Joe Biden nebo Donald Trump? Drama vrcholí.

Mnohé osobnosti ale mají jasno. Například Jennifer Aniston veřejně podpořila Joe Bidena.
Joe Biden s manželkou Jill
foto: Instagram Jill Biden

V USA se na ránem našeho času uzavřely hlasovací místa a nastalo sčítání. Navzdory prognózám, které celkem jasně preferovaly Joe Bidena, je ovšem boj o Bílý dům zatím hodně vyrovnaný. A je dost možné, že jasno hned tak nebude.

V předchozích týdnech řada Američanů využila možnost hlasovat poštou nebo předčasně, aby měli jistotu, že jejich hlas dostane vybraný kandidát. Zda ovšem Donaldu Trumpovi, který stíhal i pět mítinků za den nakonec zlomí vaz řešení koronavirové krize či nálepka rasistky, kterou si v posledních dnech vysloužil, jasné není. Poslední předběžné výsledky ukazují, že navzdory tomu všemu, má u Američanů stále silnou podporu a je dost možné, že se do svého úřadu znovu vrátí. Joe Biden, ale rozhodně bez šancí také pořád není.

Podpora osobností pro Bidena

Joe Biden má veřejnou podporu i mnoho slavných osobností. Svůj hlas mu dala například i americká herečka Jennifer Aniston, kterou na Facebooku sleduje skoro 15 milionů a na Instagramu téměř 36 milionů fanoušků.

foto: Instagram Jennifer Aniston

„Svůj hlasovací lístek jsem poslala včas. Volila jsem Joe Bidena a Kamala Harris, protože teď je naše země víc než kdy jindy rozdělena na dva tábory. Náš současný prezident řekl, že rasismus není problém. Opakovaně a veřejně ignoroval vědu, díky čemuž zemřelo zbytečně příliš mnoho lidí. Vyzývám vás, abyste zvážili, koho volit. Celá tahle věc není o jednom kandidátovi nebo jednom jediném problému, ale o budoucnosti této země a světa. Volte rovná lidská práva, lásku a slušnost,“ prohlásila.

Již delší dobu se řešilo, že na Donalda Trumpa vrhá negativní světlo špatná zahraniční politika, vysoký počet obětí během pandemie koronaviru a v neposlední řadě brutální smrt George Floyda. Právě toho využil prezidentský kandidát Joe Biden, který oznámil, že v případě prezidentské výhry se viceprezidentkou Spojených států stane Kamala Harris. Stala se třetí ženou v americké historii (a první ženou tmavé pleti), která získala viceprezidentskou nominaci v některé ze dvou hlavních politických stran ve Spojených státech. 

Podporu Joe Bidenovi a Kamal Harris vyjádřil na svém Twitteru i Pete Buttigieg který se v rané fázi voleb také ucházel o místo demokratického kandidáta. Svůj tweet okomentoval slovy, že s @JoeBiden a @KamalaHarris vybudujeme budoucnost, která bude slušnější, spravedlivější a spravedlivější. Volební den by se pak podle něj měl stát státním svátkem. Souhlasil s ním i nezávislý senátor za stát Vermont Bernie Sanders, který v začátku také s Bidenem bojoval o post hlavního reprezentanta demokratů.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související