Jak správně pečovat o pleť v zimě? Klíčová je ochrana a hydratace

foto: Unsplash

Jakmile začne venku mrznout, je načase přehodnotit, zda o svou pleť v tomto ročním období pečujete správně.

Rozhodně není nutné veškerou oblíbenou kosmetiku hned vyměňovat, ale pokud pleť pne, tvoří se na ní šupinky, drobné červené žilky nebo jsou póry viditelnější, je na čase jednat.

Hydratace hraje klíčovou roli

Suchý a studený vzduch často vede k dehydrataci a podráždění pokožky. Rovněž přecházení z mrazivého vzduchu do přetopených budov i hodiny strávené pod umělým světlem ve špatně větraných místnostech zanechávají na pleti nepříjemné stopy. Ale nemusí. Při správné péči samozřejmě.

Nižší vlhkost vzduchu, tak častá v přetopených místnostech velmi nepříznivě ovlivňuje stav pleti. Ta následně bývá sušší než obvykle a má sklon k již zmíněnému šupinatění. Co s tím?

Hydratační krémy v zimě? Ano!

Mnoho žen se stále obává v mrazivém počasí používat klasické hydratační krémy. Pověra, že mohou na pleti zmrznout je ale úplně lichá. Moderní hydratační krémy mají totiž takové složení, že se snadno vstřebávají, což minimalizuje jakoukoli možnost zamrzání na pleti. Naopak pomáhají udržovat vlhkost v pokožce a chrání ji před negativními vlivy chladného vzduchu.

Důležitá je především denní hydratace kvalitními krémy. Jestliže máte normální až suchou pleť jsou vhodné hydratační produkty na bázi olejů. „Na citlivou pleť volte hutnější krémy, které mají dobrý „promašťovací“ efekt, u citlivé pokožky vyberte produkty bez parfemace. Pokud jsou opravdu nízké teploty, je dobré aplikovat produkty s větším obsahem lipidů, které podporují bariérovou funkci kůže tzn. vytvoří ochrannou vrstvu na pokožce,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. Ideální je používat i krémy s obsahem urey či ceramidů. V současnosti je i velký výběr speciálních zimních krémů tzv. Cold Cream, které jsou speciálně vyvinuté právě pro zimního období



Pozor na peeling a horké koupele

„V chladném počasí omezte používání exfoliačních (peelingových) přípravků, které mohou ztenčit ochrannou bariéru pleti. V tomto období navíc pokožka regeneruje pomaleji,“ vysvětluje dermatolog Jan Kučera. V mrazivém počasí také zvažte dlouhé koupání v horké vodě. Ta totiž stejně jako peeling z kůže rychleji smývá její ochranný film a zároveň otevírá póry. A kůže je pak citlivější na mráz. Pokud si chcete dát horkou vanu, tak raději večer, kdy už se nechystáte jít ven, a následně je nutné pokožku pečlivě promazat. 

Sluníčko opaluje i v zimě

Důležité je říci, že i v zimním období používejte krémy s UV ochranou. A to nejen během pobytu na horách. Sluníčko může naši pokožku ovlivňovat i v zimě, protože 80 % UVA i UVB záření pronikne i skrz mraky v mrazivých šedých dnech, kdy zapomínáme, že nějaké slunce existuje.  Na make-up případně BB či CC krém ani v zimě rozhodně nezanevřete. V chladném mrazivém počasí působí jako další ochrana vrstva. Jen se vyhněte těm s obsahem pudru, zbytečně vysušují, usazují se v pórech i vráskách a pro tohle období se vůbec nehodí. Mnohem lepší jsou hydratační výživné make-upy ideálně s UV faktorem, které pleť rozjasní, vyhladí, a ještě o ni pečují.

Nezapomínejte na ruce a tělo

Kromě péče o obličej byste měli věnovat pozornost i svým rukám, které jsou velmi namáhané. Jakmile klesne teplota k nule, tak by samozřejmostí měly být rukavice. Noste u sebe vždy také kvalitní krém na ruce, který používejte po každém umytí rukou.  Nižší vlhkost vzduchu v místnostech má za následek, že i pokožka těla je celkově v zimě sušší, proto myslete i na ni. Po každé koupeli ošetřete celé tělo hydratačním mlékem nebo olejem. Pokud nevíte, který vybrat, zkuste ty určené malým dětem. Jsou velmi šetrné, nebývají drahé, a navíc mají jen lehkou a velmi příjemnou parfemaci.

Zdroj: healthline.com, www.harpersbazaar.com, restondermatology.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související