V sobotu večer získal snímek Bratři, který vypráví o bratrech Mašínech, Českého lva pro nejlepší celovečerní hraný film. Proměnil tak jedinou z patnácti nominací. Naopak minisérie Volha, sci-fi Bod obnovy i Přišla v noci si odnesli cen více. Český lev pro nejlepší herce připadl Simoně Pekové a Kryštofu Hádkovi.
Večer plný napětí a překvapení moderoval po deseti letech Marek Eben, který již před přenosem zmiňoval, že je to jeho poslední živé moderování Lvů. Nejlepším filmem 31. ročníku Českých lvů se stal snímek Bratři. Nejvíce sošek si odnesl televizní seriál Volha a film Bod obnovy.
Bratři, 15 nominací a jeden Český lev
Český lev za nejlepší celovečerní hraný film. Tuto cenu předávala filmová legenda Jiřina Bohdalová. Kterou Eben představil jako „žijící národní kulturní památku“. Což samotnou herečku velmi pobavilo. „Marku, už jsem o sobě slyšela ledacos, ale tohle ještě ne. Národní kulturní nevímjaká památka?“
Cenu nakonec získal producent Petr Bílek za film Bratři. „Děkuji akademii zpětně i za možnost ucházet se o Oscara, s Tomášem Mašínem jsme si v Los Angeles užili,“ poděkoval při převzetí. Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce.
Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii.
Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. Člen někdejší protikomunistické odbojové skupiny Josef Mašín dodnes žije v USA. K samotnému filmu se ale staví rozpačitě. Pokud jste film Bratři neviděli, je možné si ho pustit na placené videotéce Netflix.
Všechno dobře dopadne a jeho fascinující svět
Cenu za nejlepší dokument předal, dle slov Ebena „statečný občan“ Ondřej Vetchý. Ten totiž stále čelí útokům a výhrůžkám kvůli založení spolku s cílem vybírat peníze na dronypro Ukrajinu. Českého lva z jeho rukou získal unikátní dokument Všechno dobře dopadne. Poetická esej o fascinujícím světě včelích úlů.
Včelí královna neboli matka, trubci a dělnice. Pracovitost, pospolitost a nezištnost ve jménu funkčního společenství, v němž nezbývá prostor pro egocentrismus. Poetická esej líčí fascinující svět včelích úlů, jejichž uspořádání dává za příklad lidské societě. Díky pozorování hmyzu a rozhovorům se včelaři i odkazům z knihy Radomila Hradila „Včely a jejich svět“ se dozvídáme, že včela, jakožto objektivně nejdůležitější stvoření na Zemi, se stala ohroženým druhem přičiněním lidstva, jehož chamtivost a sobeckost může dospět k jeho záhubě.
Díky dokumentu je zřejmé, že pro Zemi vše dobře dopadne, ať už s lidstvem, či bez něj. Miroslav Janek snímek nejen režíroval, ale ujal se i kamery a scénáře. Na filmu se podílelo i nespočet včelařům. Premiéru měl film 9. února 2023.
Přišla v noci, společné dílo
Cenu za režii získalo duo Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, a to za film Přišla v noci. „Děkujeme našemu kamarádovi Petru Semeckému, kterého napadlo, že bychom my dva měli tvořit společně,“ řekl Pavlíček během předání ceny.
Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry?
Nejlepší herečkou v hlavní roli byla za stejný film oceněna i Simona Peková. „Přátelé, je to jeden z největších zážitků v mém životě. Zážitek je vždy velká emoce, mám na krajíčku, ale to ženě v mém věku odpustíte. Víte, že jsem žena epická a miluji potlesk, a dokonce bych si snad s tím stolkem zakouřila,“ vyhrkla ze sebe u pultíku na podiu.
Film, který stojí skutečně na tenké hranici černého humoru a rodinném hororu ukazuje model, který zažívá či může zažít částečně i každý z nás. Film měl premiéru 2. listopadu loňského roku. Přišla v noci si lze za jednorázový poplatek pustit na platformě Dafilms.cz.
Volha a fakt, že retro stále jede
Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Kryštof Hádek za výkon ve Volze. Tento seriál byl oceněn i jako nejlepší televizní seriál. Cenu přebírají hlavní tvůrce Jan Pachl a producent Josef Viewegh. „Vznikal šest let a vystřídalo se na něm několik stovek lidí. Chtěli bychom každému jmenovitě poděkovat, ale nebudu tu vyjmenovávat a uděláme si večírek,“ říká Josef Viewegh a Jan Pachl dodal, že velké dílky patří všem rodičům. Minisérii Volha zdarma nabízí videotéka iVysílání České televize.
Český lev za rok 2023
Nejlepší celovečerní hraný film
Bratři – producent Petr Bílek
Nejlepší dokumentární film
Všechno dobře dopadne – režie Miroslav Janek – producent Jan Macola
Nejlepší režie
Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Nejlepší herečka v hlavní roli
Přišla v noci – Simona Peková
Nejlepší herec v hlavní roli
Volha – Kryštof Hádek
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Němá tajemství – Milena Steinmasslová
Nejlepší herec ve vedlejší roli
Volha – Tomáš Jeřábek
Nejlepší scénář
Němá tajemství – Alice Nellis
Nejlepší kamera
Bod obnovy – Filip Marek
Nejlepší střih
Bod obnovy – Jarosław Kamiński
Nejlepší zvuk
Bod obnovy – Lukáš Ujčík, Samuel Jurkovič, Jan Šulcek
Nejlepší hudba
Tancuj Matyldo – Michal Pavlíček
Nejlepší scénografie
Bod obnovy – Ondřej Lipenský
Nejlepší kostýmy
Volha – Vladimíra Pachl Fomínová
Nejlepší masky
Volha – Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec
Nejlepší televizní film nebo minisérie
Matematika zločinu – hlavní tvůrce Peter Bebjak – hlavní producenti Iva Kašpárková Jestřábová, Rastislav Šesták, Peter Bebjak
Nejlepší televizní seriál
Volha – hlavní tvůrce Jan Pachl – hlavní producent Josef Viewegh
Nejlepší animovaný film
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – režie, výtvarník Filip Pošivač – producenti Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková
Nejlepší krátký film
Atestace – režie Jan Hecht – producent Marek Dusil
Cena za mimořádný počin v oblasti audiovize
Hranice – Agnieszka Hollandová a Šárka Cimbalová
Cena Magnesia za nejlepší studentský film
Electra – režie Daria Kashcheeva