Kamala Harris se stala viceprezidentkou USA. Jaká je?

Další historický zlom USA. Viceprezidentkou se stala poprvé žena, která není běloška.
Kamala Harris
foto: Instagram Kamala Harris

Po zvolení Joe Bidena 46. prezidentem USA, se novou viceprezidentkou stala senátorka Kamala Harris (56). Poprvé v historii Spojených států se tak do této funkce dostala žena, navíc s indicko-jamajskými kořeny.

Kamala Harris původně mířila ještě víš. Po prohře v začátcích prezidentských voleb, vyráží po boku svého dřívějšího soupeře do boje o sjednocení Ameriky.

Pochází z Kalifornie, působila jako okresní zástupkyně v San Francisku a v letech 2011 až 2017 jako ministryně spravedlnosti státu Kalifornie. Od roku 2017 pak byla senátorkou. Jedním z jejích hlavních cílů je řešit rasismu a brutalitu, především u policie. „Dokázali jsme to Joe. Budeš příštím prezidentem Spojených států,“ prohlásila v telefonátu, který sdílela na Twitteru po zvolení nového amerického prezidenta Joe Bidena.

Kamala Harris a Joe Biden
Kamala Harris a Joe Biden. / foto: Instagram Kamala Harris

Kamala, celým jménem Kamala Devi Harris, je dcera imigrantů. Její otec Donald J. Harris, který do Spojených států imigroval z Jamajky, je emeritním profesorem ekonomie na Stanfordově unverzitě. Matka Shyamala Gopalan, původem z Indie, byla lékařka zabývající se výzkumem rakoviny prsu; zemřela v červnu 2017.

Vystudovala politologii, ekonomii a práva na Howardově univerzitě a na Kalifornské univerzitě. Její manžel Douglas Emhoff je také advokát.. V srpnu 2020 se stala kandidátkou Demokratické strany na úřad viceprezidentky v prezidentských volbách 2020. Její jméno v lidech prý vzbuzuje naděje a je zřejmé, že k demokratům přitáhla členy početné nebělošské komunity. Zdá se, že sázka na ni demokratům vyšla.

Související

Joe Biden nebo Donald Trump? Drama vrcholí.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související