Ceny Oscar: Oppenheimer ovládl večer, Maestro pohořel

foto: CinemArt

Film Oppenheimer měl sice pomalejší start, ale nakonec se stal nejúspěšnějším ze všech. Získal sedm sošek. 

Oscara získal za nejlepší film, Christopher Nolan se stal nejlepším režisérem, cenu mají i herci Cillian Murphy a Robert Downey Jr., ocenění si snímek odnesl i v technických kategoriích. Čtyři sošky má i film Chudáčci, dvě Zóna zájmu. Bez ceny odešli favoriti Zabijáci rozkvetlého měsíce, Minulé životy i Maestro. Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Emma Stone, a to s filmem Chudáčci.

96. slavnostní udílení cen Oscar proběhlo v Dolby Theatre v Los Angeles. Již počtvrté večerem provázel americký moderátor, komik, spisovatel a producent Jimmy Kimmel. Během večera bylo vyhlášeno třiadvacet kategorií. Největšími favority byly snímky Oppenheimer s třinácti nominacemi, Chudáčci s jedenácti a Zabijáci rozkvetlého měsíce deset.

Oscar, nejlepší herec a boj za mír

Irský herec Cillian Murphy při převzetí sošky za hlavní roli ve snímku Oppenheimer řekl: „Natočili jsme film o člověku, který vynalezl atomovou bombu. My teď žijeme v těžkém světě a já chci tuto cenu věnovat všem, kteří bojují za mír.“ Na Zlatých globech získal film Oppenheimer také Cenu amerického filmového institutu a další trumfy v mnoha kategoriích.

„Chci poděkovat své ženě. Našla mě jako opuštěného chudáka a přivedla mě zpátky k životu. A mám jedno tajemství. Práci na filmu jsem potřeboval víc než ona mě,“ řekl při děkovné řeči Robert Downey Jr., který převzal cenu za vedlejší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

A o čem film Oppenheimer je?

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit.

Překvapení večera: Chudáčci

Od režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone přichází neuvěřitelný příběh o fantastickém vývoji Belly Baxter, mladé ženy, kterou k životu vrátil geniální a nekonvenční vědec Dr. Godwin Baxter s názvem Chudáčci. Pod Baxterovou ochranou Bella touží po poznání. Hladovějící po zkušenostech, které jí chybí, uteče s Duncanem Wedderburnem, mazaným a zhýralým právníkem, do víru dobrodružství napříč kontinenty. Nepodléhajíc předsudkům své doby se Bella zasazuje za rovnoprávnost a svobodu. 

Oscar a 20 dní v Mriopolu

Nejlepším celovečerním dokumentem se stal film 20 dní v Mariupolu. Cenu si přezval režisér Mstyslav Černov. „Budu asi první, kdo tu řekne, že si přeje, aby takový film nikdy nenatočil,“ řekl režisér k pádu ruských vojsk do své země.

Tým ukrajinských novinářů uvězněný v obleženém městě Mariupol se po začátku ruské invaze snaží pokračovat ve své práci, dokumentující válečná zvěrstva. Jako jediní mezinárodní reportéři, kteří ve městě zůstali, zachycují to, co se později stalo určujícím obrazem války. Umírající děti, masové hroby, bombardování porodnice.

Po téměř deseti letech dokumentování mezinárodních konfliktů pro The Associated Press, včetně rusko-ukrajinské války, je 20 dnů v Mariupolu prvním celovečerním filmem Mstyslava Černova. Film čerpá z osobních záběrů jeho vlastní země ve válce. Nabízí živý a drásavý popis civilistů chycených v obležení, stejně jako vhled do toho, jaké to je podávat svědectví ze zóny konfliktu. Jeho novinářská práce zasáhla celý svět.



Oscar 2023

Nejlepší film / Oppenheimer

Nejlepší režisér / Christopher Nolan (Oppenheimer)

Nejlepší herec / Cillian Murphy (Oppenheimer)

Nejlepší herečka / Emma Stoneová (Chudáčci)

Herec ve vedlejší roli /Robert Downey Jr. (Oppenheimer)

Herečka ve vedlejší roli / Da’Vine Joy Randolphová (Zimní prázdniny)

Nejlepší původní scénář / Justine Trietová, Arthur Harari (Anatomie pádu)

Nejlepší adaptovaný scénář / Cord Jefferson (American Fiction)

Nejlepší zahraniční film / Zóna zájmu (Velká Británie)

Nejlepší hudba / Oppenheimer (Ludwig Göransson)

Nejlepší píseň / Barbie: What Was I Made For (Billie Eilish)

Nejlepší krátký film / The Wonderful Story of Henry Sugar

Nejlepší kamera / Hoyte van Hoytema (Oppenheimer)

Nejlepší animovaný film / Chlapec a volavka

Nejlepší krátkometrážní animovaný film / Válka skončila! Inspirováno hudbou Johna a Yoko

Nejlepší výprava / Chudáčci

Nejlepší kostýmy / Chudáčci

Nejlepší střih / Oppenheimer

Nejlepší masky /Chudáčci

Nejlepší vizuální efekty / Godzilla Minus One

Nejlepší zvuk / Zóna zájmu

Nejlepší celovečerní dokument / 20 dní v Mariupolu

Nejlepší krátkometrážní dokument / Poslední opravna hudebních nástrojů

Zdroj: ceskatelevize.cz, www.oscars.org, www.nytimes.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související