Škola pečení: Karamelový větrník jedna báseň. Jak na něj?

foto: Unsplash

Klasika všech klasik, karamelový větrník, není zase tak složitý na přípravu, i když trochu cukrářské zručnosti potřebovat budete. S tímhle návodem se vám to ale zaručeně podaří.

Pro někoho může být karamelový větrník cukrářská meta, kterou buď zdolá, nebo to raději rovnou vzdá. A zamíří do cukrárny. Většina z nás to tak má. Zase tak náročné a složité to ale není. Jen trochu náročnější na čas, započítat musíte dobu chladnutí těsta i krémů a připravte si svaly. Bude se míchat. Hodně míchat. A samozřejmě se musíte naučit odpalované těsto. Je jednoduší, než jaká pověst ho předchází.

Odpalovaného těsta se nebojte

Připravte si: 10 dkg másla, 1/2 l vody, 20 dkg hladké mouky, sůl, 5 vajec

Postup: Do hrnce se silnějším dnem nalijte vodu, přidejte máslo a špetku soli. Až se máslo rozpustí a voda začne vřít, stáhněte plamen a přisypte mouku. Žmolků se nebojte, jen stále statečně míchejte až se vytvoří husté těsto. To ještě zhruba 5 -10 minut tzv. odpalujte, tedy odlepujte ode dna a pořád míchejte. Pak nechte zchladnout. Do vychladlého těsta postupně vmíchejte, nejlépe robotem, pět vajec a špetku prášku do pečiva. Těsto musí být krásné lesklé a hladké, jen z takového budou větrníky či věnečky jedna báseň.



Jak dál?

Těsto vložte do cukrářského sáčku a na plech vyložený pečicím papírem nastříkejte větrníky. Lepší jsou trochu větší. Pokud je chcete mít všechny stejné, vezměte skleničku a na pečicí papír si vyznačte, třeba hrotem tužky, jednotlivá kolečka. Nastříkané je vložte do trouby vyhřáté na 200 stupňů, po deseti minutách stáhněte teplotu na 160 stupňů a pečte ještě 5-10 minut do růžova. Během pečení neotevírejte troubu, těsto by spadlo.

Čím plníme?

Správný větrník je naplněný karamelovou šlehačkou a pak ještě poctivou hustou vyšlehanou smetanou. V některých receptech se můžete setkat i s vanilkovým krémem. Jeho základem je pravý cukrářský krém, který připravíte tak, že smícháte 3 žloutky, 80 g práškového cukru, 80 g hladké mouky, špetku soli, 0,5 l smetany a vše na vodní lázní zahříváme za stálého míchaní až do zhoustnutí. Ke konci přidáme semínka z půlky vanilkového lusku.

A jak na karamelovou šlehačku? Připravte si 200 g krystalového cukru, 200 ml smetany a 50 g másla. Postup: Cukr nechte zkaramelizovat a vlijte na něj horkou smetanu. Prská to, ale pořád míchejte, až se karamel rozpustí a hmota bude hladká. Do téměř vychladlé pak vmíchejte máslo a nechte odležet do druhé dne. Pak smíchejte s jednou ušlehanou smetanou. Tři lžíce si ale nechte stranou na polevu.

Vychladlé větrníky rozkrojte, naplňte karamelovou šlehačkou, normální šlehačkou, případně vanilkovým krémem a přiklopte druhou polovinou, politou karamelovou polevou.

Kde se větrník vlastně vzal?

Vystopovat historii moučníků z odpalovaného těsta není zrovna snadné, Francouzi se o jejich původ přou s Italy už celá staletí. Faktem zůstává, že v obou zemích jsou dobroty z odpalovaného těsta nesmírně populární a nejčastější vysvětlení je, že je Francouze naučil jíst kuchař královny Kateřiny Medicejské, která pocházela z florentského rodu Medici, jedné z nejbohatších rodin v Itálii. Po brzké smrti rodičů se její výchovy ujal strýc – papež Klement VII. a později ji provdal za francouzského krále Jindřicha II. A aby se královně po domově tak nestýskalo, přivezla si s sebou do nové vlasti své vlastní kuchaře.

Zdroj: www.choureal.gr, thegoodlifefrance.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související