů zažijí alpské sjezdovky od druhého únorového týdne, kdy začínají jarní prázdniny.

zdroj: www.visittrentino.info, www.nev-dama.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související