Film na víkend: Ticho před bouří

foto: Netflix

Napínavá zápletka, atraktivní prostředí, oscaroví herci. Snímek Ticho před bouří, který nedávno doputoval na Netflix, má všechny atributy skvělé podívané. Tak jednoduché to s ním ale není.

Jeden ostrov, jedna milenka, jedna loď, jedna lahev a kupa špatných vzpomínek… Tak to je v krátkosti život hlavního hrdiny filmu Ticho před bouří. Válečného veterána a námořníka Dilla Bakera (Matthew McConaughey). Jeho nezáživný, ale v zásadě poklidný život se změní ve chvíli, kdy na ostrov dorazí jeho bývalá láska Karen (Anne Hathaway). Do té chvíle člověk pořád neví, jestli kouká na romantický film (dá přednost milence před bývalou ženou?) nebo slibovaný mysteriózní thriller. Ale příjezdem manžela Karen, dostane příběh úplně nový rozměr. A začne nabírat na obrátkách.

Zabij ho, prosím

Po prvních zhruba dvaceti minutách je každému, kdo snímek sleduje jasné, že režisér a scenárista Steven Knight, zřejmě zatoužil natočit mnohem víc, než jen „obyčejný“ thriller. Škoda, kdyby se držel nastavené počáteční linky, určitě by udělal lépe. Žádost Karen, aby Baker jejího násilnického manžela za milion dolarů zabil, je sama o sobě dobrým startovním bodem pro zajímavou story. Klidně se může řešit důvod, morální dilema i způsob jak to provést.

Bohužel Knight se ve svém úsilí o vygradování příběhu už v polovině trochu ztrácí a motá v začarovaném kruhu. Příběh tím ztrácí na síle a chvílemi si až říkáte: Proboha proč? To, že vše osvětlí až velmi (ne)čekané finále je sice omluva, ale prapodivná zmatenost tu stejně zůstává. Autor evidentně zatoužil trochu zaexperimentovat, kam lze zajít ve hře se změnami perspektivy či ztvárněním reality. Moc mu to ale nevyšlo. Přesto nelze snímku upřít ambice na vyprávění zcela novou neotřelou formou a pokud možno vybřednout z klasických otřepaných příběhů, jejichž vývoj i závěr si domyslí i desetileté dítě.

Trhák to není

Snímek Ticho před bouří, v originále Serenity čili klid; stejnojmený název jaký nese loď, na niž bere McConaugheyho hrdina rybářské výpravy, přišel do kin už v roce 2019. A navzdory všem předpokladům se z něj velký trhák nestal. Herecky jde ale o velmi obstojný snímek a jako zábava na sobotní večer obstojí. rozhodně lépe než přehlídka televizních repríz velmi starých filmů či seriálů.

Hodnocení redakce: 40%Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související