Knižní novinky na listopad: Maršálek, Slimáková, Šíp, Voskovec & Werich

Nenechte si ujít knižní novinky plné dobrodružství, receptů, lásky či zdraví.
foto: Alexandra Fuller

Nejen sychravé počasí, ale i změna času a brzká tma přímo vybízí k tomu zachumlat se do deky a s horkým čajem a dobrou knihou prožít příjemný večer. Přinášíme TOP10 titulů, které se objeví na pultech knihkupectví, a vám by rozhodně neměly uniknout. Knižní novinky na listopad slibují i skutečné lahůdky. A to doslova.

Sexy dorty, Josef Maršálek, XYZ, 499 Kč
Originální chutě a výjimečná podívaná ve smyslném provedení mistra cukráře.

Jestli v cukrařině existuje královská disciplína, pak jsou to dorty! A když se do jejich přípravy pustíte s Josefem Maršálkem, upečete nejedno umělecké dílo. Kouzlo těch nejlepších dortů totiž spočívá v tom, že lahodí nejen chuťovým pohárkům, ale také oku. Vyhlášený cukrář vám prozradí své největší vychytávky, díky kterým budou vaše sladké výtvory prostě neodolatelné. A to se hodí vždycky – u příležitosti svátků, narozenin, přátelských setkání i jen tak, pro radost ze života!

Mizení, Jiří Březina, Motto, 399 Kč
Napínavý příběh od dvojnásobného držitele ceny za nejlepší českou detektivku.

Tomáš Volf řeší nejotřesnější případ své kariéry. Na opuštěném statku zemře v den výročí Hitlerova narození několik lidí. Jde o zločin s rasistickým podtextem, nebo o snahu vytvořit falešnou stopu? Na dětské krizové centrum zazvoní uprostřed noci dezorientovaný chlapec. Tvrdí, že mu někdo vyměnil rodinu za cizí lidi. Když se však o situaci začne zajímat soukromá vyšetřovatelka Eva Černá, jeho zdánlivé blouznění se začne rýsovat v ještě děsivějších detailech.

Tajemství, Radka Třeštíková, Motto, 449 Kč
Všichni občas potřebujeme někoho, kdo nás zachrání.

Napínavé vyprávění o lidech v horách a horách mezi nimi, které už nejde obejít. Ale dá se z nich spadnout a dá se v nich ztratit. Stejně jako v té šílené spoustě tajemství, co si v sobě pečlivě střeží dospělí i děti. Budete se modlit, aby vám aspoň někdo z nich něco prozradil a aby si řekl o pomoc hlasitěji než úplným tichem. Všichni občas potřebujeme někoho, kdo nás zachrání.

A odkud bych asi tak byl? Miroslav Karas, Cpress, 399 Kč
Rusko očima českého zahraničního reportéra

Miroslav Karas působil v Rusku jako zahraniční reportér České televize a stal se svědkem mnoha zásadních momentů moderní ruské historie. Přinášel reportáže z dění v Donbasu i na Krymu, informoval o soudu s pilotkou Savčenkovou, zblízka sledoval Vladimira Putina a z první ruky zažil Olympijské hry v Soči. Jaké to je být novinářem v zemi, která svobodě slova příliš nepřeje? Sbírka barvitých zážitků i příběhů místních obyvatel vás vtáhne přímo do centra dění.

Jóga pro hubnutí a očistu, Zuzana Klingrová, Cpress, 499 Kč
Dostaňte se do životní formy s oblíbenou lektorkou jógy!

Jak ve spleti nefunkčních diet a očist najít cestu, která skutečně vede ke štíhlému a zdravému tělu? Zkušená lektorka jógy a jógové terapie Zuzana Klingrová připravila srozumitelný návod pro každého, kdo chce definitivně zhubnout a získat tělesnou i duševní rovnováhu. Očistěte svůj organismus a dostaňte se na ideální váhu podle jógy a ájurvédy – od vhodné stravy přes jógové pozice, dechová cvičení i meditaci až po ájurvédské recepty na vaření pro každý den.

Osobní receptář pro zdraví a pohodu, Margit Slimáková, Bizbooks, 499 Kč
Rovnováhu máte na dosah. Pokračování bestselleru Velmi osobní kniha o zdraví

Chcete být ve skvělé formě, cítit se dobře a udržet si doma pohodu? Dosáhnout toho není žádná věda. Stačí mít chuť a informace nezatížené zájmy výrobců a prodejců. Margit Slimáková vám je přináším ve své druhé knize, která je opět velmi osobní. A co všechno se v ní dozvíte? Třeba kdy a co jíst, jak předcházet nemocem nebo jak odolávat diktátu módy a zůstat sám sebou. Za každým doporučením je autorčina vlastní zkušenost. Využijte ji pro své zdraví, pohodu a spokojenost!

Do hrobu si to nevemu, Karel Šíp, XYZ, 299 Kč
Glosy a vzpomínky Karla Šípa, které vás zasáhnou přímo do bránice

Vážený a milý čtenáři. Oceňuji tvůj vkus, protože tě zaujala tato knížka. Asi bys rád věděl, co uvnitř najdeš. Takhle. V běhu času se mi sejdou nápady, úvahy i zasuté vzpomínky, o které se chci podělit. Takže se třeba dočteš, jak jsem poznal Karla Gotta a co jsem o něm zatím nikomu neřekl. Představím ti i svůj názor na přistání na Marsu. A nejrůznější záhady. Ty mě zajímaly odjakživa. Víc už musíš zjistit sám – snad se u toho zasměješ v míře vrchovaté.

Poupátka, Hana Lehečková, Vyšehrad, 349 Kč
Jizvy na dětské duši jen tak nezmizí. Zneklidňující román nositelky Ceny Jiřího Ortena.

Divadlo umí okouzlit. Ví to i jedenáctiletá Františka, která se po škole, víc než domů, těší do dramatického kroužku. Proč však vedoucí Mirek své divadelní partě zakazuje kamarádit se s jinými dětmi? Proč tvrdí, že správná herečka musí režisérovi vždy zcela důvěřovat, a nutí své svěřenkyně se svlékat? Zdá se, že ospalé městečko, kde Františka žije, má už řadu let závažné tajemství – tajemství, o kterém všichni tak nějak vědí, ale promluvit nechce nikdo.

V & W, Jiří Voskovec & Jan Werich, František CingerJaromír Farník, Cpress, 690 Kč
Rozsáhlá publikace o životě a tvorbě legendární umělecké dvojice

Osobnost Jiřího Voskovce je nerozlučně spjata s Janem Werichem – a naopak. Neopakovatelná dvojice komiků společnými silami vytvořila řadu kultovních scén a her. Ty si nyní můžete připomenout v publikaci mapující osobní i umělecký život obou mužů, a to včetně Voskovcovy kariéry v USA. Prozkoumejte prostřednictvím vzpomínek, úryvků korespondencí, reprodukcí plakátů a dosud neznámých fotografií svět V+W, poznáte ho v celé jeho šíři i pestrosti.

Boží kniha od Pastoral Brothers, Jakub MalýKarel Müller, Cpress, 349 Kč
O náboženství vážně i nevážně s dvojicí farářů-influencerů

Na počátku bylo pivo – a u něj mladí evangeličtí faráři Karel Müller a Jakub Malý dostali boží nápad. Co takhle založit farářsko-youtuberskou dvojici? A protože zázraky se dějí, jejich kanál Pastoral Brothers skutečně vznikl a sbírá zástupy sledujících, mezi kterými jsou i ateisté. Jak Karel s Jakubem vnímají Desatero? Kde se víra protíná se vztahy a sexualitou? Nejen to se dozvíte v hloubavé i zábavné sbírce textů, které řeší duchovní otázky s nadhledem.

Jedna zajímavost na závěr…

Věděli jste, že 15. listopadu je Mezinárodní den vězněných spisovatelů? Právě tento den si klade za cíl upozornit na případy porušování svobody slova, pronásledování a útoky na spisovatele a novináře za jejich práci. Je stále neuvěřitelné, že i v současné době jsou vězněni spisovatelé a žurnalisté či bloggeři právě v souvislosti se svobodou slova. Mezinárodní PEN klub (celosvětové sdružení spisovatelů) si už více než třicet let tento den připomíná.

Nejznámější vězněný spisovatel v českých dějinách byl Václav Havel, který v roce 1978 spoluzaložil Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Ve vazbě psal Havel dopisy své ženě Olze, jež vyšly knižně v roce 1983 a jež jsou dodnes jedním z nejčtenějších děl slavného dramatika a prvního českého prezidenta.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související