Dobrý doktor není jen dobrý seriál. Má v sobě to kouzlo, co vás vtáhne do děje a už nepustí

Dívejte se! Stojí to za to.
foto: Netflix

Natočit seriál z lékařského prostředí je téměř vždy záruka úspěchu. Ovšem obsadit do hlavní role autistu zní jako velký risk. Který vyšel. Na 100 %. Ze seriálu je velký hit a všichni, kdo ho zhlédli, netrpělivě vyhlíží další, v pořadí už pátou sérii.

Velkou zásluhu na úspěchu seriálu Dobrý doktor (The Good Doctor) má určitě představitel hlavní role Freddie Highmore. Postava Shauna Murphyho, mladého autistického lékaře se syndromem učence, mu sedla jako ulitá. Je v ní velmi přesvědčivý a tvůrce seriálu, kanadský režisér a scénárista David Shore, si může gratulovat, jak šťastnou ruku při výběru herců měl. I všechny ostatní postavy si rychle oblíbíte a když v průběhu dalších sérií některá z nich v seriálu skončí, obrečíte to. Hlavní síla příběhu, natočeného podle původní jihokorejské stejnojmenné verze z roku 2013, ale spočívá především ve skvělém scénáři. Vtáhne vás do děje od první okamžiku a nedívat se na další epizodu je takřka nemožné.

Zkušený tvůrce

Pokud je vám jméno režiséra Davida Shoreho povědomé, nedivte se. Stojí už za takovými hity, jako byly seriály Rodinné právo, Policie New York, a především Doktor House, za který dostal několik prestižních ocenění. S rolemi podivínských doktorů má tedy bohaté zkušenosti, ovšem tam veškerá podobnost mezi Housem a Shaunem končí. Doktor Murphy vás odzbrojí svou upřímností, bezelstností a téměř dětskou naivitou, s níž poměrně krutě naráží ve světě, kterému příliš nerozumí. O životě autistů toho obvykle víme velmi málo, a tak je seriál skvělou příležitostí jim lépe porozumět. „Při psaní scénáře jsem se snažil být maximálně autentický. Sledoval jsem různé dokumenty, konzultoval to s lékaři, mluvil s autisty,“ přiznal David Shore v několika rozhovorech. „Savantův syndrom, způsobující určitý druh geniality, je u autistů velmi vzácný, a tak jsme se chtěli ujistit, že nebudeme mít v seriálu chyby.“

foto: Netflix

Hledání lidství

Shaunova nadprůměrná inteligence, geniální paměť, a především excelentní diagnostika je červenou nití celého příběhu. Ruku v ruce s ní ale jdou životní osudy jednotlivých postav, příběhy pacientů i lásky a konflikty lékařů na chirurgii prestižní kalifornské nemocnice San Jose St. Bonaventure Hospital. A především také Shaunův soukromý život, poznamenaný nešťastným dětstvím i smrtí bratra. Ale jak už to v životě bývá, kde vám osud ubere, tam vám později přidá. A jestli lze ze seriálu něco vypíchnout, tak je to hledání lidství a toho lepšího v každém z nás. Což je myslím to kouzlo, co dělá z dalšího lékařského seriálu výjimečnější záležitost, která vás chytne za srdce. A nepustí.

10 zajímavostí o seriálu Dobrý doktor

  • První pilotní díl se vysílal na stanici ABC v roce 2017 a stal se okamžitě hitem. Zhlédlo ho více jak 11 milionů diváků, což byl na této stanici za posledních 21 let absolutní rekord.
  • Freddie Highmore roli původně nechtěl přijmout, protože tehdy právě dotočil seriál Bates Motel a na přípravu před začátkem natáčení seriálu Dobrý doktor měl jen tři dny!
  • Richard Schiff a Sheila Kelley, tedy doktor Glasmann a Debbi, kteří se v seriálu do sebe zamilují, jsou manželé i ve skutečnosti.
  • Nicholas Gonzales, jenž ztvárnil chirurga Neila Melendeze, pochází z lékařské rodiny. Jeho otec i bratr jsou lékaři a jeho matka pracuje jako účetní v nemocnici South Texas Radiology v San Antoniu. Jeho bratr si dokonce v jedné epizodě i zahrál!
  • Lea Dilallo, kterou hraje Paige Spara, měla původně vystupovat jen ve dvou epizodách. Líbila se ale tak, že se nakonec stala hlavní postavou a nedílnou součástí seriálu.
  • Prvním hercem, kterého produkce najala, nebyl překvapivě Freddie Highmore, ale sympatická Antonia Thomas, která hraje doktorku Claire Brown. Bohužel ve čtvrté sérii jsme se s ní museli rozloučit a v páté se už objevit nemá.
  • Freddie Highmore se nestal jen hlavní postavou, ale napsal i premiérovou epizodu druhé řady, a také si vyzkoušel režisérské křeslo.
  • Jednou z nejoblíbenějších postav se postupně stal zprvu trochu rezervovaný lékař Neil Melendez. Líbil se hlavně divačkách, ale mnohé oplakaly informaci, že jeho působivá tetování jsou falešná…
  • Všechny čtyři série jsou ke zhlédnutí na Netflixu, páté, která se už v USA vysílá, se snad brzy dočkáme.
  • Od 18. 10. můžete seriál sledovat i na nové stanici Nova Lady.

Čtvrtá série seriálu The Bold Type (Troufalky) je tu

foto: Netflix

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související