Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Lípy v okolí Prachatic

Půvabné vesničky s pár chalupami, na začátku chráněné krajinné oblasti Šumava, mají neskutečné kouzlo.
foto: Petra Špindlerová

Posledních pár slunečných dní jsme se rozhodli jen se tak poflakovat barvící se přírodou, nechat se unášet pohledem do otevřené krajiny, kochat se pastvinami s prohánějícím dobytkem, nepotkat ani živou duši a čekat, co nám cvrkne do nosu. Cvrnklo!

Možná, jsou některé doopravdy kouzelné. Řepešín, Chlístov i Máchův mlýn. V každém z těchto míst najdete prastaré lípy. Jejich věk je něco mezi pěti sty až sedmi sty padesáti lety. Jsou to nádherné stromy, památkově chráněné. Není divu, vždyť lípa je náš národní strom. O prvenství soupeřila s dubem a zdárně jej porazila. Najdete ji hned na dvou státních symbolech, a to na prezidentské standartě a pečeti.

Lípám byla od pradávna přisuzována ochranná síla a kouzelná moc.

Jinak tomu není ani s tou, kterou najdete právě v Řepešíně. Zasadili ji tu už kolem roku 1400.

Obrovský kmen s pokroucenou kůrou, která pamatuje staletí a rozložitou korunou. Když se do ní podíváte, tak se vám zatočí hlava. Se zatajeným dechem jsme objímali strom a snažili se nasát jeho klid.

foto: Petra Špindlerová

Hned vedle lípy se nachází kamenná studna

Právě k vodě u lípy se váže prastará pověst. Ještě před jejím zasazením, zde vyvěral pramínek, kterému se přisuzovaly léčivé účinky. Později zde obyvatelé vykopali studnu, nejdříve dřevěnou až později kamennou. Kromě léčivých účinků měla voda ještě jednu zázračnou moc. Kdo se z ní napil, začal mluvit pravdu.

Tohle nás naprosto ohromilo. Jak by se to hodilo do dnešní doby šálení …?!

Kromě lípy a krásných chalup, najdete v Řepešíně malebný gotický kostelík z roku 1360, zasvěcený Umučení sv. Jana Křtitele. Do současné podoby byl pečlivě zrestaurován. Vypadá jako z pohádky a jeho zvon je plně funkční.

V roce 1971 byl zdejším farářem náš pozdější kardinál Miloslav Vlk.

foto: Petra Špindlerová

Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Praha kubistická

foto: Czkubismus

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související